Jak zabránit další pandemii

Jak zabránit další pandemii

Tisk

Jak-zabranit-dalsi-pandemii 2D-200V češtině vychází třetí kniha Billa Gatese, tentokrát titul „Jak zabránit další pandemii“. Vzbudí jistě zájem, protože autor je významný a úspěšný podnikatel v digitální technice a jeden z nejbohatších mužů USA, ale zaslouží si pozornost i z jiného důvodu: opět přichází vyslovit se k zásadnímu problému naší civilizace a nabídnout úvahu o jeho možném řešení, podobně jako to učinil i v případě globálního oteplování knihou „Jak zabránit klimatické katastrofě“.

Kniha o pandemii je detailní analýzou průběhu pandemie covidu-19 a způsobů jejího zvládání v celosvětovém měřítku. Gates se o ni mohl pokusit především proto, že se na aktivitách vedených k úspěšnému vyrovnání se s pandemií přímo podílel. Dozvídáme se zároveň, že mohl účinně zasáhnout především proto, že se činnosti na poli záchytu nebezpečných nemocí podílel už dávno zejména v souvislosti s řešením těchto problémů ve třetím světě.

Bill Gates v tom má jasno...

Gates přitom nezůstává jen u líčení dosavadního (do začátku roku 2022) průběhu pandemie, ale v širokém záběru uvažuje o nebezpečí, jež se covidem-19 předvedlo celému světu, a navrhuje způsoby, jak k němu účinně přistupovat, aby se hrozba nestala opět skutečností. Sám o tom říká: „Nemusíme žít v neustálém strachu z další možné globální katastrofy. Musíme s ní nicméně počítat a být ochotní pro její odvrácení něco dělat.“ On mj. navrhuje vytvořit GERM, tým Globální epidemické reakce a mobilizace.

Nebyl by to Bill Gates, autor knihy „Informační dálnice“, aby si neuvědomil důležitou souvislost pandemie s digitalizací. Díky digitalizaci jsme byli na pandemii předpřipraveni a digitalizace nám s ní pomohla v době lockdownu. A naopak, paradoxně, pandemie urychlila digitalizaci a ukázala nám nové možnosti digiworldu, který budujeme.

Řešení covidové krize by po mém soudu mohlo vést k pochopení, že jsme skutečně na jedné lodi, jak chudé země, tak bohaté, a že úspěšná celosvětová spolupráce je možná nejen ve zdravotnictví.

Gatesova kniha je zároveň, v záplavě konspiračních dezinformací, velice potřebnou zprávou o záslužné činnosti Nadace Billa a Melindy Gatesových, která ukazuje těm movitějším, co by měli dělat, když vlády nezvládají.

Jak-zabranit-dalsi-pandemii 2D-199x300
Jak zabránit další pandemii
Autor: Bill Gates
Původní název: How to Prevent the Next Pandemic (2022)
Žánr: popularizující literatura
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2023, měkká vazba
Počet stran: 312

Hodnocení: 100 %

www.melvil.cz/kniha-jak-zabranit-dalsi-pandemii/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Tapír

  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
  • Tapír 4/2023
    Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na paletě „Paleta“.

lakoma barka 200V pátek 8.11. si mohli milovníci českokrumlovské kapely Lakomá Barka v sále pivovaru Eggenberg vychutnat koncert, který byl věnován křtu nového CD Paleta. Kapelnice folkové kapely Lakomá Barka...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Pražská nádraží ne/využitá
ImageV úterý 6. března v Galerii Jaroslava Fragnera odstartovala vernisážní výstava s názvem Pražská nádraží ne/využitá, která upozorňuje na problémová nádraží nejrůznějších pražskýc...

Literatura

Foukneš do pěny – i cesta může být cíl

 

fouknesJednoho dne Vladěna prostě nasedne do auta a jede. Je jí jedno kam, nemá cíl cesty, jen prostě ví, že musí jet. Stále dál, snad až na konec světa. Během cesty se z jejich myšlenek dozvídáme více, z jejího života a o lidech v něm – matce, ...

Divadlo

Řádná dávka originality, abstrakce a destrukce v belgickém Springville

altUmíte přesně určit hranice své představivosti? Co je pro vás tak akorát a co je už příliš? Belgické uskupení CAMPO se vás neptá, co zvládnete vydržet, parta z Gentu jen předvádí a neručí za následky (a možné psychosoma...

Film

Hodný dinosaurus, Špunt a jedno velké dobrodružství

Film Hoddinosaurus 200ný dinosaurus (2015) je bombasticky zpracované animované drama pro děti, kde v jednu chvíli trhají dinosauři na poli kukuřici, aby se vzápětí po řece přiřítila vlna tsunami.

...