Nejchytřejší Čech Jiří Šafka: „Svoji paměť netrénuji a jsem si jist, že moje přítelkyně by vám řekla, jak špatnou ji mám.“

Nejchytřejší Čech Jiří Šafka: „Svoji paměť netrénuji a jsem si jist, že moje přítelkyně by vám řekla, jak špatnou ji mám.“

Tisk

nejchytrejsi cech200Nejchytřejší Čech, student Jiří Šafka z Hradce Králové, si 29. května odnesl z České mincovny svou zaslouženou výhru. Stal se totiž vítězem zábavné show České televize Nejchytřejší Čech. Pět čtyřicetidukátů v ryzím zlatě s portrétem Jana Amose Komenského v hodnotě milion korun mu ředal za přítomnosti notáře České televize obchodní ředitel mincovny Aleš Brix.


Pane Šafko, jak se cítíte s titulem Nejchytřejší Čech? Co vám účast v této soutěži dala?

Popravdě řečeno se cítím stejně, jako bez titulu. Není to nic, co by převrátilo můj život naruby a bez čeho bych nemohl žít. Spíš se těším, až to nadšení opadne a přátelé si mě přestanou dobírat. Soutěž samotná mě naučila hodně o mých slabinách a díky přístupu ostatních soutěžících i to, že rivalita nemusí nezbytně znamenat nenávist či závist.

Mohl jste si vybrat, zda chcete výhru v hotovosti nebo ve zlatě. Proč padla volba právě na pět čtyřicetidukátů v ryzím zlatě s portrétem Jana Amose Komenského? Co s nimi nyní plánujete udělat?

Ta volba pro mne byla jasná už ve chvíli, kdy jsem se o ní dozvěděl. Milion v korunách je krásná věc, nicméně hned od převzetí by začala ztrácet na ceně. V dnešní době je těžké najít kompromis mezi vysokým výnosem a nízkým rizikem investice, nicméně pro mne osobně se tomu nejvíce blíží právě zlato. Na druhou stranu, kdybych měl rodinu a splácel hypotéku, tak bych se určitě rozhodoval jinak.

nejchytrejsi cech1

Jaké jste měl pocity v okamžiku, kdy jste byl vybrán mezi 24 soutěžících ve hře Nejchytřejší Čech? Měl jste například trému z vysílání?

Tréma určitě byla poslední věc, na kterou jsem v té chvíli myslel. Když jsem se dozvěděl, že jsem postoupil, měl jsem pocit splněného úkolu – postoupit mezi 24 nejlepších – a zároveň pocit obrovské odpovědnosti před sebou. Vědomí toho, že člověk bude vystupovat v televizi, přináší především odpovědnost za to neztrapnit sám sebe a zároveň nezklamat lidi kolem sebe. A to se mi myslím podařilo.

Jaká disciplína se vám v průběhu hry zdála nejtěžší a jaká naopak nejjednodušší? Co je vaše silná stránka?

Nejtěžší a zároveň nejzajímavější disciplína pro mne rozhodně bylo křeslo, ve kterém jsme museli hledat slova a zároveň si hlídat časový limit. Je to opravdu soutěž, ve které můžete ukázat své strategické myšlení, schopnosti multitaskingu, soustředění i jazykové znalosti. Tedy soutěž hodna nejchytřejších Čechů. Zpětně bych samozřejmě posuzoval jako nejlehčí soutěž tu, ve které jsem získal nejvíce bodů. Hodně příjemné mi bylo hádání společných slov z indicií nebo takzvaná „šipkovaná“ ve finálovém dílu.

nejchytrejsi cech2

Trénujete nějak svou paměť? Jak? Máte nějaké tajné triky?

Svoji paměť netrénuji a jsem si jist, že moje přítelkyně by vám řekla, jak špatnou ji mám. Naštěstí nebyla soutěž příliš o paměti. Paměť jde trénovat, třeba způsobem, který ukázal Jiří Havelka, a v tu chvíli už se jedná o dovednost, kterou se můžete naučit. Soutěž, ve které by rozhodovala paměť, bych rozhodně nevyhrál. Pokud ale jde o bystrost úsudek, doporučuji dvě věci. Zvědavost a sport. Bez přirozené zvědavosti ztratí člověk potřebu se vzdělávat a udržovat si čerstvé myšlení. Sport mi potom pomáhá vyčistit si hlavu, užívat si svobody a toho, že člověk nemusí myslet na školu či jiné povinnosti.

Co byste doporučil našim čtenářům, aby se také mohli stát Nejchytřejším Čechem?

Neustále si udržovat bystrou mysl – ať už luštěním křížovek, sledováním zpráv či čtením wikipedie. A hlavně si najít to, co člověka dokáže odreagovat a při čem dokáže relaxovat.

Děkuji za krátký rozhovor!

nejchytrejsi cech3


 

Přihlášení



Banner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Zpěvák Michal Prokop: Nejlepší důkaz přízně je, když si lidé zpívají s námi

michal prokop 200Michal Prokop pořád s ohromnou energií hraje a zpívá. Ať už s Framusem Five v současném složení: Luboš Andršt – kytara, Jan Hrubý – housle, Jan Kolář ...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

Léto se snažím spravedlivě rozdělit mezi odpočinek a prací na knize, říká Jiří Bartoň

Bartoň Povídání o létě, prázdninách či okurkové sezóně poskytl v těchto dnech Kultuře21 herec, šansoniér a filmový historik Jiří Bartoň. I když přiznává, že léto trávil na Moravě a navštívil řadu míst, která má rád, pře...


Literatura

Děsivý pojem „Sonderbehandlung“

zvlastni zachazeni 200Je to už sedmdesát let od osvobození koncentračního tábora Osvětim. Dlouhá doba na to, abychom o životě za ostnatými dráty věděli mnohé. Opak se ale zdá býti pravdou. Pojďte se seznámit s těmi, kteří přežili běsnění druhé sv...

Divadlo

Umělecký šéf zlínského divadla Patrik Lančarič získal cenu Trilobit 2023

Trilobit200Umělecký šéf Městského divadla Zlín Patrik Lančarič dostal cenu Trilobit za režii svého dokumentárního filmu DEŽO HOFFMANN - FOTOGRAF BEATLES.

...

Film

Hlásí se zvláštní jednotka - Památkáři

pamatkari1 uvodkaFilm o závěrečné části druhé světové války, o které vás v dějepise zřejmě neučili. Pátý film George Clooneyho, při kterém zasedl na režisérskou židli, ale stihl si v něm i zahrát. Takže: „Kdo zařídí, aby socha Davida pořád stála a Mona...