„Natěšená, múzami políbená, týmově sladěná, připravená a maličko nabroušená“. To je kapela Dolls In The Factory
Banner

„Natěšená, múzami políbená, týmově sladěná, připravená a maličko nabroušená“. To je kapela Dolls In The Factory

Dolls in the Factory 200Čtveřice Dolls in the Factory z Frýdku-Místku není na tuzemské hudební scéně nováčkem. Za svoje působení vydala EP Hurricane (2012) a album Statues (2013). Píseň Believe zazněla ve filmu Křídla Vánoc (2013) a se songem Change the World se Dolls in the Factory dostali do čela hitparády rádia RockZone. Historie kapely sahá do roku 2011, kdy v sestavě figuroval tehdy i Mirai Navrátil, který se o tři roky později vydal jinou cestou. Po dalších personálních změnách se kapela v roce 2018 ustálila v následujícím složení: Vojtěch Václav Švanda (zpěv), Martin Velička (basová kytara), Ondřej Pavelka (kytara, doprovodné vokály) a Daniel Burek (bicí). My vám přinášíme rozhovor s baskytaristou Martinem Veličkou 

Martine, jak se má kapela Dolls in The Factory? Čím se momentálně bavíte?

Máme se dobře, děkuji za optání. :-) Momentálně se bavíme tím, že jsme začali skládat nové písničky, které bychom rádi na konci roku vydali jako první plnohodnotné album v současné sestavě. Přestěhovali jsme pro tyto účely naše home studio do zkušebny, abychom si mohli prakticky okamžitě song nahrát a pustit výsledek.

Před pár dny jste pustili do světa nový videoklip Stop for a Minute. Co byste k této písni řekli? Kdo by se podle vás měl na chvíli zastavit?

Je to skladba se silnou melodií, která kloubí pop s rockem, doufáme, že v tom nejlepším slova smyslu a má hudební vývoj, od klidného začátku, až po největší gradaci v posledním refrénu. Song je plný různých muzikantských fórků, kterých by si ten, kdo poslouchá pozorně mohl všimnout a snad si je i náležitě vychutnat. A na chvíli by se měl zastavit člověk, o kterém ta píseň je… :-)

Videoklip se odehrává na zámku Kačina. Proč zrovna zde? Jak na vás toto prostředí působilo? A jak se vám hrálo v kostýmech?

Lokace vybíral režisér Ondřej Urbanec. Vím, že měl v užším výběru více míst, ale Kačina nakonec zvítězila. Určitě to souviselo i s přístupem lidí, kteří se o zámek starají. Byli skvělí a vstřícní a tímto prostřednictvím bychom jim chtěli za kapelu ještě jednou moc poděkovat! Navíc ty prostory a vůbec celý zámek je prostě krásný a perfektně se hodil k tématu klipu. A hraní v kostýmech nám nedělalo žádný problém, naopak, byla to zábava… :-)

Režisérem klipu byl Ondřej Urbanec, který spolupracoval s mnoha umělci. Jak jste si sedli? A „vymáčkl“ z vás maximum?

Bude to znít asi jako šílené klišé, ale Ondra byl prostě úžasný, ohromný profesionál, který přesně věděl, co a jak má dělat, a přitom na place dokázal vytvořit pohodovou atmosféru. Maximum z nás mačkal hlavně v momentech, kdy jsme natáčeli scény, když kapela hraje. Protože chtěl dosáhnout efektů, kterým on sám říkal freezing time, museli jsme píseň hrát v x krát rychlejším tempu, než je ve skutečnosti nahraná. No a když to točíte 2 hodiny v kuse, tak už toho máte chvílemi plné zuby… :-) Ale to si nestěžuji, bylo to prostě nutné udělat a ten výsledek stojí za to!

Tato skladba se objeví na EP Phoenix. Můžete o něm prozradit více? A kdo povstane z popela?

Název Phoenix má evokovat pomyslné znovuvstání z popela nás, jako kapely. Taktéž koresponduje s textem jedné skladby, která bude součástí EP. Natočili jsme čtyři songy, které odrážejí současné rozpoložení Dolls a také ukazují vícero hudebních poloh, kterými bychom se chtěli i do budoucna, jako kapela reprezentovat…

Jaké máte další hudební plány na tento rok? Pracujete na něčem?

Tak na tuto otázku jsem myslím už odpověděl. :-) Rádi bychom do konce roku dokončili desku a jestliže situace dovolí, tak samozřejmě chceme koncertovat.

Jak se vám vůbec daří v této době fungovat? Je jednoduché se setkávat, tvořit, dávat něco dohromady?

Pokud je vůle a chuť všech zúčastněných, tak je setkávání, tvoření a dávání něčeho dohromady tou nejjednodušší věcí na světě… :-)

V čem je to pro vás jiné? A odráží se to vše nějak na výsledku? Na vaší hudbě nebo textech?

