Historický romantický příběh, toť Pandora

Historický romantický příběh, toť Pandora

Tisk

pandora200Nakladatelství Ikar nám v červenci přineslo historický příběh Pandora od britské autorky Susan Stokes-Chapman. Pokud máte rádi historii, starý Londýn a nějakou tu hádanku a do toho zamícháme ještě milostný příběh, máme tu vyprávění přesně pro vás!Autorka debutantka

Susan Stokes-Chapman (* 1985) vystudovala kreativní psaní a během covidových let napsala svou prvotinu, kterou je právě Pandora. Žije ve Walesu se svými dvěma kočkami a pracuje na novém románu, opět z historie. Takže se jistě máme na co těšit!

Londýn, 1799

Dora Blakeová je mladá žena, která bydlí u svého despotického chamtivého strýce a která má sen stát se šperkařkou. Malou špeluňku, které říká svůj pokoj, sdílí se svým věrným společníkem, strakou Hermem, který jí pomáhá schraňovat blyštivé poklady pro její šperkařské umění. Její strýc Hezekiah Blake, obchodník s exotickými starožitnostmi, který má snad všechny špatné vlastnosti, na které si vzpomenete – popudlivý alkoholik, který baží po penězích a moci, si brousí zuby i na mladou Doru. Bere to totiž tak, že její matku, krásnou Řekyni Helenu, mu ukradl jeho bratr.

Hezekiah lančí po penězích a nechává si přivést tajuplnou řeckou vázu, kterou bezpečně uloží ve sklepě obchodu a kolem které se točí náš příběh. Dalším do party je Edward Lawrence, mladý knihvazač, který se touží studovat umění a starožitnosti. Spolu s Dorou zkoumají vázu a snaží se přijít na tajemství za jejím původem. Postupem času se při společné práci lépe poznávají a my máme možnost lépe pochopit i jejich původ a minulost, stejně jako lidi jim blízké. A co ji přinese tajemný pithos? To si budete muset přečíst už sami.

Návrat do minulosti

Pandora, tedy volné převyprávění řeckého mýtu, přinesla závan čerstvého vzduchu a zároveň nostalgie. Jednak tu máme Londýn na sklonku 18. století a jdeme ještě dál do minulosti, do kolébky civilizace, do Řecka. Pak tu máme návrat k až téměř klasickému historickému románu, který je vytříbený jak svým jazykem, tak prostředím i postavami. Pokud hledáte něco staromilného, pak Pandora je příběhem pro vás.

pandora

Název: Pandora
Autor: Susan Stokes-Chapman
Žánr: historický román
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2022, pevná vazba
Počet stran: 384
Hodnocení: 75 %

https://www.euromedia.cz/pandora/kniha/13903/


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Nevidím ani tmu: Rozhovory o naději se ženami, které si vytáhly Černého Petra

Nevidim ani tmuNakladatelství Prostor vydalo novou knihu Aleše Palána Nevidím ani tmu. Je plná jedinečných fotografií přední české fotografky Alžběty Jungrové a silných emotivních příběhů šesti žen, se kterými autor vedl rozhovory o naději, která někdy v ži...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Nonstop knihkupectví pana Penumbry aneb Tajemství mezi regály

penumbry perexAž skoro fenomén posledních měsíců okupuje žebříčky prodejnosti i obsahy stránek kritiků. S grácií a elagancí, stejnou jaká je mezi oněmi úspěšnými řádky. Robin Sloan nacpal inteligentní mainstream do několika set stran. A ...


Literatura

Román o skutečném životě českých odbojářů

 

MBMM+B+M je na první pohled zkratka, která vám asi nic neřekne. Krycí název Tři králové už je podstatně známější. Román o třech známých odbojářích tentokrát zpracoval historik Dalibor Vácha. A to velice dobře.

...

Divadlo

I nadšencům patří prkna

zenitba tyjatr200Divadlo Tyjátr vzniklo v pěti lidech v roce 2002 pod Otrokovickou besedou. Nyní početnější parta nadšenců do divadla a hraní je zaměřena především na pohádky a komedie a nebrání se ani různým akcím města Otrokovice. Ve ...

Film

Febiofest záhy ovládne Prahu i regiony

Febiofest perexLetos se pověstný FEBIOFEST koná již po devětadvacáté. Začíná v Praze, kde má vyhrazeny dny mezi 28. dubnem a 4. květnem, poté se stěhuje do dalších měst (Děčín, Otrokovice, Ostrava, Valašské Meziříčí). V Ostravě celá akce také končí – 14....