Spíše než Češi jsme Evropané

Spíše než Češi jsme Evropané

Tisk

zrozeni-evropanu-2D-1-200Dva němečtí autoři, Johannes Krause a Thomas Trappe, se rozhodli ústy jednoho z nich čtenářům sdělit „skutečný příběh našich předků vyprávěný geny“, jak zní podtitul jejich knihy Zrození Evropanů. Tento podtitul naznačuje, že dosud jsme si vyprávěli příběh iluzorní či pouze přibližný.

 

Může si to dovolit. J. Krause patří k zakladatelům nové vědy, archeogenetiky, která díky objevům v sekvenaci DNA může na základě paleontologického a archeologického genetického materiálu, jako jsou zbytky lidských kostí, resp. kostí lidských předchůdců, zkoumat a odhalovat genetické a příbuzenské vztahy, jak se v průběhu let vyvíjely a jež vedly až ke zrození Evropanů v jejich rozrůzněnosti i jednotě.

Fascinující věda - archeogenetika

Archeogenetika tak má co říci k celé historické linii vývoje lidského rodu a takto je koncipována i celá kniha, která ukazuje nové myšlenky, jež tato věda přináší nejen do našeho historického a archeologického poznání. Kniha je archeogenetickým komentářem našich dosavadních poznatků a zároveň komplexním představením této nové vědy.

Archeogenetik J. Krause komentuje nejstarší díky kosterním pozůstatkům dohledatelnou historii Evropanů, jak předchůdců neandertálců, denisovanů a moderního člověka před statisíciletími, tak i migraci našich předků před cca 60 až 20 tisíci lety. Následuje nástin přesunů kolem 14. až 6. tisíciletí. Období mezi 8. až 5. tisíciletím přineslo paralelní kultury zemědělců a lovců a sběračů. Následuje archeologicky doloženější doba mladších kultur (5400–4200 př. n. l.). Souvislosti zjištění archeogenetiky a vývoje jazyků stopuje další kapitola, pak se pozornost obrací k vlivu technologií na společenské struktury. Od reflexe období vlády moru linie přechází do období lepry a tuberkulózy a moderních smrtelných chorob, vše v zrcadle archeogenetiky, jejíž pohled ústí v kritické zhodnocení rasistických, nacionalistických a xenofobních postojů.

Krédo knihy vyznívá v tom smyslu, že spíše než jednotlivé národy jsme shodně Evropané.

zrozeni evropanu

Zrození Evropanů. Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny
Autoři: Johannes Krause, Thomas Trappe
Původní název: Die Reise unserer Gene: Eine Geschichte über uns und unsere Vorfahren (2019)
Žánr: populárněvědná literatura
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2022, brožovaná
Počet stran: 256

Hodnocení: 100 %

www.melvil.cz/kniha-zrozeni-evropanu/

( 0 hlasů ) 


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Markéta Meduna Kočková: Prostřednictvím obrazů chci lidem pomoci přijmout změnu a inspirovat je

meduna 200Markéta Meduna Kočková si v životě prošla spletitou cestou. A právě ta dala podobu její současné tvorbě. I když původně pracovala jako servírka, rozhodla se následovat dětský sen a stát se umělkyní. Za pomocí včelího vosku přenáší na plátna niterní ...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Vydejte se na výlet za šiframi

vylety za siframi200Vydavatelství CPress vydalo netradičního turistického průvodce nazvaného Výlety za šiframi tentokrát zaměřeného na Prahu a Středočeský kraj.

 

 


Literatura

Propast smrti - další případ Kate Marshallové

propast smrti200V listopadu vydalo nakladatelství Cosmopolis třetí případ Kate Marshallové od úspěšného autora Roberta Bryndzy. Kniha nese název Propast smrti a podíváme se v něm na jeden odložený případ, který se však ukáže být součástí něčeho mnoh...

Divadlo

Na podzim do divadla: Ošklivec

2d3c94dbbe2fd3850b9978cd5b0534f6O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme na Ošklivce do olomouckého Divadla Tramta...

Film

Od září bude na Primě všeho víc

Prima 200Zatímco tropické teploty atakují rtuť teploměrů po celé České republice, programové oddělení televize Prima se již naladilo na podzimní vlnu. Není divu, protože podzimní schéma „primáckých“ programů startuje na televizních obrazovkách už v posledním s...