Pacienti Sigmunda Freuda a jejich osudy

Pacienti Sigmunda Freuda a jejich osudy

Tisk

freud1 (2)

Zkusme se přenést na přelom 19. a 20. století do doby, kdy se ještě duševní choroby léčily metodou pokusů a omylů, psychiatrickým pacientům se snímaly řetězy, hysterické ženy ještě stále podstupovaly hysterektomii a velký pan Freud začínal zavádět svou psychoanalýzu. Knížka Pacienti Sigmunda Freuda Mikkela Borch-Jacobsena nabízí osudy 38 zajímavých osobností, které se staly pacienty proslulého doktora Freuda.

Kniha na první pohled zaujme svou skvělou myšlenkou přiblížit životní osudy historických osobností, které měly co do činění s léčbou duševních chorob ve své době. 38 životopisných portrétů dokumentuje způsob tehdejšího života a přístupu k pacientům, stav tehdejší medicíny i počátky psychoanalýzy. Mezi tyto osobnosti patří ženy i muži, umělci, filozofové, lékaři a vědci, kteří měli své vlastní problémy, ale často se vlivem bůhvíjaké léčby propadli do ještě větších psychických potíží nebo závislosti na drogách, nejčastěji morfiu či kokainu. Jednou z pacientek je i proslulá Anna O. neboli Berta Pappenheimová.

Publikace je to velice zajímavá, spoustu věcí byste raději snad ani nevěděli, jen mi tady někdy trochu vyvstává touha přečíst si o jednotlivých osobnostech daleko víc, ne pouze rychle a stručně shrnutých pár stránek základních fakt. Každému životnímu osudu jednoho člověka by mohla být věnována klidně i celá kniha…Ale chápu, že toto záměr autora nebyl. Chybí mi u všech ještě aspoň fotografie pro představu, jak ten člověk vypadal, ale třeba všechny fotky nebyly dostupné. Nějaké fotografie v knize sice jsou, ale velmi nepravidelně rozmístěné.

Kniha je ale dobře zpracovaná, v závěru je velké množství zdrojů. Autor si s tím dal hodně práce a informace jsou věrohodné a ověřené. Hodně vycházel z Freudových kazuistik. Je to skvělé historické dokumentární dílo. A rozhodně z něj nevyznívá obhajoba Freudovy práce či sympatie s tehdejšími způsoby léčby, ale naopak autor zdůrazňuje utrpení pacientů i to, jak na následky omylů lékařů třeba skončili velmi špatně nebo zemřeli, včetně svědectví pacientů, kteří uváděli, že „jim Freud uškodil". 

O autorovi:

Mikkel Borch-Jacobsen je profesorem literární komparatistiky na prestižní Washingtonské univerzitě v americkém Seattlu. Hloubkou svých poznatků a vědeckým přínosem se zařadil mezi přední teoretiky a historiky psychoanalýzy a psychiatrie. Pravidelně přispívá do magazínu London Review of Books, je rovněž autorem nebo spoluautorem šestnácti titulů, které byly přeloženy do devíti jazyků.

Ukázka z knihy:

„Nymfomanická, napůl nahá se válí po podlaze a masturbuje, dovolává se dr. Freuda, jehož otrokyní se chce stát.” O týden později to byl dr. Kaan, Svetlinův asistent, kdo se stal objektem jejího „erotického vzrušení”. Dvanáctého listopadu „se manické delirium týká téměř výhradně sexuálních záležitostí: myslí si, že je těhotná, každé vykálení je porod, výkaly jsou dítě, její největší klenot, který se snaží schovat před sanitářem pod polštář.”

(z příběhu o Mathilde Schleicher, která nakonec zemřela ve svých osmadvaceti letech na mučivé bolesti způsobené silným poškozením jater z důvodu předávkování špatně naordinovaným lékem – sulfonalem)

freud1

Název: Pacienti doktora Freuda
Překlad: Kateřina Orlová
Autor: Mikkel Borch-Jacobsen
Nakladatelství: Alpress
Počet stran: 328
Hodnocení: 90%

https://www.blog-alpress.cz/kniha-pacienti-sigmunda-freuda-knizni-novinky-21-tydne/
https://www.alpress.cz/pacienti-sigmunda-freuda/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks

Tapír

  • Tapír 2/2023
    Už se těšíte? My ano! Už 9. března (ano milé dámy, v den, kdy budete střízlivět z oslav MDŽ) vychází...
  • Slavíme 8 let
    Dne 22. 2. 2023 to bylo 8 let, co jsme vydali úplně první číslo Tapíra. Tehdy vycházel jen elektronicky.  ...
  • Tapír 1/2023
    Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)    
Banner

Rozhovor

Turisas: „Když jsme začínali, tak jsme kupovali zmrazenou krev“

turisas 200Festivalová sezóna se pomalu blíží, a proto vám přinášíme rozhovor s Turisas – jednou z hvězd festivalu Made of Metal. Ten se koná 14. až 16. srpna u Hodonína a kromě Turisas se na něm představí například Epica, Amorphis, Gloryhammer nebo Týr. Na...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Živí mrtví hlásí, že čas šeptačů nadešel

zm27 200Listopad se v komiksovém nakladatelství Crew nesl mimo jiné ve znamení vydání již dvacátého sedmého dílu série Živí mrtví. Oblíbená komiksová řada přináší svazek s názvem Válka šeptem a přinese nám jako vždy hromadu emocí a i po tolika dílech stále ...

Z archivu...


Literatura

Román Italské léto na dovolenou last minute

big italske-leto-McJ-489318 (2)Ačkoliv je léto pomalu u konce, můžete si jej jednoznačně prodloužit čtením vyloženě letního románu nazvaného Italské léto od autorky Jennifer Probst. Knížka se třeba hodí na dovolenou u moře, která vás třeba...

Divadlo

Pohled z mostu: Mimořádné lidské drama o spalující vášni

Pohled z mostu200Arthur Miller je jistě vedle Eugena O’Neilla, Tennesseeho Williamse a Edwarda Albeeho vrcholným americkým dramatikem 20. století – a jedním z mála nesporných moderních dramatických klasiků. Z jeho významných her už diváci Městského d...

Film

ANIFILM začíná již za týden a představuje své porotce, hosty a program

anifilm perexMezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM začne v Liberci promítat své filmy už za týden a na svém webu www.anifilm.cz již zveřejnil svůj denní program. Vedle programu mezinárodních i národních soutěží nejnovějších animo...