Tak pravil Zarathustra v novém kabátku

Tak pravil Zarathustra v novém kabátku

Tisk

zarathustra promluvil-big (2)Nakladatelství Dauphin vydalo první část opravdové filozofické klasiky, jakou je Nietzscheho spis známý pod názvem Tak pravil Zarathustra. Tentokrát však v novém moderním překladu, v bilingvní verzi a pod názvem Zarathustra promluvil. Co od tohoto spisku čekat?

V prvé řadě je nutno udělit nakladatelství pochvalu. Je to skvělý nápad a tato knížka může být nejen skvělou pomůckou pro studenty humanitních oborů i samotné filozofie, ale i třeba pro ty, kteří se učí německy. Klasická filozofická díla bychom měli dobře znát, obzvláště takovou pecku, jakou je Nietzsche, bohužel však zneužit nacisty, za což ale tento filozof určitě nemůže. Knížečka tím, že je malá a je jí pouze část, velmi dobře se čte a hodí se klidně do kapsy nebo na cesty. Hodnotit Nietzscheho není potřeba, ale jen upozorňuji na to, že výklad jeho spisu může být různorodý, a proto je paráda, že máte možnost přečíst si německý originál, protože každý zásah překladatele už může zcela posunout původní význam myšlenek filozofa na jinou z mnoha mnohovrstevných rovin.

To, co mě ale zcela překvapilo, je tento způsob překladu. Upřímně řečeno, nevěděla jsem, co si o tom myslet. Čekala jsem klasické dílo, a protože jsem sama klasik, rozčiluje mě už nejen jiný název, ale třeba i doslovný překlad některých slov a spojení, zdrobněliny, hravost v překladu, který je skutečně, dá se říci, moderní. I samotné slovo Selbst, které se běžně v psychologické a filozofické hantýrce ponechává nepřeloženo, překladatelka přeložila. Protože umím německy, mohla jsem porovnávat, avšak ne s původními překlady, protože se přiznám k poklesku – Nietzscheho jsem nikdy předtím nečetla. S o to větší radostí jsem sáhla po této knížce. A nakonec nevím, zda překladatelku pokárat a zkritizovat, co si to dovolila, anebo jí poděkovat.

Každopádně doufám, že jsem ve vás vzbudila zvědavost a knížku si pořídíte a přečtete. Líbilo by se mi, kdyby se nově vydávalo klasických filozofických děl více!

zarathustra promluvil-big

Název: Zarathustra promluvil I.
Autor: Friedrich Nietzsche
Překlad: Ráchel Vránová
Nakladatelství: Dauphin
Rok vydání: 2023
Počet stran: 176

https://www.dauphin.cz/book_978-80-7645-385-2.html#1


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Krádeže času Jany Eichler-Ruské

chimeara jana perexMnozí umělci touží zachytit prchavé okamžiky krásna a uchovat je natrvalo. Patří mezi ně i severočeská výtvarnice Jana Eichler-Ruská, tvořící pod značkou Chimeara. Lze uchopit přelud a přetavit jej do hmatatelné podoby? Je možn...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Ve stínu černých ptáků - knížka, která stojí za seznámení

Vestinucernychptaku perexPrvotina americké autorky Cat Wintersové nás zavádí do roku 1918, kdy si krutou daň vybírá smrtící chřipka a první světová válka. V USA se vydávají válečné obligace a hledají se dobrovol...


Literatura

Makléř = příběh nejen o chamtivosti a strachu

makler 200V nakladatelství Bizbooks ve společnosti Albatros Media vyšla na první pohled nenápadná, ale o to zajímavější kniha s názvem Makléř.

...

Divadlo

Dárkové poukázky Letních shakespearovských slavností přináší nevšední zážitky, a ještě něco navíc

shakespeare 200Od 1. prosince jsou v síti Ticketmaster v prodeji Dárkové ePoukazy na Letní shakespearovské slavnosti 2022. Krásný vánoční dárek v podobě ePoukazu umožní příznivcům Slavností obdarovat své blízké, a kromě bohaté nabídky představení gar...

Film

Svět podle Daliborka – slzy ve vaně i neonacistická rétorika

daliborka 1Jeden den jako druhý, brzké vstávání, tvrdá manuální práce… Snímek Víta Klusáka Svět podle Daliborka není jen, jak hlásají poutače, „filmový portrét autentického českého neonacisty z Prostějova“, ale především příběh o tom, že každý důsledek má sv...