Stanislav Grof: Dobrodružství sebeobjevování a zážitky mimo tělo (OBE)

Stanislav Grof: Dobrodružství sebeobjevování a zážitky mimo tělo (OBE)

grof (2)

Stanislava Grofa nemusím dlouze představovat. Pro neznalé jen stručně několika pojmy a slovními spojeními: pokusy s LSD, psychotropní zážitky, transpersonální psychologie, psychospirituální krize, zážitky mimo tělo, parapsychologie, minulé životy, holotropní dýchání, odblokování starých traumat. Knih napsal opravdu hodně a jednou z nich je i Dobrodružství sebeobjevování, kterou nově vydalo nakladatelství Portál. 

Kniha shrnuje celoživotní výzkumy, poznatky a zkušenosti profesora Grofa, na kterých se podílel i se svou ženou Christinou. Je psána velmi čtivou formou, takže zaujme i laické čtenáře. Dozvíte se spoustu zajímavých informací a seznámíte se s neskutečnými transpersonálními zážitky, které hlubokou práci s vlastní psychikou doprovázejí. Spousta informací z Grofových knih se opakuje, ale to není vůbec od věci. Kdo nečetl jiné Grofovy knihy, bude zcela jistě nadšen. Nedá se prozradit nic víc, než snad tolik, abyste si knihu přečetli. Tato kniha je opravdovou perlou či psychedelicko-transpersonální biblí, takže pro určitou skupinu lidí bude top. A samozřejmě nechybí ani doprovodné ilustrace.

Ukázka z knihy:

V holotropním stavu je možné vstoupit do nejrůznějších částí vlastního těla a být svědkem procesů, které tam probíhají, nebo se dokonce zážitkově ztotožnit s určitými orgány a tkáněmi. Člověk se může doslova stát vlastním srdcem a zažít práci srdečního svalu, otevírání a uzavírání chlopní, biodynamický tok krve a vytváření spontánních impulzů. Při ztotožnění se s játry je možné prožít na buněčné úrovni dramatický proces odbourávání jedovatých látek nebo tvorbu, shromažďování a vylučování žluči. Podobně se lze ztotožnit s reprodukčním systémem, různými částmi trávicího traktu nebo kterýmkoli jiným orgánem či tkání.

O autorovi:

Stanislav Grof je psychiatr s více než padesátiletou zkušeností ve výzkumu změněných stavů vědomí. Svoji dráhu začal ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze, kde se zabýval psychedeliky. Po emigraci do USA působil v Marylandském psychiatrickém výzkumném centru a později na Univerzitě Johnse Hopkinse, ve slavném Esalenském institutu a na Kalifornském institut integrálních studií. Se svou ženou Christinou rozvinul metodu holotropního dýchání a stal se jednou z hlavních postav transpersonální psychologie. U nás obdržel cenu VIZE 97 manželů Dagmar a Václava Havlových, ale na druhou stranu i dva Bludné balvany od Českého klubu skeptiků Sisyfos.

Anotace knihy:

Ve své době průkopnické, dnes již klasické dílo je srozumitelným průvodcem pro sebepoznání i psychoterapii z hlediska transpersonální psychologie, jež se zabývá změněnými stavy vědomí. Kniha obsahuje podrobný popis principů holotropního dýchání – významného přínosu autora v rámci hlubinné psychologie a psychoterapie. Na základě holotropního dýchání, založeného na relaxaci a hyperventilaci organismu, se může jedinec dostat k prožitkům v období před narozením i prožitkům, které přesahují jeho osobní existenci (identifikace se zvířaty, předky, kolektivní vědomí, kosmické vědomí apod.), a využít je pro svůj osobnostní rozvoj. Grof se v knize oproti jiným svým dílům zaměřuje více na laické čtenáře a nabízí jim řadu příběhů a prožitků souvisejících se změněnými stavy vědomí.

grof

Název: Dobrodružství sebeobjevování
Autor: Stanislav Grof
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2022
Vydání: třetí
Hodnocení: 100 %

https://obchod.portal.cz/odborna/dobrodruzstvi-sebeobjevovani/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Tapír

  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
  • Tapír 2/2022
    Druhé číslo Tapíra v prodeji od 3. března 2022      

Videorecenze knih

Rozhovor

Monika Zelinová: „Vlk je přímočará, neúplatná bytost vyžadující svobodu a respektování zákonů smečky.“

monika zelinova200Monika Zelinová (rozená Kovalská) pochází z Ostravy, kde žije dodnes. Vystudovala střední pedagogickou školu, zajímá ji psychologie, průběžně si doplňuje vědomosti z oblasti mezilidských vztahů, komunikace, organizace práce a manageme...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Večerníček zve nejen děti do svého království

vecernicek 200Večerníček slaví v letošním roce své padesáté narozeniny, které kromě televizních šotů připomíná i výpravná výstava ve Valdštejnském jízdárně Národní galerie a v Museu Kampa v Praze. Zejména pro dětské návštěvníky je určena interaktivní e...


Literatura

Další bestseller Nicholase Sparkse: Návrat

NávratPokud jste zvyklí na romány Nicholase Sparkse, z nichž mnohé byly i úspěšně zfilmovány, nakladatelství Ikar má pro vás další, tentokrát s názvem Návrat. O čem tato kniha je?...

Divadlo

Josef Holcman – Lámaní chleba

lámání chleba perexLámaní chleba je nová inscenace Švandova divadla o odvaze a přátelství v době nesvobody, která zobrazuje šedesát let české historie – od roku 1944, kdy vesnici obsadili Rumuni a Němci až po začátek nového – ...

Film

Underwold se vrací ke svým kořenům

underwold200Při zmínce o akčních filmových sériích o upírech se mi ihned vybaví dva názvy. Tím prvním je samozřejmě Blade s nepřekonatelným Wesley Snipesem a druhým jednoznačně Underworld (fanoušci Stmívání prominou). Právě druhý jmenovaný se dočkal v po...