Další až příliš dokonalá hospodyně v akci

Další až příliš dokonalá hospodyně v akci

Tisk

Hospodyne perexJodi Bishopová, úspěšná realitní makléřka a živitelka rodiny, to nemá v životě snadné. Stará se o dvě děti, její manželství s průměrným spisovatelem Harrisonem, který na ni žárlí, za moc nestojí, a k tomu všemu se musí věnovat také svým rodičům. Její máma má Parkinsonovu chorobu a otec už přestává zvládat starostlivost o ni. Mohla by situaci vyřešit dobrá hospodyně?

Zpočátku se zdá, že ano, protože Elyse, kterou Jodi zaměstnala, je prostě dokonalá. Milá, trpělivá, zkušená ošetřovatelka, laskavá, chápavá, vždy připravená pomoct. Není divu, že si ji celá rodina rychle oblíbí. Postupně se ale začínají objevovat náznaky, že je něco špatně. Jodi je nejdřív přehlíží, ale situace dospěje do momentu, kdy už je nemůže dál ignorovat. Koho to vlastně pozvala do života své rodiny? Kdo ta žena je, co chce a jak daleko je ochotná kvůli tomu zajít?

Novinka od oblíbené a oceňované spisovatelky

Knihu Hospodyně, která v českém překladu vyšla v Nakladatelství Kalibr, napsala Kanaďanka Joy Fieldingová. Ta je podle The New York Times jednou z nejprodávanějších autorek knih. Mezi její nejznámější díla, z nichž mnohá získala nejrůznější ocenění, patří například romány Jane utíká, Na špatném místě, Špatná dcera, Zmizení Samanthy Shipleyové, Povídej, co vidíš, V pavučině vztahů, Zachráníš mě ráno a Potok stínů.

Promyšlené rodinné drama

Hospodyně je často řazená mezi thrillery, ale o thriller rozhodně nejde. Navzdory tomu, že se v knize najdou napínavé pasáže i náznaky, se jedná spíše o rodinné drama, v němž autorka kladla důraz hlavně na komplikované rodinné vztahy a osobnostní vývoj hlavní hrdinky. Každý aspekt tohoto příběhu je dokonale promyšlený, a tak na konci do sebe všechny dějové linky skvěle zapadnou a protnou se v logickém závěru, který je v souladu s popisem událostí, s nimiž se Jodi musela vypořádat.

Styl psaní, který vás vtáhne do děje, a předvídatelnost

Joy Fieldingová píše čtivě, poutavě a zábavně, a tak vás její slova okamžitě vtáhnou do příběhu. K tomu přispívá i použitá ich-forma, díky které můžete všechno sledovat u pohledu Jodi, a také autenticita. Jodi je sama k sobě i ke čtenářům upřímná. Svěřuje se nejen se svými úspěchy, ale i se svým trápením a pochybnostmi a přiznává chyby, které vědomě i nevědomě udělala, čímž si rychle získá vaše sympatie. Je to zkrátka hrdinka z masa a kostí, jakou můžete potkat i v reálném životě, a ne nějaká dokonalá otravná superžena, která zásadně dělá všechno správně.

Jediný problém, na který můžete při čtení této knihy narazit, je jistá předvídatelnost. Jsou zde situace, o kterých vám bude hned jasné, jak se vyvinou, i zápletky, jejichž rozuzlení nepřekvapí. Tento nedostatek však vyvažuje zvládnutá psychologie postav, uvěřitelnost jejich konání, smysluplné dialogy a atraktivní téma, a tak jej možná vůbec nezaznamenáte.

Hospodyne

HOSPODYNĚ
Autorka: Joy Fieldingová
Originální název: The Housekeeper
Překlad: Milena Havlová
Žánr: román, pro ženy
Vydáno: Kalibr (EUROMEDIA GROUP, a.s.), 2023
Počet stran: 352

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/622641-hospodyne.html


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vzdušná akrobatka Šárka: „Je to přímo nebeský zážitek, když jste vzhůru nohama zavěšení a pozorujete krásu přírody“

200rozK rozhovoru jsme si přizvali Bc. Šárku Bílou, lektorku a akrobatku z Pardubic, která se již několik let věnuje vzdušné akrobacii. Co aerial dance přesně znamená, co je k němu potřeba a kde jej můžete vidět nebo začít praktikovat? To a mnohem více nalezne...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Užijte si čas s Terezou Bebarovou

cas na tebe 200Tereza Bebarová se v rámci současné situace rozhodla zrealizovat lifestylový a hobby pořad s názvem Čas na TE.BE. Ten je založený na rozhovorech se zajímavými a nadanými lidmi a není tak divu, že z něj vzešla kniha Čas na TE.BE pro všech...


Literatura

Budete se bát Závislosti?

zavislost 200V dubnu vyšel u nakladatelství Kniha Zlín thriller Závislost italského autora Paola Roversiho. Chcete-li si vyzkoušet jiný styl vyprávění, než momentálně preferovaný severský či britský, zkuste sáhnout zrovna po této útlejší, leč neméně přek...

Divadlo

Švandovo divadlo chystá Srpnové světlo, příběh absolutní lásky. Režisérem novinky bude sám autor Martin Františák

srpnove svetlo 200Srpnové světlo, novou českou hru renomovaného divadelníka Martina Františáka, uvede 24. září ve světové premiéře pražské Švandovo divadlo. Poetický příběh lásky s prvky thrilleru vypráví o neobvyklém milostném čtyřúhelníku lidí žijící...

Film

Terminátor 2: Zničí nás umělá inteligence?

terminator 2 schwarzeneggerV roce 1991 se Američani přestávají mazlit s filmovými efekty a i když na to nemají pořád to nejlepší vybavení, na film Terminátor 2: Den zúčtování se dá koukat dodnes. Leckomu ukápne nostalgická...