Zdá se skoro neuvěřitelné, jakou rychlostí narůstá řada vydaných knih známého spisovatele, historika Vlastimila Vondrušky. Na podzim se na pultech knihkupectví se objevily dva nové tituly. Jednak čtvrtý díl historického románu Přemyslovská epopej - Král básník Václav II. a další díl příběhů Jiřího Adama z Dobronína z řady Letopisy královské komory s názvem Ulička hanby. Životní cesty královského písaře Jiřího Adama z Dobronína se tady opět zkříží s cestami bývalé nevěstky Sabiny, se kterou se v době mládí dobře znal, a která se později vypracovala na majitelku jednoho z nejluxusnějších nevěstinců na Starém Města pražském.
Kdysi mu pomohla a nyní potřebuje pomoc sama. Přímo v jejím domě byl zavražděn zámožný šlechtic a jedna z jejích děvčat. Z vraždy je obviněna nevěstka Monika, která je ale nevinná. Jak už to bývá, pro městské úředníky je to nejsnazší cesta. Jiří Adam z Dobronína začne pátrat a přes všechna úskalí a nástrahy se mu podaří zločince vypátrat. Ocitne se dokonce ve vězení, kvůli lidské hlouposti sám ze zločinu podezřelý.
I když bylo místo, kde ležel mrtvý Plichta z Adlaru odporné, královský písař tam zůstal a čekal. Beze spěchu mrtvého prohlédl. Dýka byla v zádech vražena hluboko, to mohla jen stěží udělat ženská ruka. Hrot zbraně však minul srdce. Plichta z Adlaru nezemřel hned. Královský písař přivřel oči a snažil se představit, co se vlastně stalo. Monika zaslechla nejdříve mužský a pak ženský výkřik. Plichta byl nahý a vrah ho bodl do zad. Agněžku však zabil zepředu, našli ji na lůžku s roztaženýma nohama. Muselo to tedy být tak, že se vrah nepozorovaně vkradl do hampejzu. Musel však Plichtu sledovat, protože věděl, v které jizbě ho nejde. Vtrhl dovnitř a vrazil dýku do jeho zad. To by ovšem znamenalo, že dýka není Plichtova, ale patřila vrahovi. Jen těžko si šlo představit, že vrah vrazí do ztemnělé jizby a začne hledat, kam Plichta odložil své věci. Teprve když je najde, uchopí nalezenou dýku a bodne. A Plichta si zatím dál užívá s nevěstkou. Jiří Adam z Dobronína příliš neváhal. Uchopil dýku za jílec, ale chvíli trvalo, než ji ze ztuhlého těla vytáhl. Otřel ji o trávu a ukryl pod plášť. Jemu při vyšetřování mohla posloužit, ale k čemu by byla novoměstskému rychtáři? Našel plochý kámen, posadil se na něj a uvažoval. Plichtovi z Adlaru vrazil vrah do zad svou dýku, ale nezabil ho. Těžce zraněný Plichta vykřikl, vymrštil se z lůžka a z posledních sil se vrhl k oknu. Vyskočil ven, a když dopadl na zem, odplížil se mezi křoviny, aby se tam ukryl. Tam také těžkému zranění podlehl. Agněžka vykřikla strachem a vrah se musel zbavit i jí. Zůstala na lůžku, ale vrah přišel o svou dýku. Chvíli však muselo trvat, než našel jinou zbraň. Kdyby byl sám, nevěstka by určitě stačila vyskočit a nejspíše by utekla. Vrahů tedy muselo být víc. Jeden ji držel a druhý zatím hledal, až objevil nůž a tím ji zabili. Protože se v jizbě nenašly Plichtovy šaty, odnesli je vrazi, protože on sám by to nestihl. I s nimi vyskočili oknem a utekli. Tuhle cestu zvolili, proto, že se na pavlači objevili pozdní hosté a také nevěstky. Vše souhlasilo. Až na jednu drobnost. Proč se to stalo?
V ukázce je názorně patrná dedukční schopnost autora, který ji předává svým vyšetřovatelům, ať už Jiřímu Adamovi z Dobronína nebo Oldřichovi z Chlumu a jeho pomocníkům v detektivkách z cyklu Hříšní lidé království českého. Autor na 220 stranách čtenáři přibližuje život obyčejných lidí na Starém Městě pražském s nadhledem sobě vlastním, vycházejícím z důkladné znalosti české historie. Kniha vyšla v nakladatelství Moba, stejně jako ostatní Vondruškovy knihy. Zkrátka, kdo má rád Vondruškovy historické příběhy, znovu si přijde na své a pro ty, kteří ještě „neochutnali“, věřte, že když otevřete některou z knížek, budete chtít číst další.
PhDr. Vlastimil Vondruška, CSc.
Narozen 1955 v Kladně. Po absolvování Filozofické fakulty Univerzity Karlovy působil v Československé akademii věd a v Národním muzeu. V té době publikoval více než 50 vědeckých studií z dějin hmotné kultury a několik odborných knih. V současné době žije nedaleko Bezdězu a věnuje se výhradně literatuře a historické publicistice. Dosud vydal dvacet pět historických románů pro dospělé a dva pro mládež, satirický román o současné politice a několik populárně-naučných knih (mezi jinými Život ve staletích). Je autorem dvou divadelních her a filmu Jménem krále (s Karlem Rodenem v hlavní roli), který vznikl podle románu Vražda v ambitu. Podle románů Dýka s hadem a Záhada zlaté štoly byly natočeny rozhlasové hry (vydané rovněž na CD). Již pětkrát obdržel "Cenu čtenářů" nakladatelství MOBA, dále získal Zlatou stuhu IBBY a cenu knihovníků SUK ( Zdroj http://shop.mobaknihy.cz)
Název: Ulička hanby
Autor: Vondruška Vlastimil
Žánr: historická detektivka
Vydáno: 2013 Stran: 221 s.
Vydalo nakladatelství: Moba
Hodnocení: 100%
Zdroj foto: www.shop.mobaknihy.cz
< Předchozí | Další > |
---|