Dům s vypůjčeným výhledem

Dům s vypůjčeným výhledem

Tisk

dum perexDům s vypůjčeným výhledem je románovou prvotinou české autorky Martiny Leierové (*1967). Nejedná se však o její první vydaný text – M. Leierová se velkou část svého života věnovala publicistice a její příspěvky jste mohli najít třeba v Lidových novinách či v Respektu. Ale zpět ke knize. O čem to vlastně je?

Tento román vypráví o novinářce jménem Zoa, která se rozhodne vycestovat do zahraničí a nějaký čas tam pobýt. Do cesty se jí postaví zajímavá výzva – odhalit padělatele jistého obrazu. Aby Zoa zjistila pravdu, vydává se nejprve do USA a posléze též do Japonska, kde se děj začne ubírat nebezpečným směrem…

Přiznám se, že na tuto knihu nemám jednoznačný názor. Hned zkraje jsem si totiž vypěstovala určitou averzi vůči hlavní hrdince a nebyla jsem schopná jí fandit. Možná si řeknete, že antihrdinové jsou přece „in“ a je jimi prošpikovaná celá současná literatura. V čem je tedy problém? Inu v tom, že Zoa antihrdinkou být nejspíše neměla. Nevím to jistě, ale zdálo se mi, že cílem autorky bylo naopak vykreslit sebevědomou ženu, která ví, co chce, a jde si za tím… Na mě však bohužel Zoa působila především sebestředně a arogantně. Nesympaticky. Tak třeba - na začátku knihy se dozvídáme, že Zoa chodí již druhým rokem s jistým Adamem. Pak se prostě zcela nezávisle rozhodne, že odjede do zahraničí, protože „ji to tam táhne“. Neví, kam. Neví, na jak dlouho… A co si o tom myslí Adam, to je jí celkem fuk (alespoň to tak vypadá). A když po nějaké době vztahu na dálku dostane od přítele „kopačky“, uzavírá dotyčná situaci slovy (i když jen pro sebe a trochu opilá): „Se klidně poser, Adame.“ (str. 133) Podobných pasáží s egocentrickým podhoubím jsem našla po víceru – zvláště v první polovině knihy. Druhá část textu pak byla v tomto směru sice výrazně přívětivější, ale svůj náhled na hlavní hrdinku jsem už zkrátka nedokázala přehodnotit.

Na druhou stranu musím knize přiznat kultivovaný jazykový základ a rovněž vyjádřit potěšení z toho, jakým způsobem autorka příběh obohatila o japonské reálie. Martina Leierová totiž v této zemi strávila čtyři roky svého života a její postřehy jsou tudíž původní, vypozorované na místě samém. A protože jde o českou autorku, je schopna vypíchnout právě to, co zaujme českého pozorovatele (a japonskému pozorovateli by to třeba připadalo všední, nezajímavé). Tohle považuji za dosti podstatnou přidanou hodnotu a mám pocit, že už jenom kvůli těmto japonským perličkám bych knize měla připsat hned několik bodů navíc.

Objektivně vzato tedy musím říct, že Dům s vypůjčeným výhledem za přečtení stojí. Vychutnáte si napínavý příběh a jako bonus se vám rozprostře před očima pohled na japonskou kulturu zasvěcenýma očima zvídavé Češky. Ze subjektivního hlediska jsem sice nadšená méně – s tak iritující hlavní hrdinkou už jsem se tedy dlouho nesetkala. Ale možná, že někdo jiný si třeba Zou nakonec oblíbí. Kdo ví?

 

dum obalka


Dům s vypůjčeným výhledem
Autorka: Martina Leierová
Žánr: beletrie
Grafické zpracování obálky: Veronika Kopečková
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2017
Počet stran: 351
ISBN: 978-80-7577-190-2


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Aleš Cibulka, moderátor České tajenky a Toboganu, zahradničí a chystá se koupit vertikutátor

ales cibulka200S Alešem Cibulkou se od ledna letošního roku můžeme potkat vpodvečer každého všedního dne u České tajenky. Tato vědomostní ryze česká soutěž, kterou připravila TV Barrandov, si rychle našla...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Dialóg či monológ umenia?


umeni bez revoluci 200Intentio operis, intentio auctoris a intentio lectoris – Radek Horáček sa vo svojej odbornej publikácii venuje fenoménu vnemu umeleckého diela, z ktorých si vyberá diela súčasných umelcov, ale vedie nás k nim, ako inak, ...


Literatura

Na český knižní trh se vrátil nestárnoucí román Tanec s vlky
ImageOscarový snímek Tanec s vlky zná pravděpodobně většina našich čtenářů. A není to tak dlouho, co na náš knižní trh po delší době zavítala románová předloha slavného filmu, kterou má na svědomí spisov...

Divadlo

Jak vidí budoucnost umění v on-line světě Jana Plodková a Jiří Vyorálek?

DNZ 200Oblíbení herci Divadla Na zábradlí se v krátkých rozhovorech zamýšlejí nad reflexí covidové pandemie v jejich profesním i osobním životě.

...

Film

Nová animovaná pohádka o psích kamarádech již brzy v českých kinech

haftanan 200Hlavním heslem nové animované pohádky s názvem Haftaňan a tři mušteriéři je „jeden za všechny a všichni za jednoho“! Příběh o lásce, přátelství, psím dobrodružství a odvaze vstoupí do českých kin 17. února.

...