Rozchodové řízení. WTF? Český crazy thriller!

Rozchodové řízení. WTF? Český crazy thriller!

Tisk

rozchodove-rizeni-perexPánové, co byste dělali, kdybyste se dozvěděli, že si vaše bývalá (o kterou však stále stojíte) bude za pár týdnů brát někoho jiného? A dámy, jak byste reagovaly na demonstrativní únos přímo od oltáře (poté, co jste ostentativně chtěly říct své ano někomu jinému)? No, pokud se stále nemůžete vyrovnat s rozchodem a nehodláte akceptovat nový vývoj událostí směřující k definitivnímu ANO, můžete se pokusit situaci zvrátit ve svůj prospěch třeba po vzoru Erika, hlavního hrdiny knihy Rozchodové řízení. 

Ten se rozhodně nehodlá smířit s tím, že o svou vyvolenou přijde. V odboji proti svatbě využívá všechny možné prostředky – peníze, služby hackerů, přátele, a to bez ohledu na vedlejší škody. Dokonce se rozhodne nevěstu demonstrativně unést přímo ve svatební den. Podaří se mu uspět, nebo to celé skončí katastrofou?

Pestrý mix (nikoliv však slátanina)

Děj knihy se odehrává v několika prolínajících se časových liniích a čtenáři je předkládán z více pohledů zúčastněných osob. Hlavní slovo má sice Erik, prostor ale dostávají i jeho (ex)vyvolená Chris, (ex)přítelkyně Amela a kamarád Mike. Také stylově je obsah velmi pestrý, kromě klasického popisu a vyprávění zahrnuje zápisy z deníků, hacknuté chaty anebo úryvky připravených scén. Všechno však do sebe krásně zapadá a opravdu není třeba se obávat, že se vám z tohohle koktejlu zamotá hlava.

KEVIN: Jak moc tvrdá bude ta rána?
JÁ: Měla by ti téct krev, jak řekl Kelly, maximálně počítej se zlomeným nosem. Pokud se na to necítíš, řekni mi to okamžitě. Přijdeš však o spoustu peněz a zklameš nás.
TOM: Když uvidíš krev, tak neomdlíš, doufám?
KEVIN: Neboj se. Ani už nespočítám, kolikrát jsem měl nos zlomený.
TOM: Tentokrát to bude aspoň za peníze.
(strana 59)

Nevšední příběh o bohatém spratkovi, který se rozhodne získat zpět svou ex (dalšího bohatého spratka)

Text tohoto (mezi)nadpisu jsem si dovolila vypůjčit z jednoho komentáře na Databázi knih (marieskalic), protože přesně vystihuje můj názor. Nutno podotknout, že Erik rozhodně netrpí finanční nouzí, jelikož je synem zbrojního magnáta. Také rodina nevěsty i jejího nastávajícího se rekrutují z těch nejvyšších kruhů. A ačkoliv se pohybují a žijí na území Čech, jsou to vesměs cizinci. Právě se společenským a ekonomickým postavením souvisí i způsob myšlení a jednání těchto postav. Volbou takového prostředí si autor Petr Procházka otevřel dveře k vskutku velkolepé jízdě, jako by chtěl vytřít zrak všem tvůrcům telenovel a ukázat jim, jak se tvoří dechberoucí scénář.

Telenovely…nekončící smyčka debilních pořadů pro důchodce nebo pro nás, stonající chlapy opuštěné ženami. Zářícím příkladem je česká soap opera Rodina v poutech nebo argentinská telenovela José & Lady. Tato veledíla úspěšně otupují diváctvo v Česku už skoro dvě dekády. Smysl vysílání těchto pořadů je jasný... Při čekání na vývoj nervy drásajícího dějového zvratu, kdy si hlavní postava poručí výjimečně čaj namísto kávy, je pokračování této napínavé zápletky přerušeno reklamním spotem. Ten sleduje natěšené otupenstvo (osazenstvo otupených ovcí) stejně urputně jako samotný seriál, takže si produkce může mnout ruce. A pokud se něco v seriálu jednou za tisíc dílů opravdu stane (většinou někdo ojede někoho, koho neměl), nastává pravý čas divákům měřit tlak a volat záchranku. (strana 24)

Zde si opět troufám odvolat se na trefný komentář z Databáze knih (blazejmartin):

Nic pro puritány a milovníky telenovel a seriálů typu Ulice. Poslední dobu toho přečtu opravdu hodně, tohle se ale dost vymyká standardům pro oddechovou humornou četbu.

Young adult jako cílovka All fucklusive

Ano, i já se musím přiznat, že nic podobného jsem dosud nečetla. Po celou dobu, kdy jsem listovala stránkami, mě provázela neodbytná myšlenka – že se autor potřeboval pořádně vyřádit a nesmírně ho těší provokovat ono "otupenstvo", kterému s tušenou škodolibostí nehodlá dopřát ani ten očekávaný happy end (i když musí tušit, že zrovna ono osazenstvo otupených ovcí rozhodně cílovou skupinu čtenářů tohoto crazy thrilleru netvoří).

Mě osobně Rozchodové řízení, napsané v hollywoodském stylu, kde je možné doslova všechno, moc nebralo. Ale zcela jistě ho ocení „mladí a neklidní“ bez předsudků, kteří si užijí mnohočetné hlášky a nabídku All fucklusive, kterou jim Petr Procházka předkládá.

rozchodove-rizeni1

Rozchodové řízení
Autor: Petr Procházka
Žánr: Humor, Thriller, Young adult
Vydáno: 2023, Pointa
Počet stran: 240
Autor obálky: Zuzi Maat (Válková)

Hodnocení: 80 %

https://pointa.cz/project/15938743-2d07-11ed-be84-0242ac180007
www.knihydobrovsky.cz/kniha/rozchodove-rizeni-572806794


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Taťána KročkováNejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen t...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Příběh s děsivým koncem – láska krásné lazebnice a korunního prince bavorského

dvorni sasek a carodejnicePoté, co bavorský vévoda Albrecht III. zemřel, rozhodl se jeho bratr po mléku a dvorní šašek Jan Burger, že se vyzná ze svého děsivého prohřešku. Přiřízl si několik husích brků a začal vyprávět pří...


Literatura

Vyšla Velká kniha komiksů Jana Štěpánka

velkaa kniha komixu200Jan Štěpánek je můj oblíbený autor komiksů, proto jsem s nadšením přivítala počin Tomáše Krejčího a redaktorů nakladatelství Edika, kteří pro jeho fanoušky připravili Velkou...

Divadlo

Herci Městského divadla Mladá Boleslav zpívají jak muzikálové hvězdy

miluji te200V pátek 17. února uvedlo Městské divadlo Mladá Boleslav premiéru muzikálové revue Miluji tě, ale..., což je světoznámé dílo, která se hraje od roku 2003 také na českých jevištích. Nemá příběhový děj. Jde o rychlý sled scének a hudebních čísel s...

Film

Je rolí člověka průměrovat pravdu?

role200Pravda je esenciálním prvkem finského dramatu Role člověka. Tento snímek zahájí desátou přehlídku Severská filmová zima v pražském kině Lucerna, a to ve čtvrtek 13. února 2020. Příběh filmu vychází ze stejnojmenné knihy autora Kariho Hotakainena. Přijďte ...