Dohazovačka spřízněných duší aneb jak se seznámit v těžké době

Dohazovačka spřízněných duší aneb jak se seznámit v těžké době

Tisk

Dohazovačka spřízněných dušíDohazovačka spřízněných duší zaujme na první pohled krásně zpracovanou obálkou, která naláká nejednoho čtenáře i k samotnému obsahu knihy, alespoň u mě se tak stalo, a na ten druhý mě zaujal název knihy, u kterého jsem byla zvědavá, jak ho autorka uchopí či zda přijde s nějakým novým a zajímavým příběhem.

 

Samotný román se odehrává ve dvou časových rovinách. Můžeme tak sledovat židovskou dívku Sáru, která připluje jako desetiletá se svou starší sestrou, bratry a rodiči do New Yorku. Již na lodi objeví svůj dar v podobě schopnosti nalézt spřízněné duše, vidět mezi nimi pouto, které je neomylně a nevyhnutelně spojuje. Tímto se rozehrává sled událostí, kdy má Sára silnou potřebu své nadání užívat. Ovšem v době 10.20. let 20. století, v židovské komunitě na Manhattanu, to jako svobodná dívka z chudých poměrů nemá vůbec jednoduché. Naráží na nepochopení, zejména mužské části její komunity, staré zvyky a tradice, pravidla své víry a téměř nepřekonatelnou překážkou je i to, že je ještě sama neprovdána.

Příběh Sáry se střídá s příběhem její vnučky Abby, která se v důsledku ošklivého rozvodu svých rodičů stane, jak by se dalo předpokládat, rozvodovou právničkou. Po smrti babičky zdědí Abby její deníky, ve kterých najde detailní zápisy všech párů, které seznámila. Jenže vůbec neví, co si s nimi počne. Její život se začne vlivem zvláštních událostí měnit a sama Abby musí přehodnotit svá přesvědčení, kterých se do této doby držela.

Odpočinková, milá a nenáročná četba, kterou zvládnete za pár večerů. Vše, co jsem od knihy americké spisovatelky Lyndy Cohen Loigman očekávala, jsem v podstatě dostala. Vyzdvihla bych zajímavé historické zasazení příběhu do přistěhovalecké židovské komunity na počátku 20. století, kdy autorka vycházela z reálných podkladů, odvážné hlavní ženské hrdinky, které se nakonec nebály vystoupit ze svého vlastního stínu a následovaly volání svého „srdce“, a v neposlední řadě bych chtěla zmínit neotřelý kouzelný nádech něčeho magického.

Vytknout snad můžu jen určitou nedotaženost linek hlavních hrdinek, které se mi i přes svou důležitou roli zdály upozaděné a celkově oba příběhy kloužou spíše po povrchu. Dokázala bych si představit hlubší zpracování. Nic to však nemění na mém doporučení si knihu přečíst, pokud toužíte po příjemném a romantickém zážitku.

Dohazovačka spřízněných duší

Název: Dohazovačka spřízněných duší
Autor: Loigman Cohen Lynda
Nakladatelství: Grada
Počet stran: 320
Rok vydání: 2023
Hodnocení: 85%

www.grada.cz/dohazovacka-spriznenych-dusi-13731/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Bára Basiková: Můj syn máminy písničky neposlouchá

BB perexZpěvačka s výjimečným hlasem, jakým se může na naší hudební scéně pochlubit jen málokdo. A také osobnost, které není zatěžko říct pořádně od plic, co si myslí, třebaže se její postoje mohou někomu zdát kontroverzní. Taková je pěvecká stálice Bára Basik...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Rozpuštění - konec jednoho kláštera za vlády Jindřicha VIII.
ImageNa pulty knihkupectví se v paperbackové podobě vrací úspěšný detektivní román Rozpuštění, jehož autorem je britský spisovatel C.J.Sansom. Hlavní hrdina románu, který se odehrává v Anglii v roce 1537, refo...

Literatura

Mravenci, jak jste je ještě neviděli

Mravenci 200V nakladatelství Kazda vyšla velkoformátová kniha Mravenci – Život lesního společenství obsahující realistické 3D ilustrace.

 

...

Divadlo

Burani slavnostně otevřeli novou divadelní sezonu

VýstřižekDivadlo BURAN TEATR je už hodně let součás...

Film

Chystá se nový český film PŘIŠLA V NOCI - černá komedie Jana Vejnara a Tomáše Pavlíčka

prisla v noci200Na sklonku loňského roku skončilo natáčení nového českého filmu Přišla v noci. Poslední klapka projektu, za kterým stojí autorské duo Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar, padla 25. listopadu. Černá komedie vypráví o páru třicátníků, jehož poklidný...