Kuna Eliška vznikla jako momentální nápad a snaha pobavit děti

Kuna Eliška vznikla jako momentální nápad a snaha pobavit děti

Tisk

Bohumil Matějovský (2)Bohumil Matějovský nás naprosto okouzlil svou vtipnou a milou pohádkou Praštěný nápad kuny Elišky. Zeptali jsme se ho, jak vlastně tato vítězná pohádka vznikla a jaký literární žánr má on sám nejraději.Prozraďte, jak vás napadlo napsat pohádku Praštěný nápad kuny Elišky?

Kuna Eliška vznikla spontánně, byla dílem „okamžitého nápadu”. Byla to snaha udělat pohádku veselou, komickou, protože vím, že děti se rády smějí. A tak jsem ji pojal právě takto. Pohádky spíše tvořím a píšu, ale ne zas tak často vyprávím.

Takže píšete pohádky?

Už „hodně dlouho” se živím jako zámečník ve vývojové dílně firmy AGC. A stejně tak dlouho, se střídavými úspěchy, se věnuji psaní. Především píšu pohádky pro děti, ale v ne menší míře tvořím i sci-fi a fantasy pro starší.

A píšete jenom do šuplíku, nebo jste už něco i vydal?

Z posledních úspěchů bych zmínil alespoň tři své práce: pohádku Čuňa, Zulu a Ferda vydanou 2015 v Albatrosu, dále pak povídku Muž, který měl dost času, která je dosud k poslechu na stránkách Audioteky, a letos v září vydanou novelu: Zavedu tě do Carson City.

V současné době, a to bych rád zmínil především, když mám k tomu nyní takto vzácnou příležitost, je už pár dnů k sehnání zcela nová pohádka Štafeta zvířátek, anebo předej to dál, vydaná v nakladatelství Pampeliškov. Vypráví o dobrodružné cestě zvířátek napříč kontinenty, když se vzájemnou pomocí snaží dopravit drobný vzácný předmět z jižního pobřeží Austrálie k jednomu malému českému chlapci.

Tak to je báječné! A máte i čas na další koníčky?

Z mých zájmů bych zmínil asi turistiku, delší pěší trasy po našich krásných koutech, dále pak zeměpis, hudbu a filmy. Z hudby upřednostňuji klasické kapely, které jsem poslouchal už v mládí – Rolling Stones, Queen a podobně, z filmů mám rád sci-fi ale například také vše od Woodyho Allena. Z literatury pak autory jako Stanislaw Lem, jeho sci-fi Solaris považuji za vrchol tohoto žánru, dále pak autory jakými jsou Raymond Chandler nebo Ed McBain.

A co vaše rodina? Podporuje vás ve vašich literárních snahách?

Jsem ženatý a mám syna. Právě syn mi založil webové stránky, www.bohumilmatejovsky.cz, kde lze dohledat – ne sice úplně všechny– ale jistě ty nejzásadnější práce. Ta poslední zmiňovaná a úplně čerstvá Štafeta zvířátek tam dosud vložena není, ale brzy bude.

Přejeme vám spoustu dalších literárních úspěchů! 

Celou pohádku si můžete přečíst ZDE. 

Bohumil Matějovský (2)

Foto: archív Bohumila Matějovského


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Já rád hraju všude, ale všechna ta místa, kde vystupujeme, mají něco do sebe, říká bubeník Libor Školný

libor perexV otrokovické rockové kapele GAIA je její bubeník Libor Školný největším srandistou. Jeho smysl pro humor je pověstný a nakažlivý. Civilním povoláním je zlínský rodák svářeč - zámečník, ale k muzice má blízko už odma...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

Rozhovor s Jiřím Danielom, bývalým vedúcim redaktorom Dikobrazu o legendárnom karikaturistovi Jiří Winterovi Nepraktovi (1924-2011)

Neprakta perexV tomto roku si kultúrna verejnosť v Čechách pripomína nedožité deväťdesiate narodeniny výtvarníka, ilustrátora a karikaturistu Jiřího Wintera Nepraktu. Známy karikaturista bol vedúcou výtvarn...


Literatura

Kolem anglického trůnu se vždy děly věci!

Vestinustrunu 200Léto a historické romány, to patří k sobě. Je dovolená, léto, jako když vyšije, hrady a zámky nás lákají i v parných dnech (minimálně poskytnou kýžený chládek, ale nadšencům historie i kulturní a edukační zážitek). A přečíst si román o...

Divadlo

Na road-movie? Jedině se slušným člověkem!

slusny-clovek200Jízda životem, i tak bychom mohli nazvat novou inscenaci Švandova divadla. Martina Krátká napsala a zrežírovala novou hru pro smíchovské divadlo na motivy novely Karla Čapka Obyčejný život. Nachystejte si jízdenky, revizor vašeho ž...

Film

Louis de Funes servíruje Zelňačku

zelnacka louis de funesZelňačka (1981) je jedním z těch velmi povedených filmů, ve kterých hraje stařičký Louis de Funes. Ve své knižní předloze je příběh hlavně o kontrastu zarezlých starousedlíků a nového, svěžího mládí. Fil...