Strašidla z Červené Lhoty

Strašidla z Červené Lhoty

vzpoura strasidel 200Není to obvyklé, ale taky to není nic výjimečného – strašidla jednoznačně k hradům, zámkům a pevnostem patří. Ta Jiřího Holuba v pohodě strašila a pomáhala svému kastelánovi v zámku nad rybníkem kde se dalo. Jejich soužití bylo výtečné. Co nezvládl někdejší baletní mistr Pivoňka se svou neustále hladovou kočkou Matyldou, s tím jim pomohla rodina ducha Edmund s celou početnou rodinou. Dokázala zajímavě osvěžit výklad historie o nečekané efekty.

Bacha na emeritní kantory

Příjemnému a prospěšnému soužití byl konec po návštěvě výpravy pedagogů na penzi, především pak matematika Bušty. Nelíbilo se mu, že výklad pana Pivoňky byl doprovázen podivnými jevy. Jeho protest vyřešil Edmund tím, že s ním mrskl oknem do rybníka, kde se setkal s fešnou vychovatelkou Kristýnou, která kdysi proklála sama sebe, když neuchránila svého chovance násilí.
To se matematikovi nelíbilo – co se nedá spočítat, neexistuje. Proto poslal stížnost až na ministerstvo. Stejně na věc nahlížel i ministerský úředník Josef Kroupa, který vyrazil na Lhotu strašidlům zatnout tipec.

Naštěstí strašidla se nedala, trochu pomohlo náhlé lásky vzplanutí Kroupy ke Kristýně, vzepřela se a kastelán Pivoňka mohl dál kastelánovat, Matylda se mohla nerušeně cpát a Edmund se ženou Eulálií, bratrem Konrádem a synem Božetěchem dál pobývat v prostorách svého zámku. Jen Kristýna už neměla své místo v rybníce, protože se svým zamilovaným udatníkem odjela do Prahy, kde v domě u Čertovky spokojeně žili.

vzpoura strasidel 1

Holubovo mistrovství

Jiří Holub je mistr slova a vtipu, taktéž je jedinečným znalcem jazyka dětí a neskonale obratným glosátorem událostí. Jeho hravý příběh zanese malé i velké do snového světa, v němž se dějí věci doslova neuvěřitelné. Přitom v ničem nelze pochybovat, že jde jen o výmysl a fantazii. Vše se může stát, stačí, když se chce. Jeho příběh – knihu, která nekončí – Vzpoura strašidel / Kristýna se (ne)v(d)ává vydalo JaS nakladatelství v roce 2020. Našla oblibu u velkého počtu čtenářů a poskytuje zábavu doslova celým rodinám. Může se označit za knihu rodinnou. Se strašidly lze oslavit narozeniny a zavražděniny, přitom se načerpá mnoho podnětů pro pořádání vlastní oslavy s netradičními efekty. Taky člověk pochopí, o čem je balet, případně jak se pluje po řekách a dalších tocích z Prahy až do Červené Lhoty, aniž by člověk narazil na gangstera.

vzpoura strasidel kniha

Kniha do ucha

Není rozhodně podivné, že se Onehotbook posléze knihy ujal a rok na to ji vydal. Jaroslav Plesl dodal skvělému textu další nadstavbu. Posloucháte ho a ani nedutáte. Výtečný aktér sehraje sám veškeré postavy, dokonale upoutá popisnými pasážemi a napětí doslova vystupňuje k nejvyšší možné míře. To vše obkrouží hřejivou atmosférou a výsledkem jsou čtyři hodiny a dvě minuty neskonale rozpustilého, v mnohém napínavého a vtipy prošpikovaného poslechu, na jehož základě si čtenáři připomenou knihu a nečtenáři spěchají do knihovny pro výtisk s tím, že konečně začnou číst.

Příběh, který Jiří Holub psal primárně pro děti, je pro všechny, kteří mají rádi legraci. Nezbývá než popřát příjemnou zábavu.

vzpoura strasidel audio1

KNIHA

Název: Vzpoura strašidel / Kristýna se nevzdává
Autor: Jiří Holub
Ilustrace: Juraj Martiška
Žánr: dětská literatura
Nakladatelství: JaS nakladatelství, s. r. o.
Rok vydání: 2020
Počet stran: 200
Hodnocení: 99 %

AUDIO
Interpert: Jaroslav Plesl
Vydavatelství: OneHotBook 2021
Formát: CD mp3 – 4 hodiny a 2 minuty
Hodnocení: 99 %

vzpoura strasidel audio2

Zdroj foto: JaS nakladatelství a OneHotBook

www.ohehotbookcz a www.facebook-com/jasnakladatelstvi/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Smyslem života je tvořit něco krásného, říká hlavní protagonistka kapely Vesna

vesnaDívčí kapela s pohanským názvem Vesna, která se skládá z pětice nádherných žen, vznikla jako projekt zakladatelky a textařky Patricie Fuxové. Současné seskupení tvoří Patricie, Bára, Oly...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Poslechněte si další případ kapitána Exnera

na dosah ruky 200Kapitán Exner tentokrát řeší zmizení dvou majetných starších sester z pražského činžáku, kde bydlí také úspěšný malíř, zkušený starý právník a známí herci. A kde tak trochu straší.

 

...

Literatura

Od pondělí do pátku – Rychlé večeře do 30 minut

Od po do pa perexPochopit, o co tady vlastně jde, mi netrvalo moc dlouho. Od pondělí do pátku – Rychlé večeře do 30 minut – celkem jasný název. Nejdřív mě zaujaly plnokrevné stránky s lákavými jídly. Nad nimi je vpravo v rohu napsaný den – pondě...

Divadlo

Manželské vraždění jako dárek k výročí

manzelske vrazdeni perexNelekejte se, krev v tomto článku nepoteče. Řeč je o divadelní hře Manželské vraždění francouzského dramatika Erika-Emmanuela Schmitta, kterou si přidalo do repertoáru Městské divadlo Z...

Film

NEBEZPEČNÁ METODA pohledem muže a ženy
ImageDva redaktoři, dva pohledy na jeden film. Netradičně našim čtenářům přinášíme dvojí pohled na nový film Nebezpečná metoda, který vstoupí do kin 26. ledna 2012.
...