Petr a Lucie: Štěstí je tu a všechno ostatní je tam
Banner

Petr a Lucie: Štěstí je tu a všechno ostatní je tam

Tisk

petr a lucie 200Městské divadlo Zlín převedlo na velkou scénu novelu Romaina Rollanda, a to v muzikálové podobě. Za jejím vznikem stojí zajímavý příběh, protože toto dílo vzniklo díky náhodně objevené nahrávce slovenského muzikanta Deža Ursinyho a na jeho premiéru si diváci museli počkat 30 let.

 

Dežo Ursiny společně s básníkem Jánem Štrasserem vytvořil na konci 80. let sedmnáct písní, ze kterých měl vzniknout muzikál. S nápadem je oslovila Alta Vášová, která napsala libreto, ale projekt se neuskutečnil. Zachovaly se jen demonahrávky, které zapadaly prachem a považovaly se za ztracené. Až po smrti Ursinyho je našel jeho syn Jakub a jejich oživením a koncertní verzí se postaral o jednu ze zásadních kulturních událostí loňského roku na Slovensku. Ve Zlíně jde tedy o první velké uvedení tohoto muzikálu na velké scéně, přičemž libreto do češtiny přeložil dramaturg divadla Vladimír Fekar a texty písní Petr Borkovec.

Titul Petr a Lucie Romaina Rollanda zdobí díky své útlosti jistě nejeden seznam povinné četby, přesto kdo ví, jak moc je toto dílo známé. Jedná se o příběh velké lásky inspirovaný tragédií v kostele Sain-Gervais v Paříži, kde na Velký pátek v roce 1918 dopadla střela a uvnitř zemřelo 88 osob a dalších 68 bylo zraněno. Láska je zde motivem spojení, ale hlavně velké naděje a je kontrastem k válečné atmosféře.

petr a lucie1

Představiteli hlavních rolí jsou nováčci souboru Matěj Štrunc a Lucie Rybníkářová, kteří spolu tvoří pár také v představení Hamlet. Oba jsou opravdu moc šikovní a talentovaní a jednak vnáší nový vítr do zlínských plachet a také to mezi nimi bezvadně funguje. Přiznám se, že když se na sebe zamilovaně usmáli, měla jsem téměř husí kůži a naprosto jim to věřila. Na oba toho bylo naloženo hodně, ale ani jednou nezaváhali. Hlas Lucie Rybníkářové je pronikavý a čistý, zatímco Matěj Štrunc svými zpěvem spíše hladí a nepouští se za své limity a dohromady to dává smysl.

petr a lucie2

Pódium se neustále jen hemžilo herc i, což k žánru muzikálu skvěle sedí. Stálice souboru zde doplnila spousta studentů Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění a vše skvěle šlapalo nejen v tanečních číslech. Už klasicky byla součástí scény také velmi dobrá živá kapela. Poslední dobou velmi oceňuji nápaditost tvůrců z hlediska toho, čím vším dokážou představení oživit. A to ať už jde tentokrát o filmovou střihovost při scénách s vojáky, ztvárnění jejich umírání nebo zakomponování barevného čarování promítaného meotarem. Za mě udělali ve Zlíně velký krok kupředu a jsem nadšená, že mají stále čím překvapit.

Představení Petr a Lucie mě doslova vtáhlo. Byla jsem velmi zvědavá, jak může dopadnout toto milostné i tragické dílo a musím říct, že jsem nadšená. Ani na chvíli jsem neztratila pozornost, líbily se mi všechny písně a s herci jsem prožívala každou emoci. Kupodivu jsem neměla vlhké oči, ale nebylo k tomu daleko. Myslím, že si to každý musí zažít sám.

petr a lucie 3

Název představení: Petr a Lucie
Autoři: Alta Vášová (libreto), Ján Štrasser (texty písní) a Dežo Ursiny (hudba)
Uvádí: Městské divadlo Zlín
Režie: Patrik Lančarič
Dramaturgie: Katarína Kašpárková Koišová
Hrají: Matěj Štrunc, Lucie Rybníkářová, Radoslav Šopík, Helena Čermáková, Marek Příkazký, Eva Daňková, Rostislav Marek, Radovan Král, Kateřina Liďáková, Marie Vančurová, Jana Tomečková, Pavel Leicman, Zdeněk Lambor, Jan Leflík, Josef Koller, Jana Drgová, Jakub Malovaný a další
Kostýmy: Jana Hurtigová Kuttnerová
Scéna: MIchal Syrový
Premiéra: 09. 02. 2019
Hodnocení: 91 %

Zdroj foto: Městské divadlo Zlín


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Ozvěny ze Světa knihy/ 65. pole

Pole perex20. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2014 je sice již minulostí, ale protože zde zástupci redakce Kultury21 objevili spoustu novinek a skvělých knižních titulů a navíc se potkali s kolegy různých nak...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Z archivu...

Čtěte také...

Rákosníček Divadla Scéna pobaví

Rakosnicek200Asi v polovině odpoledne tříkrálového se v blízkosti Divadla Scéna ve Zlíně zvýšil výskyt těšících se dětí a jejich rodičů, kteří mířili na zlínskou premiéru pohádky Rákosníček a jeho rybník. Těch dětí a jejic...


Divadlo

Den otevřených dveří ve Švandově divadle

svandovo divadlo200Oblíbený Den otevřených dveří chystá 21. září Švandovo divadlo na Smíchově. Veřejnosti nabídne komentované prohlídky vedené herečkami, herci i ředitelem divadla Danielem Hrbkem. Chybět nebudou písňové a taneční ukázky z nejnovější ins...

Film

Nerozlučná tvůrčí dvojice Ken Loach a Paul Laverty obdrží v Karlových Varech cenu za celoživotní přínos filmovému umění

FFKV perexScenárista PAUL LAVERTY (*1957) a režisér KEN LOACH(*1936) zosobňují příklad pevně ukotvené umělecké dvojice, která se už patnáct let ideálně doplňuje: Laverty zajistí skvěle napsaný příběh, Loach se postará o jeho neméně skvělou realizaci, která...