Mizející tvář Novohradských hor

Mizející tvář Novohradských hor

Tisk
ImageNovohradské hory se nachází v nejjižnější části naší republiky, na samé hranici se sousedním Rakouskem. Každý ví, kde leží Šumava, ale mnozí neodlišují “Novohradky”, které na oblast Šumavy navazují. Jejich území se rozprostírá od Českých Velenic směrem na západ přes území města Nové Hrady, podle něhož mají svůj název. Dále pak pokračuje podél hranice až po obec Dolní Dvořiště. Tohle vymezení je poměrně konkrétní a místní patrioti jsou na ně náležitě hrdí.

 


Jedním z nich je chvalkovský rodák pan Jiří Marek, který přijel do benešovské knihovny povídat o své knížce Mizející tvář Novohradských hor, zachycující pocity a vzpomínky lidí, kteří zde žili nebo stále žijí své životy. A i když je osud odvál kamkoli do světa, na svůj domov vždy vzpomínali a vzpomínají s láskou.

Ráj
Jen proto jsem vyšel,
abych hledal dávno ztracený ráj.
Nádherný domov divů,
ten zlatý věk,
který kdys v pradávnu kvetl
a musí, doufal jsem,
kvést kdesi na Zemi dál.
Scestoval jsem však
celý svět a nic nenašel.
Údolí přeúrodná jsem prošel,
nenašel nic.
Usedl jsem i na perutě orlí,
zbrázdil celičký éter
na stříbrném oblačném člunu,
nenašel nic.


(úryvek z básně Roberta Hamerlinga)


Čtenář zde najde texty, které vypovídají o životě lidí v pohraniční oblasti, kde asi život nikdy nebyl příliš jednoduchý. Krásná příroda, husté lesy i řídké osídlení kraje sice lákají k návštěvě a nabízí dobrodružství, ale právě svou nedostupností život tady příliš neusnadňují.

Image


Nabízí se otázka, proč právě “Mizející tvář”?

Odpověď je vcelku jednoduchá. Nejdřív byla velká část obyvatel ze zdejších vesnic vystěhována při odsunech před i po 2. světové válce. Do pohraničí sice vždy přicházeli noví lidé, ale ti se většinou stěhovali do větších vesnic a obcí. Další “ránou” pro celou pohraniční oblast, která měla neblahý vliv na vesnice a jejich obyvatele, bylo vybudování hraničního pásma, tzv. “drátů”. Tato místa byla pro člověka bez zvláštního povolení nepřístupná. Lidé, kteří zde žili, byli vystěhováni a neudržované vesnice pomalu zanikaly. Podobně zanikly vesnice, které byly mimo obydlené oblasti. Vlivem času i přírody se z vesnic stala místa pouze připomínající, že tu kdysi žili lidé.

“Tam, kde se dříve kouřilo komínů a tavilo se sklo, teče potok a stojí les. V křišťálové vodě pod kamenným můstkem leží pár střepů, zbytek starého hrnce, rozbitý talíř.
Damals, kdysi, ale to už je dávno. Věci a místa měly svá jména. Ti lidé zde mluvili jinou řečí, ale nebyli to cizinci…”

(Josef Kroutvor)

Po revoluci v roce 1989 a po otevření hranic se sice některé stavby začaly opravovat, ale tímto zásahem se vytrácí jejich “Genius loci”.

Image


Knížka “Mizející tvář Novohradských hor” na svých 176 stranách přináší množství současných či dobových fotografií a perokreseb. Bez zajímavosti není ani to, že básně a texty jsou zde v češtině i v němčině a zároveň nechybí ani životopisná data všech autorů.


Image


Marek, Jiří, 1966-. Mizející tvář Novohradských hor.  Jiří Marek ; Překladatel Jan Mareš, Johanka Kubaňová, Markus Pape ; fotograf Jiří Marek, Michal Brožek, Vladislav Hošek.  1. vyd. České Budějovice : Jihočes. kraj, 2011. 176 s. ISBN 978-80-254-8293-3.

Zdroj: knihystehlik.eu, autor: Mgr. Pavel Ptáček

 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Lepší odměnu za svou práci, než že někoho rozesměju, si nedovedu představit

Lucie HřebečskáPsaní se věnuje odmala, zaznamenávala si črty, scény, nálady a taky si psala deník. Nedávno přišel zlom a začala psát delší texty s cílem nabídnout je i světu kolem, nejen sobě. Začala své literární práce posílat do různých soutěží a uspěla. A letos vyhrála Lucie Hřebe...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Z archivu...

Čtěte také...

Jak dlouho nás Gaia ještě snese na svém povrchu?

mizejici tvar gaiiSpíše od autorů sci-fi bychom očekávali myšlenku, že celá planeta se může chovat jak jeden olbřímí organismus, po nekonečnou dobu trpělivý a vyčkávavý, ale nikoli bezbřeze tolerantní. V okamžiku, kdy se bude cítit ohrožený, dokáž...


Divadlo

Marie Stuartovna v Brně

Stuartovna perexSlavný titul Fridricha Schillera se po Černínově režii v Městském divadle v Brně z roku 2006 objevuje v novém nastudování v repertoáru Mahenova divadle NDB v režii Martina Čičváka. Není se co divit. Je to titul, který zaručuje divácký ...

Film

Volání ženského rodu

volanirodu perexSborník dvojznačně nazvaný Volání rodu se nevztahuje ke stejnojmennému českému filmu odehrávajícímu se v pravěku (ačkoli má na obálce záběr z něho), nýbrž přináší statě čtyř autorek, napsané za posledních deset let pod zá...