Pročtené léto 2023: Tipy na knihy pro dospívající

Pročtené léto 2023: Tipy na knihy pro dospívající

Tisk

Mravenčí chůvaPročtené léto je letní projekt, který vás provede prázdninami. Na stránkách webu Mravenčí chůva můžete zdarma po registraci získat prázdninový deník, který vám pomůže uchovat ty nejkrásnější vzpomínky. Najdete v něm také ke každému týdnu tipy na knihy a aktivity, díky kterým na léto 2023 nezapomenete. Představíme vám tipy na nejzajímavější knížky pro teenagery a dospívající děti. 

Cíťa: Proč svět nutně potřebuje citlivé introvert(k)y

Originální autorská kniha Lenky Blažejové si klade za cíl přiblížit čtenářům a čtenářkám vnitřní svět citlivých a introvertních lidí a zároveň ukázat, jak a proč fungují ve vnějším světě. Autorka téma přibližuje pomocí vlastních vzpomínek, popisů svého prožívání, ale opírá se i o celou řadu odborných zdrojů. Jedna kapitola knihy je věnována slavným citlivým a introvertním lidem. Kniha je navíc velmi originálně zpracovaná –⁠ používá ručně psaný font, text a obraz spolu ladí a doplňují se. Knihu doplňuje i tzv. Senzitivní sešit, který může citlivým a introvertním lidem pomoci si uvědomit, co např. potřebují, když se cítí přehlcení nebo jaké jsou jejich silné a slabé stránky a jak s nimi pracovat.

Text: Lenka Blažejová
Ilustrace: Lenka Blažejová
Nakladatelství: Lenka Blažejová
Rok vydání: 2022
Počet stran: 184

Proč svět potřebuje citlivé introvertky

https://mravencichuva.cz/cita-proc-svet-nutne-potrebuje-citlive-introvertky/

Kam jsi zmizela?

Sedmadvacetiletá automechanička Lou prchá k tetě, dospívající Bea utíká z domova. Jejich náhodné setkání se stane pro obě velmi důležité. Tillie Walden nám o obou hrdinkách úsporným způsobem prozrazuje a naznačuje jejich tajemství, životní ztráty a zklamání. Obě, Lou a Bea, díky cestě, při které se sbližují a začínají si více a více důvěřovat, nacházejí jedna v druhé oporu. Tillie Walden si v tomto grafickém románu ověnčeném Cenou Willa Eisnera vypůjčuje některé prvky magického realismu. Jedním z hybatelů knihy se stává i nalezená kočka, žena, o které se téměř nic nedozvídáme, a hroziví muži, které hlavní hrdinky pronásledují. Walden kouzlí barvami, její kniha i díky nim působí jako snová.

Text: Tillie Waldenová
Ilustrace: Tillie Waldenová
Nakladatelství: Paseka
Rok vydání: 2023
Překlad: Lenka Bukovská
Počet stran: 320

Ocenění: Cena Willa Eisnera pro nejlepší grafický román
Originální název: Are you listening?
Vyšlo v nakladatelství: First Second

Kam jsi zmizela?

https://mravencichuva.cz/kam-jsi-zmizela/

Rekrut 244

Napínavá dystopie, ve které hlavní roli hraje teenager Jony a která se odehrává kolem roku 2055. Žje ve společnosti, která neuznává projevy blízkosti, řídí se nejrůznějšími nařízeními zajišťujícími bezpečnost, ale také loajalitu k tzv. Systému. Jonyho ale zdá se některé události zasáhnou a myšlenky, které se mu vtírají, ovlivňují právě jeho vztah k Systému. I přesto je nadále Systému oddaný, a dokonce je vybrán pro tajnou armádní misi. Román se výborně čte a přináší celou řadu otázek o vlivu technologií, ale především o svobodě a zodpovědnosti za okolní svět.

Text: František Tichý
Ilustrace: Stanislav Setinský
Nakladatelství: Baobab
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304

Rekrut 244

https://mravencichuva.cz/rekrut-244/

Na Seně

Prvotina mladičkého autora Vojtěcha Rauera zachycuje období dospívání. Parta čtrnáctiletých kluků, jejíž členové se obměňují, spolu poprvé ochutnává pivo, kouří cigarety. Jsou takto šťastní, protože zakouší zakázané, jsou spolu, ale zároveň prožívají bezstarostný čas. To se změní, když se poprvé porvou tak, že to musí škola řešit a má to neblahé důsledky, když se hlavní hrdina a vypravěč vydává na školní výlet bez svého nejlepšího kamaráda a zažije tam první momenty spojené se sexualitou, nebo když se připojí k jiné partě. Všechny tyto události na hraně pomalu proměňují jejich životy a překlápějí dětství v dospělost. Příběh končí tragédií. Velmi čtivě napsaný příběh by se mohl líbit všem dospívajícím podobně starých jako hlavní hrdinové.

Text: Vojtěch Rauer
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2021
Počet stran: 183

Na Seně

https://mravencichuva.cz/na-sene/

www.procteneleto.cz

https://www.kultura21.cz/cteni-pro-deti/25268-proctene-leto-pomuze-detem-uzit-si-leto-s-knihou-a-uchovat-si-sve-vzpominky-z-nej


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Textař skupiny Kabát: „Texty se tak nějak cenzurujou samy.“

kabat logoSkupina Kabát je pro mnohé synonymem nejlepší české kapely. Ať si o nich každý myslí co chce, není snad nikoho, kdo by neznal její texty a nevybavil si Pepu Vojtka za mikrofonem. My jsme zpovídali basistu, k...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

James Fallon = psychopat, který měl štěstí

psychopat 200V nakladatelství Portál vyšla velmi zajímavá kniha nazvaná Psychopat v mém mozku s podtitulem Neurovědcova cesta k odhalení jeho temného já. Jejím autorem James Fallon.

 

...

Literatura

Thriller, lži a úskoky: Zatímco jsi spala

zatimco jsi spala200Ještě včera byl tvůj život dokonalý. Dnes zjistíš, že to všechno byla lež. Těmito slovy nás nakladatelství Ikar láká na nový thriller britské autorky Kathryn Croftové s názvem Zatímco jsi spala.

Divadlo

Dokonalá svatba dostála svému názvu

svat 200Dokonalá svatba je situační komedie od britského autora Robina Hawdona, která se od roku 1994 hraje po celém světě. Je velmi aktuální a dokáže rozesmát nejeden sál. I ten ve Zlíně se velmi dobře bavil, za což bylo kromě herců zodpovědné i režisérské duo...

Film

I v továrně se dějí zajímavé věci

karlik perex 1Film Karlík a továrna na čokoládu (2005) je povedeným pokračováním kariéry režiséra Tima Burtona a herce Johnnyho Deppa. Vybrali si k tomu klasické téma o mocném muži a jeho poddaných, jen ho tak trochu obrátili vzhůru nohama.