Strašidla z Červené Lhoty

Strašidla z Červené Lhoty

vzpoura strasidel 200Není to obvyklé, ale taky to není nic výjimečného – strašidla jednoznačně k hradům, zámkům a pevnostem patří. Ta Jiřího Holuba v pohodě strašila a pomáhala svému kastelánovi v zámku nad rybníkem kde se dalo. Jejich soužití bylo výtečné. Co nezvládl někdejší baletní mistr Pivoňka se svou neustále hladovou kočkou Matyldou, s tím jim pomohla rodina ducha Edmund s celou početnou rodinou. Dokázala zajímavě osvěžit výklad historie o nečekané efekty.

Bacha na emeritní kantory

Příjemnému a prospěšnému soužití byl konec po návštěvě výpravy pedagogů na penzi, především pak matematika Bušty. Nelíbilo se mu, že výklad pana Pivoňky byl doprovázen podivnými jevy. Jeho protest vyřešil Edmund tím, že s ním mrskl oknem do rybníka, kde se setkal s fešnou vychovatelkou Kristýnou, která kdysi proklála sama sebe, když neuchránila svého chovance násilí.
To se matematikovi nelíbilo – co se nedá spočítat, neexistuje. Proto poslal stížnost až na ministerstvo. Stejně na věc nahlížel i ministerský úředník Josef Kroupa, který vyrazil na Lhotu strašidlům zatnout tipec.

Naštěstí strašidla se nedala, trochu pomohlo náhlé lásky vzplanutí Kroupy ke Kristýně, vzepřela se a kastelán Pivoňka mohl dál kastelánovat, Matylda se mohla nerušeně cpát a Edmund se ženou Eulálií, bratrem Konrádem a synem Božetěchem dál pobývat v prostorách svého zámku. Jen Kristýna už neměla své místo v rybníce, protože se svým zamilovaným udatníkem odjela do Prahy, kde v domě u Čertovky spokojeně žili.

vzpoura strasidel 1

Holubovo mistrovství

Jiří Holub je mistr slova a vtipu, taktéž je jedinečným znalcem jazyka dětí a neskonale obratným glosátorem událostí. Jeho hravý příběh zanese malé i velké do snového světa, v němž se dějí věci doslova neuvěřitelné. Přitom v ničem nelze pochybovat, že jde jen o výmysl a fantazii. Vše se může stát, stačí, když se chce. Jeho příběh – knihu, která nekončí – Vzpoura strašidel / Kristýna se (ne)v(d)ává vydalo JaS nakladatelství v roce 2020. Našla oblibu u velkého počtu čtenářů a poskytuje zábavu doslova celým rodinám. Může se označit za knihu rodinnou. Se strašidly lze oslavit narozeniny a zavražděniny, přitom se načerpá mnoho podnětů pro pořádání vlastní oslavy s netradičními efekty. Taky člověk pochopí, o čem je balet, případně jak se pluje po řekách a dalších tocích z Prahy až do Červené Lhoty, aniž by člověk narazil na gangstera.

vzpoura strasidel kniha

Kniha do ucha

Není rozhodně podivné, že se Onehotbook posléze knihy ujal a rok na to ji vydal. Jaroslav Plesl dodal skvělému textu další nadstavbu. Posloucháte ho a ani nedutáte. Výtečný aktér sehraje sám veškeré postavy, dokonale upoutá popisnými pasážemi a napětí doslova vystupňuje k nejvyšší možné míře. To vše obkrouží hřejivou atmosférou a výsledkem jsou čtyři hodiny a dvě minuty neskonale rozpustilého, v mnohém napínavého a vtipy prošpikovaného poslechu, na jehož základě si čtenáři připomenou knihu a nečtenáři spěchají do knihovny pro výtisk s tím, že konečně začnou číst.

Příběh, který Jiří Holub psal primárně pro děti, je pro všechny, kteří mají rádi legraci. Nezbývá než popřát příjemnou zábavu.

vzpoura strasidel audio1

KNIHA

Název: Vzpoura strašidel / Kristýna se nevzdává
Autor: Jiří Holub
Ilustrace: Juraj Martiška
Žánr: dětská literatura
Nakladatelství: JaS nakladatelství, s. r. o.
Rok vydání: 2020
Počet stran: 200
Hodnocení: 99 %

AUDIO
Interpert: Jaroslav Plesl
Vydavatelství: OneHotBook 2021
Formát: CD mp3 – 4 hodiny a 2 minuty
Hodnocení: 99 %

vzpoura strasidel audio2

Zdroj foto: JaS nakladatelství a OneHotBook

www.ohehotbookcz a www.facebook-com/jasnakladatelstvi/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Ondřej Neff: „Zůstávám věrný sci-fi."

neff perexONDŘEJ NEFF alias Aston je jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů science-fiction u nás. V nakladatelství Albatros vydává populární „verneffky" a trilogii Tajemství pěti světadílů. Velké oblibě...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Prózy Petry Soukupové ožily díky audioknižní podobě

soukupova 200Petra Soukupová napsala dvě díla: dětskou detektivku Kdo zabil Snížka? a román „pro dospělé“ Nejlepší pro všechny . Obě tyto knihy byly nominované na cenu Magnesia Litera 2018) a vy si je nyní díky OneHotBook můžete vychutnat v audioknižní p...


Literatura

Nechte se pohltit dotekem temnoty

dotektemnoty perexPokud máte pocit, že je český trh zahlcen severskými detektivkami a vy bažíte po něčem odlišném, přesto napínavém, vtipném a zároveň originálním, neuděláte chybu, pokud sáhnete po knize Dennise Lehanea...

Divadlo

Švandovo divadlo natáčí povzbudivá videa, divákům je nabídne na sociálních sítích

Svandovo divadlo200Povzbudit, zlepšit náladu, zaměřit pozornost k dobrým věcem v životě a také neztratit kontakt s diváky. To je smyslem videí, která začali natáčet tvůrci a herci z pražského Švandova divadla.

...

Film

Iron Sky nad námi

altPíše se rok 2018, od konce druhé světové války, kdy německá Třetí říše skončila v nedozírném spáleništi, uplynuly tři čtvrtiny století a nikdo netuší, že z odvrácené strany Měsíce chystají tam usazení nacisti odvetnou akci. Je zbytečné řešit, jak se tam dostali...