Kohout je sám mezi ženami, ale bere to humorem
Banner

Kohout je sám mezi ženami, ale bere to humorem

Tisk

sam mezi zenami 200Sám mezi ženami – Kohout je název knihy Aleše Vogela, která vyšla v nakladatelství CPress a rozhodně vám rozkmitá bránici.

 

 

 

Hlavní hrdina Alexander je učitelem na druhém stupni základní školy a ve svém životě zoufale postrádá dalšího muže. Doma má manželku, dvě dcery a matku a ve škole jsou kolem něj také jen učitelky. Na jednu stranu by si tuto situaci mohl užívat, on se však cítí jako kohout a na stránkách knihy popisuje své útrapy při hledání nějakého parťáka.

Když mi kniha dorazila, klasicky jsem si přečetla poděkování a úvod. Ze zvědavosti jsem pak zkusila i první kapitolu, a nakonec kvůli knize obětovala odpočinek po obědě a po práci ji pak večer dočetla. Tak moc mě chytla a především bavila. Aleš Vogel se ukázal jako skvělý, a hlavně velmi vtipný vypravěč. Smála jsem se skoro celou dobu a často také něco předčítala manželovi. Mnoho situací bylo popsaných s nadsázkou, ale vyznívalo trefně a ne trapně.

„Představa, že se celý víkend budu starat o tucet žen mi nebyla totiž moc příjemná. Ono by to mohlo na první pohled vypadat jako záviděníhodná věc, být přes víkend samotný chlap s tolika ženskýma, ale věřte mi, není. Už jsem se zmínil, že můj kurz navštěvuje pár mých kolegyň. A víte, co je hlučnější a otravnější než učitelka? No přeci učitelka mimo školu. Pokud někdy uvidíte, třeba v restauraci nebo na dovolené, skupinku žen, které jsou smíchem, rozpustilostí a prostě celým svým chováním daleko hlučnější než jejich okolí, a projíždějící a troubící auta nevyjímaje, nebude to žádný třídní sraz, dokonce ani kamarádky někde na kávě, budou to na devadesát devět procent učitelky.“ (str. 40)

Shodou okolností jsem v podobné době četla podobnou humornou knihu z učitelského prostředí – Učytelskej a musím říct, že každá má svoje. Zatímco Učytelskej se zaměřuje více na školní prostředí a mezilidské vztahy, tady je hlavním tématem hledání „muže“. A dává zde maximální smysl, že autor knihu psal během lockdownu, kdy prý vrcholila jeho frustrace z online výuky a výhradního kontaktu s ryze ženským kolektivem.

Celkem dvacet dva kapitol uteklo opravdu jak voda a přiznám se, že jsem si oněch 120 stránek vychutnala s úsměvem na rtech. Kniha se mi líbila i dějově, v závěru se vše pěkně uzavřelo. Jednalo se o příjemnou jednohubku a mou jedinou výtkou na autora tak zůstává, že se slovo tchyně píše s krátkým ypsilon. Každopádně doufám, že bude v psaní pokračovat a jeho knihy si nenechám ujít.

Aleš Vogel je učitel z Jindřichovic pod Smrkem (od září 2021 v ZŠ Dětřichov) s vášní pro hudbu, bojová umění, ochotnické divadlo a pedagogiku. Je také mistrovským pozorovatelem života a vtipných situací, které s sebou učitelské povolání přináší.

sam mezi zenami

Sám mezi ženami – Kohout
Autor: Aleš Vogel
Žánr: humor, česká beletrie
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 120
Hodnocení: 89 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/75650588/sam-mezi-zenami/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Pokud děti vidí číst své rodiče, jistě si sami také najdou ke knize cestu…“

blecha zdenek 200Poslední dobou se objevuje stále více periodik obecního charakteru a o zajímavé čtení není nouze. Uvědomila jsem si, že mě trochu mrzí, že jsme se zatím nikde nedočetli o místní knihovně. Známe dobrovolný spolek Čarodějnice od Juliány...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Bear Grylls: Bláto, pot a slzy

blato pot a slzy 200Nakladatelství Jota vydalo v červenci autobiografii Beara Gryllse, která musí zaujmout všechny příznivce této nejen televizní persony. Jaké bylo jeho dětství, co ho formovalo v dospívání a jaké to bylo, vystoupat jako jeden z ne...


Literatura

Outsideři se představují v pohodové young adult

kluk napravo 200Pod značkou Red v Našem nakladatelství vyšel první díl ze série Outsideři od Kate Stewart, který nese název Kluk napravo.

 

...

Divadlo

Růžena Lysenková hrála hodně v televizi, ale velké role měla hlavně v divadle

lysenkova200Pamětníci a milovníci divadla si mohli všimnout, že letos 6. září to bylo deset let, co odešla ve věku 94 let vynikající herečka Růžena Lysenková. Naposledy si zahrála v roce 1997, a to v televizním filmu Čas jeřabin. A i když se objevila v řadě in...

Film

Parazité ve společnosti dnes a kdysi

Parazit perexNa letošním canneském festivalu zvítězil jihokorejský film PARAZIT, který se již v českých kinech promítá, ačkoli oficiální premiéru má stanovenu až na počátek října. Natočil jej Joon-ho Bong (jiný přepis Džun-ho Pon), jenž vynalézavě zužitk...