Mnozí umělci touží zachytit prchavé okamžiky krásna a uchovat je natrvalo. Patří mezi ně i severočeská výtvarnice Jana Eichler-Ruská, tvořící pod značkou Chimeara. Lze uchopit přelud a přetavit jej do hmatatelné podoby? Je možné přenést nespoutanou přírodu do interiéru a dokonce s ní bydlet? Vydejte se se mnou za chimérou i vy.
Jano, co se skrývá pod značkou Chimeara?
Chiméra je přelud, iluze - stejně tak i moje tvorba pod značkou Chimeara. Zabývám se návrhy a realizací skleněných desek a stolů s kompozicí rostlin, jsou to takové moje “krádeže času”.
Proč krádeže času?
Počáteční inspirací mi byl pohled na vodní hladinu s listy. Kompozice, která se těžko zachytává a věrnost ztvárnění je vždy chabá oproti přírodě.
A k čemu konkrétně už tě vodní hladina pokrytá listy inspirovala?
V rámci jedné zakázky vznikly obklady do koupelny a několik základních provedení stolků. Škála rostlin je prakticky neomezená a originalita každého kusu je zaručena už svojí podstatou. Líbí se mi, že se takto nenásilně dá dostat kousek nespoutané přírody do interiéru.
Takže ty pracuješ s opravdickými listy a rostlinami, které najdeš v přírodě, a nějakým způsobem tě zaujmou. Dá se použít všechno? Na čem při výběru záleží?
Ano, jsou to opravdické rostliny, které rostou ve volné přírodě, něčím mne osloví a já je pak tajným procesem suším. A jak to tak bývá se schválnostmi, někdy se mi něco moc líbí, tak toho nasuším hodně a ouha - zjistím, že rostliny nejdou použít, nelíbí se mi ve skladbě. Anebo naopak, bohužel častěji - nasuším málo a pak je mi líto, že může vzniknout jen jedna věc. I když vlastně je to tak dobře. Vzniká potom stále něco nového. Ale vše se použít nedá. Některé rostliny, zvláště ty jarní, jsou příliš vodnaté a ztrácí se před očima.
Do jakých prostor jsou tvé výrobky s rostlinnou kompozicí vhodné? Co všechno se dá takto vytvořit?
Nejlíp se mají v interiéru, protože přímé slunce rostlinám nedělá nejlépe. Díky sklu, které je chrání a může být i kalené, se hodí i do koupelen nebo kuchyní. Tedy jako obklady nebo stolové desky, ale do budoucna se chystám i na svítidla. Právě kvetoucí hortenzie k tomu přímo vybízejí.
Dokázala bych si přestavit stylovou kavárnu přesně s takovými stolečky, jaké děláš – máš už nějakou takovou poptávku pro někoho „na míru“?
Zatím v ní jen doufám. Bavilo by mne vymyslet něco na míru nějakému veřejnému prostoru typu kavárny. Zatím jsem tuto techniku použila na toaletách a v recepčním salonku v hotelu a restauraci Panská zahrada v Dobřichovicích, kde jsem společně s Onrou Fabšičem navrhovala interiér.
Přiblížíš nám i svou další tvorbu? Bylo by škoda, nezmínit tvé šperky, malby a jiné činnosti.
No někdy si říkám, jestli už nefušuju do práce Ferdy Mravence - práce všeho druhu. Ale to asi ke kreativci patří. Přitom to vždy začíná nevinně. Šperky jsem začala tvořit díky tomu, že jsem ztratila oblíbenou náušnici, pak jsem chtěla zvěčnit kvítka v náušnicích. Malby jsou taky náhoda, kdy mne doporučil tatínek kamarádovi, který zařizoval bar kousek od Staroměstského náměstí a chtěl namalovat 4m fresku. A z přátelství s Michaelem Trettrem vznikla spolupráce, která pokračuje stále a ještě se rozšířila o navrhování interiérů. Z toho vznikl třeba interiér Spirit Gallery v Kozí ulici na Starém Městě nebo freska v Masné ulici na motivy Fridy Kahlo. Kdysi jsem také malovala interiér Duplexu na Václavském náměstí, ale to už asi zaniklo.
Můžeme se s nějakou tvou realizací setkat ještě jinde? A kde si tvé výrobky zájemci mohou koupit?
Kromě již zmíněných pak třeba ještě ve mně milém krámku U Květu Lipového v České Lípě na náměstí, kde je možné si objednat nebo zakoupit stolky a šperky. Jinak samozřejmě na mých webových stránkách či facebooku.
Jana Eichler-Ruská, nar. 1978 v Plzni
Vystudovala Střední a vyšší průmyslovou školu sklářskou v Novém Boru
Tvoří pod značkou Chimeara
www.facebook.com/chimeara.cz
www.chimeara.cz
< Předchozí | Další > |
---|