Dejte šanci poezii
Banner

Dejte šanci poezii

Tisk

7x7-poetickych-zastaveni200Český prozaik, básník a dramatik Jiří Raichl dal dohromady básnický sborník s názvem 7 x 7 poetických zastavení. Stojí za to?

 

 

 

Sborník má formát A4 a černobílý přebal s pevnými deskami, což obojí koresponduje s tím, co se nachází vevnitř. Verše mají možnost vyniknout na velkých bílých stránkách a doplňují je buď černobílé fotografie, nebo ilustrace.

Jak název napovídá, v knize se nachází celkem sedm autorů, kdy každý je jiný, ale dohromady jim to funguje. Radek Vobhlídka je stručnější, Bari Kin zase používá hovorový jazyk, krátká, ale silná sdělení přináší Marek Vídenský. Naopak otec sborníku Jiří Raichl má delší počiny. U Hany Jonášové mě hodně zaujaly kromě veršů i jejich ilustrace a Jitka Fialová přišla se zajímavými obraty a obrazy jako je například „všetvor sytý medojedem“. Mezi motivy se nejčastěji nachází podzim, příroda, a především múza snad všech básníků – láska.

Jiří Raichl v textu Správné zastavení ve správný čas určeného místo doslovu uvádí, že zatímco jeho předchozí sborník 6 hlasů lásky byl sjednocený tematicky i graficky, v tomto případě ponechal jednotlivým autorům maximální volnost, a to jak v tom, o čem budou psát, tak i v konceptu ilustrací. „Prostě jsem nastěhoval sedm básnických minisbírek pod střechu jedné knižní vazby. Myslím, že tato logika dobře koresponduje s faktem, který se snažím akceptovat: každý umělec je jiný a potřebuje pro své vyjádření jinou formální konfiguraci,“ popisuje.

7 x 7 poetických zastavení mě velmi mile překvapilo, od každého z autorů bych si s chutí přečetla celou básnickou sbírku a myslím, že mě tato kniha také navedla k tomu, se poezii začít více věnovat. Celkem jsem si vypsala 11 básní, které se mě nějakým způsobem dotkly a zapůsobily na mě. Na ukázku dávám báseň Martina Vídenského ze strany 58:

„Neradostné zátiší

Oprejskaná lavička
uprostřed lesoparku
pluje jako pramička
po moři z nedopalků.“

7x7-poetickych-zastaveni


7 x 7 poetických zastavení
Autoři: Jitka Fialová, Jitka Havlíčková, Hana Jonášová, Bari Kin, Jiří Raichl, Martin Vídenský, Radek Vohlídka
Žánr: poezie
Nakladatelství: Tofana
Rok vydání: 2022
Počet stran: 108
Hodnocení: 91 %

https://knihy-tofana.webnode.cz/

https://www.kosmas.cz/knihy/512420/7-x-7-poetickych-zastaveni/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

MerelyWild: „Naše hudba je inspirovaná životem a velkými sny“

merely wild200Na festivalu Sunday Music Jam 14. září v pražské Stromovce, se mimo jiné představí skupina MerelyWild. Vévodí jí Veronika Wildová, která nám spolu s kytaristou Martinem odpověděla na několik zvídavých otázek.  

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

King v komiksu aneb Temná věž 2: Dlouhá cesta domů

temna vez200Komiksové vydavatelství Crew vydalo koncem listopadu grafickou verzi vysoce ceněné knižní série Stephena Kinga Temná věž, konkrétně druhý díl s podtitulem Dlouhá cesta domů. Od originálních knih se v tomto epickém příběhu odkloníme a je na pováž...


Literatura

Friedbert Becker: Hypnóza a metoda přímé komunikace s nevědomím

hypnoza perexAutor nám slibuje superjednoduchou knihu pro samouky, ale i profesionální terapeuty, která nám pomůže odstranit vnitřní blokace a pochopit, že čemu věnujeme pozornost, to se nám děje. Kde jsou klece, do kterých je naše pozornost zavírána a v...

Divadlo

Kulturní centrum Vzlet uvádí celovečerní divadelní inscenaci Příchozí, která tematizuje život lidí s tělesným postižením

Příchozí perexCelovečerní divadelní inscenace Příchozí, kterou v dnešní premiéře uvedlo kulturní centrum Vzlet, propojuje na jevišti lidi s tělesným postižením s herci. Podává téma života s handicapem jako silnou metaforu pro setkávání s čímkoliv novým,...

Film

Letadla nepřekvapila ani neohromila

200filmNejnovější film ze společnosti Pixar vypráví tentokrát příběh spíše ze vzduchu než ze silnice. Na rozdíl od Aut se v Letadlech neobjevuje žádný známý dabér ani režisér.

...