ČESKÉ KORUNOVAČNÍ KLENOTY V ÚSTECKÉM MUZEU

ČESKÉ KORUNOVAČNÍ KLENOTY V ÚSTECKÉM MUZEU

Tisk

korunovacni klenoty2 perexKorunovace, to byl vždy zážitek na celý život jak pro korunované hlavy, tak i pro prostý lid. Jednak korunovace nebyla každý den a tak se hovořilo se o ni dlouho předem a ještě déle po jejím ukončení. Pro tuto jedinečnou příležitost byly ze svého klidu vyrušeny i korunovační klenoty. České korunovační klenoty patří do sbírky Svatovítského pokladu.

 

Ten vznikal po staletí a vždy jen pro určitá významná výročí či události, byly vyzvednuty ze speciální Korunní komory v chrámu svatého Víta v Praze pod dozorem a odemknuty sedmi různými klíči.  Z  počátku to bylo jen při korunovaci českých králů a královny Marie Terezie. Veřejnosti byly představeny teprve v roce 1929 při příležitosti 1000 výročí od smrti patrona českého národa, svatého Václava. Zájem veřejnosti byl ohromný, a na všechny se ani nedostalo. Vždyť ani malíři, kteří zhotovovali obrazy českých vladařů s oznaky královské moci, je většinou neměli možnost ani vidět. Popis klenotů se zachoval až z doby korunovace Leopolda II z roku 1791. První vědecké zkoumání proběhlo v roce 1857, při kterém měl malíř Josef Scheiwl možnost je namalovat. Jeho malby převzaly historické publikace i Ottův naučný slovník, až do doby, kdy je bylo možno vyfotografovat (barevně v roce 1911).

korunovacni klenoty


Nejstarší je Svatováclavská koruna, kterou si dal vyhotovit Karel IV pro svou korunovaci. Zlatá čelenka z ryzosti 22 karátu, je ozdobena 19 safíry, 30 smaragdy, 44 spinely, 20 perlami, akvamarínem a nejvzácnější je velký červený kámen rubelit (dříve se považoval za rubín). Její nejstarší vyobrazení najdeme na portrétu Karla IV v kapli svatého Václava v chrámu svatého Víta v Praze a je datována do roku 1370.

korunovacni klenoty2


Královské jablko pochází z roku 1527 a bylo zhotoveno pro Ferdinanda I. Je z 18 karátového zlata, ozdobeno 8 safíry, 6 spinely a 31 perlami. Pod křížkem jsou latinské nápisy, jablko je zdobeno tepanými scénami ze Starého zákona.


Nejmladší je žezlo z roku 1533 zlatníka Hanse Hallera, také vyrobeno pro Ferdinanda I. Zlato je 18 karátové, žezlo je ozdobeno 4 pyrity, 5 rubíny a 62 křemeny. Vrchol tvoří mimořádně velký spinel. Na rukojeti jsou perly, hlavice ve tvaru květu je osazena safíry a rubíny.

korunovacni klenoty4


 Při představení veřejnosti což bylo devětkrát, bylo na krátkou dobu umožněno odborníkům je zkoumat. Protože jsou klenoty výjimečné, byly zhotoveny i repliky, jako ty co se s úspěchem představily na EXPU 68 v Kanadě. Poslední repliky, které jsou podle odborníků už k nerozeznání od originálů, zhotovil „král“ šperkařů Jiří Urban a slovenští šperkaři manželé Cepkovi.  Toto jejich velmi hodnotné dílo, nezůstává jen uzavřeno v depozitáři, ale v letošním roce, kdy od korunovace Karla IV uplynulo 670 let, se představují veřejnosti.

korunovacni klenoty3


Muzeum v Ústí nad Labem připravilo pro ně časově omezenou expozici (7.4. -28.5.2017), kdy v předsálí, vítá návštěvníky sám Karel IV na trůně, s manželkami a dětmi po boku. Místnost je doplněna replikami oblečení i bot. Jistě nepřehlédnete model 3D hradu Karlštejna s  dalšími dobovými archiváliemi ústeckého muzea. Také se můžete dotknout meče pro štěstí. Ve středověku se zločinci domnívali, že pokud pohladí popravčí meč, vyhnou se trestu. Tato víra zlidověla a i dnes mnozí lidé věří, že jim splní přání. Možná, že štěstí přinese i právě vám.

korunovacni klenoty1


Korunovační klenoty včetně korunního pláště jsou umístěny ve svém modrém sále. Vitrína sice není ta originální z roku 1929 architekta Josefa Gočara, ale nasvícením je možnost detailně si jednotlivé klenoty prohlédnout. Zejména detaily šperkařské práce, ukazují kolik času a umu musel šperkař vynaložit na tak náročnou práci. Není se tedy co divit, že při zahájení stáli čestnou stráž právě zbrojnoši.


Foto z výstavy: autorka
www.muzeumusti.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Lucie Hlavinkova pesLucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději v...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Želvy Ninja v komiksu

Ninja 200Když jsem byl školní dítko, sledoval jsem v televizi Želvy Ninja. Byl to americký seriál, který se přesně hodil pro skoro náctileté děti. Nebyla to ale první možnost, jak v zemi původu sledovat geneticky upravené želvičky. Úplně první fanoušci želv...


Literatura

Amélie a tma zaujme svým pojetím i tajemnou atmosférou

amelie-a-tma 200Amélii je 12 let. Řeklo by se, že má život před sebou, ale něco je jinak… Má černé vlasy, chodí celá v černém a i kolo, na kterém jezdí, je černé. S maminkou žijí ve starém, zapomenutém domě na břehu řeky, kde se před 122 lety zastavil č...

Divadlo

Konečně je tady živé divadlo!

majitele klicu 200V Mahenově divadle v Brně se otevřelo hlediště po předlouhé době koronavirové pandemie. Na scéně divadla byla připravena docela vzácná inscenace Milana Kundery, Majitelé klíčů. Tímto spektáklem také začíná akce: Divadelní svět Brno...

Film

Život v extrému. Do kin míří celovečerní dokument Karlos o gladiátorovi Vémolovi

Karlos - TEASER PLAKÁT

Dvojice režisérů Michal Samir a Šimon Šafránek právě dokončuje celovečerní dokument o jednom z fenoménů dneška Karlosovi Vémolovi. Film s výmluvným názvem Karlos má ambici odhalit, jaký...