Jestli narážíte na to, že jsou zakázány všechny kulturní akce, tak je to prostě jiné v tom, že se nemůžeme účastnit žádných kulturních akcí. :-) A samozřejmě nás to hodně štve a všichni si přejem, ať to co nejdříve skončí. Ale my prostě nejsme kapela, která to kvůli překážkám zabalí a tak se nyní soustředíme jen a pouze na tvorbu.

 

Dolls in the Factory2

Plánování je v této době pasé a o koncertech mohou jak hudebníci, tak fanoušci bohužel zatím jen snít. Máte v tomto ohledu nějakou vysněnou metu?

Jak se říká, chceš-li rozesmát Boha, svěř se mu se svými plány, my ale plán přesto máme. :) Pracujeme na desce, určitě budeme chtít natáčet další hudební klipy, připravujeme i novou pódiovou show, ať jsme ready, až se to zase jednou spustí! Snažíme se taky mnohem více pracovat na naší on line prezentaci, zkrátka pořád je co dělat… A naší metou je to, že bychom chtěli, když zavítáme do jakéhokoliv koutu naší republiky, mít pro koho hrát. :-)

A když jsme u koncertů, máte raději koncerty v menších klubech nebo na festivalových pódiích? A co je pro vás při koncertování ten top moment, to nejlepší, ten důvod, proč to vlastně děláte?

Já osobně mám radši hraní na festivalech. I když i kluby mají něco do sebe, tak já se cítím mnohem lépe na velkém pódiu, kde mám prostor a cítím tu sílu aparatury, z které se valí naše songy. :-) Top moment je vždycky určitě ten, když je náležitá odezva publika.

Dolls In The Factory fungují už desátým rokem. Máte však za sebou jisté personální změny. Když se ohlédnete, co bylo nejtěžší? A ovlivnilo vás to i nějak pozitivně do budoucna?

Nejtěžší na tom bylo najít v sobě znovu tu sílu a začít zase úplně od píky. Ale pokud to člověk překoná a je pracovitý, tak už to potom zase začíná všechno fungovat. Jen to chce velké množství trpělivosti a nenechat se odradit nepříznivými okolnostmi! Pozitivní je na tom to, že jsem si opět a znovu potvrdil, že silná vůle a odhodlání umí překonat jakékoliv překážky!

A jak byste na závěr charakterizovali vaši kapelu v aktuálním momentu pěti slovy?

Natěšená, múzami políbená, týmově sladěná, připravená a maličko nabroušená. :-)

Martine, ještě vás poprosím o vzkaz pro čtenáře a moc děkuji za rozhovor!

Buďte pozitivní, ale zůstaňte negativní. :-) Také moc děkujeme.

Autor foto: Martin Řezáč


 

Přihlášení



Soutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Megashow bude stát za to - prožijte devadesátky na plné pecky!!!

megashow 200Velká akce Megashow Pump It Up vol. I s hvězdami 90. let 2UNLIMITED, Twenty4Seven a VENGABOYS vypukne už za pár týdnů, konkrétně od 13. do 15. dubna 2017 v Praze, Frýdku Místku a Brně. My jsme toho využili a položili kapelám tři jednoduché otázk...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

„Vytvářet uměle kauzy - to není nic pro mě,“ říká romantický tenor Hynek Tomm.

ht200Přesto, že se v médiích ukazuje spíše sporadicky, stále koncertuje, má své fanoušky, a v poslední době je o něj čím dál větší zájem u publika, což koneckonců dokazují i různé žebříčky našich TOP zpěváků, kde se umísťuje od května letošního roku v první pětici ...


Literatura

Sladká pomsta

Sladká pomstaČetli jste Stoletého staříka? Pokud ano, vězte že se opět máte na co těšit. Autor bestselleru Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, Jonas Jonasson, napsal již svou pátou knihu. Tentokrát je to Sladká pomsta, ktero...

Divadlo

„Herec by měl mít intuici a potřebu něco sdělit“ říká Klára Cibulková

švandovo divadlo cibulkova (3)Krysy jsou všude! Tak by se dalo ve zkratce shrnout ústřední téma hry Krysař, v jehož ukázce, v rámci dne otevřených dveří ve Švandově divadle, ztvárnila roli krysího vymí...

Film

Česká televize přichází s podzimními novinkami


PodzimAčkoli momentální tropické teploty nenasvědčují, že by mělo léto jen tak skončit, pragmatický kalendář ví své. Polovina prázdnin je definitivně za námi a ta druhá jako naschvál uteče nepřiměřeně rychle. Nad touto kvapnou prázdninovou pomíjivostí se sn...