Proč otvíráme další centrum pro integraci pražských cizinců? Protože integrace cizinců je a může být oboustranný a vzájemný úspěšný proces!
Praha vždy byla a je multikulturním městem. Již od jejího založení přicházejí lidé různých národností, aby se v ní usadili a přinesli své zkušenosti, znalosti a um. I když se nám to nezdá, jsou imigranti obohacením nejen kulturního, ale i hospodářského života jakéhokoliv města na celém světě (nejkrásnější modelky a herečky pocházejí většinou z mnoha národností, otevírají mezinárodní kuchyně a my je navštěvujeme. Občanské sdružení InBáze Berkat nabízí ženám migrantkám z Gruzie, Afgánistánu, Arménie, Iránu, Běloruska a jiných zemí, které jsou na trhu práce znevýhodněny, pomoc a poskytuje jim důstojné zaměstnání, kdy ženy mohou připravovat jídla podle svých původních receptů, o které projevují zájem společnosti jako např. Telefónica O2, KPMG, Knihovna Václava Havla atd. - www. ethnocatering.cz).
Musíme si pomáhat?!
V hlavním městě Praze žije okolo 150 tisíc cizinců, což ji řadí mezi místo s největší koncentrací cizinců v České republice. A abychom podchytili mnohdy živelnou energii cizinců ze třetích zemí (tzn. ze zemí mimo EU) a povzbudili jejich zájem o život u nás, musíme jim pomáhat, aby se do naší společnosti dokázali integrovat, a aby našli domov a vzbudili respekt i u nás, jinak vzniká nebezpečí jejich sklouznutí na cestu zločinu a terorismu, který se pak obrátí nejen proti nám.
Nové centrum pro cizince
Proto vítáme, že bylo nově otevřeno Integrační centrum Praha pro cizince, kde byl dne 1. července 2012 zahájen provoz. K oficiálnímu slavnostnímu otevření došlo však 9. srpna 2012 za podpory Ministerstva vnitra České republiky a Magistrátu hl. m. Prahy. Akce se za přítomnosti ředitele ICP Praha Bc. Zdeňka Horvátha zúčastnil ředitel Odboru azylové a migrační politiky PhDr. Tomáš Haišman a zahajovací pásku slavnostně přestřihnul radní hl. m. Prahy pan Ing. Václav Novotný.
Jednotná koncepce integrace cizinců
Integrační centrum Praha, o.p.s. (ICP), je název nově vzniklé obecně prospěšné společnosti, která působí v Praze na poli integrace cizinců. Centrální pobočka ICP se nachází v centru Prahy 1 v ulici Žitná 1574/51. Po celou dobu svého působení bude ICP se svými zaměstnanci vytvářet novou „koncepci integrace cizinců na území hlavního města Prahy s důrazem na oddělení problému na dvě specifické oblasti: na problematiku národnostních menšin a na integraci cizinců. Součástí koncepce je rovněž určení priorit, jak efektivně a rychle zapojíme cizince do otevřeného života v ČR a zejména v Praze. Zaměstnanci ICP pracují i v terénu, kam patří i vyhledávání rodin cizinců a docházka do nich.
Jaké služby tam najdeme?
Na centrální pobočce ICP mají klienti k dispozici bezplatný přístup na internet, cizojazyčnou knihovnu a volné prostory pro vlastní aktivity. Mimo jiné se zde realizují zdarma kurzy českého jazyka a sociokulturní orientace, o které je mezi cizinci velký zájem.
ICP svým klientům nabízí ve spolupráci s partnerskými organizacemi sociální a právní poradenství, kurzy českého jazyka, kurzy sociokulturní orientace a terénní sociální práci s celými rodinami v jejich přirozeném prostředí. Všechny nabízené služby jsou zdarma a mohou je využít státní příslušníci třetích zemí.
Jaké konkrétní služby můžeme očekávat?
Sociální poradenství
poskytování informací o právech a povinnostech cizince žijícího v ČR
pomoc s vyřizováním pobytových oprávnění
pomoc při vyřizování sociálních dávek a sociálních služeb
pomoc při uplatnění na pracovním trhu
doprovody a odborná pomoc při komunikaci s úřady
asistence při hledání vhodného bydlení a řešení problémů souvisejících s bydlením
pomoc při zajištění zdravotního pojištění a zdravotní péče
pomoc s uznáním zahraničního vzdělání (nostrifikace)
pomoc se zajištěním vzdělání, rekvalifikačních a jazykových kurzů
základní psychosociální pomoc
Právní poradenství
konzultace ve věch zákona o pobytu cizinců
informování o právním systému ČR
ochrana lidských práv
právní pomoc ve věcech přímé nepřímé diskriminace
Práce s rodinami
individuální pomoc všem členům rodiny při jejich integraci do české společnosti
výjezdy zaměstnanců ICP do rodin cizinců
Kurzy českého jazyka
100 vyučovacích hodin – příprava na zkoušku z českého jazyka – úroveň A1
Kurzy sociokulturní orientace
8 vyučovacích hodin - kurzy zaměřené na orientaci ve společenském, sociálním právním a politickém prostředí ČR
Informační centrum ICP
cizojazyčná knihovna
bezplatný přístup na internet
využití prostoru pro aktivity cizinců
Kulturní komunitní aktivity
Pravidelně se pořádají koncerty, výstavy, sportovní utkání, besedy, přednášky a multikulturní dny
Praha je rozdělena podle poboček na čtyři části, centrum je v Žitné
Kromě centrály v Žitné ulici má ICP pobočky na Praze 4, 12 a 13, které by měly být zprovozněny v průběhu letních měsíců. Čtvrtá pobočka ICP na Praze 14 byla otevřena pro své klienty již 1. června 2012. Na adrese Bratří Venclíků 1072/6, 198 00 Praha 9 - Černý Most. Všechny pobočky ICP poskytují odborné sociální a právní poradenství. Každý příchozí cizinec (pro děti je k dispozici dětský koutek) je evidován, a může tak využívat služby pouze v jedné pobočce. V průběhu roku budou pracovníci poboček organizovat pravidelné komunitní a kulturní aktivity pro cizince i majoritní společnost.
Kdo se podílí na projektu?
Na realizaci projektu ICP se podílí neziskové organizace, které dlouhodobě pracují s cizinci, a v této oblasti dosahují vynikajících výsledků. Jedná se o Poradnu pro integraci, InBázi Berkat, Sdružení pro integraci a migraci a Organizaci pro pomoc uprchlíkům.
Projekt Integračního centra Praha je financován za podpory Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a z rozpočtu hl. m. Prahy.
Informační centrum ICP
Žitná 1574/51
110 00 Praha 1
Tel. 774 736 610
e-mail:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.icpraha.com
otevřeno:
po- čt 9.00 – 20.00 hodin
pá: 9.00 – 16.00 hodin
Zdroj foto: icpraha.com
< Předchozí | Další > |
---|