Kdo zabil Malého prince?

Kdo zabil Malého prince?

Tisk

kdo-zabil-maleho-prince perexAutor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.

 

Opravdu známe celou pravdu? Co když Saint-Exupéry zakódoval do příběhu Malého prince ještě něco dalšího, něco, čeho jsme si dosud nevšimli?

Exkluzivní klub Kód 612, který sdružuje nejoddanější fanoušky Saint-Exupéryho, byl založen za účelem objasnit, co se v červenci 1944 doopravdy stalo. Autor Malého prince se tehdy nevrátil ze své poslední letecké mise. Saint-Exupéryho záhadné zmizení (tělo se nikdy nenašlo) je podivuhodně shodné s tím, co se přihodilo jeho malému hrdinovi. Členové klubu pověří pátráním mladou dynamickou policistku Andie a bývalého pilota Nevena. Dvojice cestuje po celém světě, z ostrova na ostrov, aby objasnila dvojitou záhadu: kdo zabil Malého prince a kdo zabil jeho autora.

Thriller nebo poetické vyprávění?

Michel Bussi zvolil stejnou formu, jakou známe z Brownovy Šifry mistra Leonarda, okořeněnou prvky z detektivek Agáty Christie. Dílo obsahuje všechno, co k thrilleru patří – cestování křížem krážem po světě, neúprosně tikající čas a spoustu falešných stop. Ale ve skutečnosti jde o seriózní literární výzkum, převlečený za fikci. Policejní pátrání je umně proplétané s filozofií a poetikou Saint-Exupéryho nejčtenějšího díla. Bussi nám předkládá několik hypotéz, založených na skutečných událostech a na rozborech nejrůznějších textů. Jako v honbě za pokladem jedna teorie vyvrací druhou a příběh pádí k překvapivému tvrzení na konci. Kterému můžete, ale taky nemusíte, věřit.

Slabinou románu je milostná linka. Vzájemné vzplanutí dvou hlavních protagonistů do tohoto žánru patří, ale nemusí být předvídatelné od samého počátku a nemusí ve snaze o poetiku používat otřelá klišé (paralela s Labutím jezerem). Rozhovory Nevena s manželkou jsou k uzoufání, o jejich minulém životě a vztazích nic nevypovídají. Závěrečné rozuzlení milostného trojúhelníku mnohého čtenáře zklame.

Návrat k pohádce pro děti i dospělé

Pokud jste Malého prince četli kdysi dávno, nebude od věci, když si před čtením Bussiho knihy příběh tohoto malého světlovlasého chlapce usmrceného hadem připomenete. Jen tak si Bussiho umnou analýzu této, po bibli nejčtenější knihy na světě, skutečně vychutnáte.

kdo-zabil-maleho-prince

Kdo zabil Malého prince?
Autor: Michel Bussi
Žánr: detektivní román
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 232 s, pevná vazba s přebalem

Hodnocení: 80 %

www.jota.cz/kdo-zabil-maleho-prince¨


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Peter Nagy: „Mám sám so sebou taliansky vzťah: nenávidím sa a milujem sa zároveň.“

peter nagyJeden z nejpopulárnějších zpěváků Slovenska, Peter Nagy, si s námi popovídal o škole, fotografování i písničkách.

 

...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Pan Mercedes aneb psychologická krimi podle Stephena Kinga

mercedes 200Stephen King patří k nejuznávanějším a nejslavnějším spisovatelům světa a každý jeho nový román (ale i reedice nějakého dřívějšího) se stává celosvětovou událostí. Své bohaté čtenářské základně už nemusí nic dokazovat, přesto neusíná na vavřínech...


Literatura

Poznejte příběh osudové lásky

Cisarovna perexPíše se rok 1853. Alžběta Bavorská, přezdívaná Sisi, má jasno. Buď se dočká opojné romantické lásky, jakou zná z básní, nebo se nezamiluje nikdy. Nikdo z její rodiny však pro její ideály nemá pochopení.

Divadlo

Pan Polštář sice nezahřeje, ale rozhodně nenudí

polstar200Na policejní vyšetřovnu je dovlečen spisovatel, který si myslí, že důvodem je obsah jeho povídek, ve kterých se pravděpodobně provinil proti hlubokému totalitnímu režimu, a je připraven přiznat cokoliv, jen aby jeho povídky zůstaly nedotčené. Pravda...

Film

Cesta do lesa aneb v městě už nás to nebaví

cesta do lesaPokračování úspěšné komedie Cesta z města chystá premiéru na 4. října 2012. Ponese název Cesta do lesa a režie se opět ujal zkušený Tomáš Vorel st.