Daliborovy knižní tipy na březen

Daliborovy knižní tipy na březen

Tisk

Pratchett PatyElefant audio previewJaro na krku, dny se prodlužují, noci krátí... Co třeba využít nově nabytého denního světla ke čtení a poslechu? Opět jsou tu Daliborovy knižní tipy. Co tentokrát doporučuje?


Philip Fracassi  Sirotčinec v údolí

Novinka z přelomu února a března 2024 z produkce letos osmiletého nakladatelství Gnóm! se vrací ke kořenům amerického hororu. Dech beroucí a doslova mrazivý příběh z Pensylvánie na počátku dvacátého století si bere za téma zlo v jeho nejdémoničtější podobě. Bojíte-li se rádi, pak není o čem přemýšlet – Sirotčinec v údolí směle konkuruje i těm nejstrašidelnějším výtvorům Stephena Kinga, stejně jako Edgara Allana Poea.

Fracassi SirotcinecVUdoli

Terry Pratchett – Pátý elefant (audio)
Představovat Terryho Pratchetta mi přijde naprosto zbytečné, ale pro ten nepravděpodobný případ, že s literaturou teprve začínáte, tady je pár informací: tvůrce (nejenom) světa, který nesou na zádech čtyři sloni stojící na krunýři vesmírem plující želvy A'Tuin, získal za svůj přínos tomu našemu světu dokonce Řád britského impéria a s ním související titul Sir. Pátý elefant je dvacátým čtvrtým titulem zeměplošské série. V jeho zvukové podobě naprosto bezkonkurečně načtené Janem Zadražilem ho představilo vydavatelství OneHotBook v polovině února 2024. Spolu s Dobrými znameními je to již dvanáctá audiokniha Terryho Pratchetta, kterou u OneHotBook vytvořili. Milovníci inteligentního humoru a nadsázky nemají nad čím váhat.

Pratchett PatyElefant audio preview

Bernhard Moestl – Tajné umění nindžů
Dnešní třetí tip míří na trochu jinou notu než všechny dosavadní. Nakladatelství Beta Dobrovský nabídlo v únoru 2024 českým čtenářům titul, který může posloužit jako atypický průvodce nástrahami každodenního profesního i společenského života. Svého druhu motivační návod na život si za vzor bere myšlenky mistrů východních bojových umění, které ale autor aplikuje na naši současnost a západní pojetí civilizace. Nevtíravé seznámení s filozofií přežití nejen ve fyzickém, ale hlavně mentálním střetu s nebezpečím, může být přesně tím, co vám doslova změní život. Tajné umění nindžů je teď odhaleno každému, kdo o ně stojí.

Moestl TajneUceniNinju preview

Arkadij a Boris Strugačtí – Útěky z pekla
V únorových tipech jsem nabízel nový překlad necenzurované verze titulu Dravé věci naší doby. Nakladatelství Triton přidalo v únoru 2024 další příspěvek ve stejném projektu: sbírku Útěky z pekla. Dvě novely a dvě povídky spojuje myšlenka prospektorství – zkoumání nových planet a jejich civilizací. Všemi texty se prolíná svět, který bratři Strugačtí tak důmyslně stvořili. A některé z nich navíc stály vzorem později vydaným románům. Je-li pro vás téma dobývání kosmu a poznávání mimozemských kultur lákavým tématem, pak i navzdory lehce populistickému pojetí z doby svého vzniku stojí Útěky z pekla za pozornost.

Strugacti UtekyZPekla preview

Foto: Dalibor Boubín


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Tapír

  • TAPÍR 4/2024
    Léto je tady a s ním i nové prosluněné číslo Tapíra! V tématech pro toto vydání se vydáme na prázdniny...
  • Tapír č. 3/2024
    Je tady číslo třetí. A na co se můžete těšit v tomto vydání? Jako obvykle v něm narazíte na hromadu...
  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nejen na první porevoluční koncert Karla Kryla v Kroměříži vzpomíná Jana Knapková

jana2Není proč se divit, že průvodkyní Expozice Karla Kryla v Kroměříži je právě žena, která organizovala první Karlův koncert v Kroměříži v květnu 1990. Ing. Jana Knapková je nejen sympatická, a navíc muzikální dáma, zná písničkářovu tvorbu, ale t...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Nová kamarátka do služby

str 200Colný inštitút odboru vzdelávania organizoval od 24. do 28. augusta na Donovaloch kurz streleckej prípravy. Zúčastnili sa ho novoprijatí colníci z rôznych kútov Slovenska. Naučili sa,  čo je to zbraň, na čo sa používa a ak...

Z archivu...


Literatura

Touha po štěstí – odpočinkové čtení na léto

Touha po štěstíRomán Touha po štěstí oblíbené australské autorky Barbary Hannay zaujme jistě spoustu žen a může být skvělým odpočinkovým čtením na léto. Knížku vydalo nakladatelství Alpress a těšit se můžete na inspirativní osud Freyi, která přes veškeré životní nezdary a krizi, kd...

Divadlo

Fringe festival mluví anglicky, ale oslovit dokáže každého

alt Fringe festival, který probíhá v těchto dnech na Malé Straně v Praze, je všechno, jen ne ”okrajová”, ”druhotná” záležitost, jak by se ostatně dal přeložit jeho název z angličtiny. Mladá a bohužel prozatím málo známá divadeln...

Film

Jiří Strach: “Přece si kvůli vlastní ješitnosti nezkazím film!”
ImageRežisér Jiří Strach je navzdory svému jménu považován za jednoho z nejlaskavějších českých režisérů, a stejně tak působí i v reálu. Je trpělivým učitelem mladých filmových tvůrců a má upřímnou radost z jejich úspěchů, protože dobře ...