Kuna Eliška vznikla jako momentální nápad a snaha pobavit děti

Kuna Eliška vznikla jako momentální nápad a snaha pobavit děti

Tisk

Bohumil Matějovský (2)Bohumil Matějovský nás naprosto okouzlil svou vtipnou a milou pohádkou Praštěný nápad kuny Elišky. Zeptali jsme se ho, jak vlastně tato vítězná pohádka vznikla a jaký literární žánr má on sám nejraději.Prozraďte, jak vás napadlo napsat pohádku Praštěný nápad kuny Elišky?

Kuna Eliška vznikla spontánně, byla dílem „okamžitého nápadu”. Byla to snaha udělat pohádku veselou, komickou, protože vím, že děti se rády smějí. A tak jsem ji pojal právě takto. Pohádky spíše tvořím a píšu, ale ne zas tak často vyprávím.

Takže píšete pohádky?

Už „hodně dlouho” se živím jako zámečník ve vývojové dílně firmy AGC. A stejně tak dlouho, se střídavými úspěchy, se věnuji psaní. Především píšu pohádky pro děti, ale v ne menší míře tvořím i sci-fi a fantasy pro starší.

A píšete jenom do šuplíku, nebo jste už něco i vydal?

Z posledních úspěchů bych zmínil alespoň tři své práce: pohádku Čuňa, Zulu a Ferda vydanou 2015 v Albatrosu, dále pak povídku Muž, který měl dost času, která je dosud k poslechu na stránkách Audioteky, a letos v září vydanou novelu: Zavedu tě do Carson City.

V současné době, a to bych rád zmínil především, když mám k tomu nyní takto vzácnou příležitost, je už pár dnů k sehnání zcela nová pohádka Štafeta zvířátek, anebo předej to dál, vydaná v nakladatelství Pampeliškov. Vypráví o dobrodružné cestě zvířátek napříč kontinenty, když se vzájemnou pomocí snaží dopravit drobný vzácný předmět z jižního pobřeží Austrálie k jednomu malému českému chlapci.

Tak to je báječné! A máte i čas na další koníčky?

Z mých zájmů bych zmínil asi turistiku, delší pěší trasy po našich krásných koutech, dále pak zeměpis, hudbu a filmy. Z hudby upřednostňuji klasické kapely, které jsem poslouchal už v mládí – Rolling Stones, Queen a podobně, z filmů mám rád sci-fi ale například také vše od Woodyho Allena. Z literatury pak autory jako Stanislaw Lem, jeho sci-fi Solaris považuji za vrchol tohoto žánru, dále pak autory jakými jsou Raymond Chandler nebo Ed McBain.

A co vaše rodina? Podporuje vás ve vašich literárních snahách?

Jsem ženatý a mám syna. Právě syn mi založil webové stránky, www.bohumilmatejovsky.cz, kde lze dohledat – ne sice úplně všechny– ale jistě ty nejzásadnější práce. Ta poslední zmiňovaná a úplně čerstvá Štafeta zvířátek tam dosud vložena není, ale brzy bude.

Přejeme vám spoustu dalších literárních úspěchů! 

Celou pohádku si můžete přečíst ZDE. 

Bohumil Matějovský (2)

Foto: archív Bohumila Matějovského


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

KAMELOT: ”Rádi bychom Česko zařadili mezi pravidelné zastávky na našich turné.”

kamelot bandKamelot, sídlo bájného krále Artuše, si za svůj název zvolila prog-metalová skupina z americké Floridy. Po skvělém vystoupení na festivalu Masters of Rock se 15. listopadu znovu chystají přijet do Česka v rám...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej NeffOndřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou kni...


Literatura

Vazba mezi matkou a dítětem pomáhá zabránit deprivaci a následkům v podobě zpackaného života

vazba (2)

Je jen dobře, že nakladatelství Portál znovu vydalo známou knihu Vazba od amerického psychiatra a psychoanalytika Johna Bowlbyho. Takových knih není nikdy dost. Autor zaujal svou převratnou trilogií Vazba, Odloučení...

Divadlo

ImproEvents Prague - Daniel Lepkoff a Wendy Houstoun

altTřetí ročník mezinárodního festivalu taneční a divadelní improvizace ImproEvents Prague proběhne od 28. května – 8. června 2012 ve Studiu ALTA v Praze. Hosty letošního ročníku jsou americký tanečník, choreograf a improvi...

Film

Pohroma na oběžné dráze

200filmFilmů zasazených do vesmírného prostoru vznikla dlouhá řada, avšak Gravitace (2013) patří mezi ty, řekněme, pojednané s téměř dokumentaristickou věrohodností. Vyznačuje se bezmála reportážní věcností. Dokonce ji můžeme považovat za takřka "domáckou", prot...