Všechno se v dobré obrátí, ale devadesátky se nevrátí

Všechno se v dobré obrátí, ale devadesátky se nevrátí

Tisk

vsechno-se-v-dobre-obrati perexKdyž je mladý sebestředný novinář Daniel Rott vyslán šéfredaktorem magazínu Exotica na jeden z Kanárských ostrovů, aby zde napsal „nezávislou“ reportáž o místních plážích, hotelech a turistických radovánkách, snaží se budit dojem světem protřelého profíka. Do silvestrovské půlnoci roku 1992 zbývá jen několik dnů a zdá se, že materiál k svému článku bude mít pohromadě raz dva. Takže si snad práci na Tenerife může proložit i nějakou zábavou… 

Kdo jsem a kam směřuji?

Daniel však především hledá sám sebe. Ačkoliv má doma, v Čechách, přítelkyni Veroniku, slibuje si od pobytu na ostrově i nějaké to milostné dobrodružství. Potom se zase vynořují výčitky a sebezpytování následované odhodláním užívat si, dokud to jde. Touží po vášnivém vztahu, po opětované náklonnosti, po uznání a respektu, ale na stálý partnerský vztah se necítí dost zralý. To vše se v něm stále pere. Přesto s ním čtenář sympatizuje, protože cítí, že ačkoliv je Daniel tak rozháraný, nespolehlivý a poněkud lehkomyslný, jedná se o milého, ambiciózního a v jádru hodného kluka.

Panoptikum temperamentů a povah

Fotoaparát se plní fotkami, diktafon poznámkami a rozhovory. Na denním programu jsou debaty s přáteli – účastníky zájezdu rozmanitých temperamentů a povah, z nichž nejvýraznější (a nejprotivnější) je doktor Srneček. Nechybí samozřejmě ani femme fatale, krásná (a vdaná) Karolína. I další postavy báječně doplňují tohle panoptikum, například paní Hana, která se kouzelně přeříkává. Barvitě líčené diskuze jsou plné napětí pramenícího z přezíravosti, despektu, skrývaných citů a potlačovaných emocí, které, čas od času, explodují a pročistí vzduch. Mezi tím vším poletuje Daniel, křižuje ostrovem, aby splnil své pracovní závazky, poznává další zajímavá místa a inspirativní lidi. Objevuje svobodu a její hranice, naproti tomu se před ním otevírají nové obzory.

Život jako groteska?

Ačkoliv Adam Suchý, autor společensko-satirického románu Všechno se v dobré obrátí, si vzal na mušku pouze malou skupinku osob, dokázal z potenciálu jejich individualit vytěžit maximum. Každý z hrdinů se postupně proměňuje a stále více odkopává, takže čtenář dostává šanci proniknout pod pevnou ochrannou slupku každého z nich a poznat nejen jejich lepší a horší stránky, ale i pečlivě střeženou zranitelnost. Svou roli zde hraje i fakt, že děj se odehrává na ostrově, v devadesátkách, turistický ruch se teprve rozvíjí a Češi se v zahraničí občas chovají jako sloni v porcelánu. Vyvrcholením tohoto procesu je silvestrovská veselice se situacemi ne nepodobnými klasické a nefalšované grotesce s následným vystřízlivěním a osudovým životním rozhodnutím.

Zavzpomínejte si na devadesátky, které jsou v poslední době v kursu. Přeneste se do období před více než 30 lety, kdy ještě neexistoval internet a teprve se začínaly formovat dva samostatné státy, Česko a Slovensko. Zaposlouchejte se do šumění oceánu a do vnitřních myšlenkových pochodů hlavního hrdiny Daniela Rotta. Třeba potom lépe uslyšíte i myšlenky vlastní, splašený tlukot srdce někoho blízkého nebo tajemné volání dálek. V lepším případě dostanete šanci poznat, co je v životě skutečně důležité. A potom se všechno v dobré obrátí.

vsechno-se-v-dobre-obrati

Všechno se v dobré obrátí
Žánr: Romány, Literatura česká
Autor: Adam Suchý
Vydáno: 2022, XYZ (Albatrosmedia)
Počet stran: 272

Hodnocení: 82 %

www.xyz.cz/tituly/80390641/vsechno-se-v-dobre-obrati/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Štěpán Pácl: „Boj proti přesile má smysl.“

paclSvět plný krátkých cest za rychlým uspokojením je silnou inspirací pro odvážné tvůrce. Divadelní režisér Štěpán Pácl si troufl na dramatickou látku, která byla v českých podmínkách dlouhá léta nezpracována. Ostatně – jd...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Vyvýšené záhony krok za krokem

jak na vyvysene zahony 200Vyvýšené záhony se v poslední době stávají trendem a přinášejí spoustu výhod. Díky novince z nakladatelství Kazda od Joachima Mayera o nich zjistíte vše potřebné.

 

...

Literatura

Křížem krážem Českou republikou po kolejích

200 vlaky„Železnice je poezie svého druhu“ hlásal kdysi hrdě slogan propagující železniční dopravu. O tom, že železnice má svoje kouzlo, není pochyb. Kolejnice, které se v dálce spojují díky optickému klamu, specifická vůně motorového oleje na kolejích, p...

Divadlo

Hezky německy?

200divPřed několika dny skončil 18. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Je tedy čas probrat se dojmy a pokusit se o shrnutí. Můj nejsilnější pocit je podobný hořké pachuti na jazyku – nějak mi to prostě nesedlo. Jsou takové divadelní festiva...

Film

Madagaskar: Království lemurů 3D v IMAX

Madagaskar 200Tento 39minutový dokument o tvorech, kteří přežili i dinosaury, měl předpremiéru v pražském Cinema City Flora IMAX ve středu 22.10.2014. Dokument se těšil neobyčejné pozornosti a proto byla předpremiéra naprosto vyprodána. ...