Hravé tvoření od Tony Payne je zábavná pracovní kniha s důmyslnými postupy pro vytváření předmětů z papírů. Jednotlivé návrhy výtvorů si samy dotváříte dokreslováním, stříháním a lepením. Tak i přesto, že jsou jednotlivé návody předtištěny, získávají otisk tvůrce a vznikne vždy jeden každý originál, za který se rozhodně nemusíte stydět.
Kniha obsahuje dvacet jedna návodů. Názorné popisy jsou srozumitelně popsané, doplněné kreslenými schématy postupu práce. Setkáte se zde s ozdobami na brčka, robotem, květináčky, stojánky, hadem, kytkami, želvou a dalšími zajímavými návody. Mezi mé oblíbené patří stojánek na fotky.
První kapitola knihy vysvětluje, jak správně postupovat při práci. Neobsahuje žádné složitosti či krkolomnosti ve vyjadřování. Což ocení nejen děti. Protože kniha je určena i hravým dospělákům. Každý výtvor lze kromě hraní použít i jako zajímavou dekoraci vašeho obydlí. V této kapitole se dozvíte jak je kniha členěna, co znamenají různě značené přehyby, kam co nalepit, co kde a jak přehnout. Dokonce se dozvíte jak správně držet nůžky, aby se vám s nimi lépe pracovalo. Musím se přiznat, že jsem o tomto způsobu držení nůžek netušila. A to se počítám k velmi hravým dospělákům a rukodělnicím.
Pokud pracují s knihou menší děti nebo i méně zručné, je vhodná přítomnost rodičů nebo jiného dospělého, aby dítěti pomohli. Kniha je vhodná k procvičování jemné motoriky.
Často se dnes setkávám s větami typu:
„Mami, já se nudím.“
„Kresli, modeluj, vytvoř něco.“
„Ale já nevím co?“
A tak naše ratolesti dohání své rodiče k zuřivosti. My ještě rádi oponujeme slovy:
„Když jsme byli malí, tak jsme se nenudili. Vždy jsme měli co dělat. Rodiče nás celý den neviděli.“
Ale ruku na srdce, kdo z nás se aspoň párkrát nenudil, nebo se poflakoval zbůhdarma po ulici. Pravdou je, že naše děti nejsou zrovna vedeny k samostatné tvůrčí činnosti. Většina dospělých je natolik zaneprázdněna ustavičným shonem moderní doby, že na hraní už nemá čas. Děti pak tráví od ranného věku svůj volný čas u televize nebo počítače. Chápu to, je to jednodušší. Ale jak z toho ven?
Přece chceme, aby si naše děti hrály bez elektronických berliček. A právě tuto funkci mají pracovní sešity či knihy jako tahle, Hravé tvoření. S ní se děti rozhodně nudit nebudou. Tady přesně ví podle návodů, co udělat, aby se jim práce dařila. A pobaví se s nimi i dospěláci. Sami nemusíme nic vymýšlet. Vše je už předem dáno. I tak máte dost prostoru k vlastní tvůrčí práci. Co kus to originál á la VY.
Ovšem pár obtížností najdeme i zde. Je potřeba věnovat soustředěnou pozornost na vystřihování jednotlivých dílů. Jinak byste si poškodily návod. Pak již nebude použitelný pro další práci.
I když je kniha koncipována jako pracovní sešit a po vypracování všech jedenadvaceti výtvorů prakticky nepoužitelná, poskytuje sadu pracovních postupů, které lze napodobit u další vlastní tvorby. Pro šikovné, hravé ručičky pak není překážkou vyrobit si vlastní šablony. Třeba kočku místo motýla.
Docela mi v knize chybí šablony pro vícečetné použití. Kniha je ale dostupná, a tak si můžete snadno pořídit další vydání pracovních listů. Bude vám dobrým kamarádem při hraní a hlavně tvoření, plným inspirace.
Přeji hodně zábavy při tvoření vašich originálních dekorací.
Název: Hravé tvoření
Autor: Tony Payne,
Vydalo: Nakladatelství Fragment
< Předchozí | Další > |
---|