Rudolf Neuls o blížícím se 40. ročníku Československého jazzového festivalu v Přerově

Rudolf Neuls o blížícím se 40. ročníku Československého jazzového festivalu v Přerově

Tisk

rudi200Zatímco v říjnu proběhne v Přerově jubilejní 40. ročník Československého jazzového festivalu, další neméně významné jubilem oslaví i Rudolf Neuls. Už třicet let působí jako ředitel tohoto velkého jazzového svátku. Dříve profesionální hudebník a velká osobnost, později důležitá veličina přerovského kulturního života. Ostatně byl to on, kde sem přivezl takové jazzové hvězdy jako byli John Scofield nebo Marcus Miller a mnohé další. Právě přerovský jazzový festival je i téma rozhovoru s Rudolfem Neulsem.

Letos proběhne 40. ročník Československého jazzového festivalu Přerov 2023, což je důvod k velkému hudebnímu svátku. Těšíte se?

Ano, mám radost, že jsme se dopracovali k tak krásnému jubileu, které doufám oslavíme i vydáním druhého dílu publikace o historii jazzových festivalů v Přerově. Navíc by měl proběhnout i slavnostní křest. A také se těším, až to bude za mnou.

Přerované mají za ty roky festival určitě rádi, jak to máte s „přespolními“? Jezdí jich do Přerova hodně?

Ten stav je rok od roku lepší a nás především těší velký zájem mladých posluchačů a tím pádem změny v dramaturgii, které přináší doba.

rudi 1

Jak dlouho máte tento festival „na triku“ vy? A co to všechno obnáší?

Festival jsem začal dělat v roce 1993, za tu dobu se podstatně změnil a ustálil realizační tým Nadačního fondu PJF, který je vlastně pořadatelem a věnuje se této bohulibé činnosti ve svém volném čase. Je to paradoxní situace, když vezmete v úvahu částku, se kterou za poslední roky pracujeme… Ta velká jména, která se podařilo do Přerova dovézt, někdy i jako československé premiéry, a to všechno ostatní kolem, tak je to na pováženou. Festivalové koncerty jsou odměnou a spokojený posluchač nás nabádá k další práci a vytvoření ještě lepšího programu, než byl ten poslední.

Asi nemá cenu ptát se, kdo všechno na vašem festivalu zahrál a zabodoval, spíš bude možná zajímavější, na koho se může těšit publikum letos?

Výčet účinkujících za léta minulá najdete na www.csjf.cz a letošní program najdete na www.jazzcz.cz. Přesto můžu zmínit alespoň několik jmen tuzemských i zahraniční jazzových hvězd, které příznivcům hodně říkají – Rey Greene, Peter Lipa Band, Top Dream Copany, Jeff Lorber Trio, František Uhlíř, Judith Hill & Band, BBC Borise Urbánka nebo Academic Jazz Band…

 rudi 3

Helena Vondráčková zpívala jazzovou muziku před mnoha lety, svého času vystoupila i na jazzového festivalu v pražské Lucerně, dříve natočila jazzové skladby. Už víte, co nabídne letošnímu festivalu?

Jsme domluveni na termínu koncertu, Helena projevila přání, zpívat jako první na prologu, domluvila se doprovodná kapela – Charlie band + hosté. Ale co nám předvede, tak to se dozvíme až z playlistu, který musíme předložit Ochrannému svazu autorskému, který je letitým partnerem festivalu.

rudi 2

A na co se těšíte nejvíc z letošního programu vy sám?

Těším se na dobrou muziku, budu rád, když bude plný barák a všechno dobře dopadne. Mimochodem v rámci letošního ročníku proběhne i křest nové knihy, která se bude jmenovat Brána jazzu otevřená, která tak navazuje na předcházející knižní publikaci Labyrint jazzu a ráj srdce, která vyšla v roce 2006.

A váš jazzový tip na album, koncert či něco mimořádného, co váš v poslední době zaujalo či co vás dostalo?

Velmi těžce jsem nesl zprávu o úmrtí světového zpěváka, legendy, kterou byl Tony Bennett!

rudi 4

Festivalový program

Festivalový prolog 12. 10. 2023 od 19.00
HELENA ZPÍVÁ JAZZ - CZ
Helena Vondráčková
& CHARLIE BAND & hosté
RAY GREENE - USA
The Voice of Santana & Tower of Power

Festivalové koncerty 19. 10. 2023 od 19:00
PETER LIPA BAND - SK
LOOP JAZZ ORCHESTRA feat. DAVE WECKL - CZ/USA
Tribute to Buddy Rich Big Band

Festivalové koncerty 20. 10. 2023 od 19:00
TOP DREAM COMPANY - CZ
FRANTIŠEK UHLÍŘ - CZ
Story of my Life – Music for Septet
JEFF LORBER TRIO - USA
Jimmy Haslip & Sonny Emory

Festivalové koncerty 21. 10. 2023 od 19:00
BBC Borise Urbánka a hosté - CZ
ACADEMIC JAZZ BAND
„65“ - CZ
JUDITH HILL & Band USA
After party - po koncertě v předsálí

12. 10. 2023
F – dur Jazz Band – CZ

19. – 21. 10. 2023
MICHITO SANCHEZ COLLECTIVE - USA/CZ

Zdroj foto: Robert Rohál a archiv Rudolf Neuls


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jen dobrá týmová spolupráce je základem úspěchu, říká režisér Petr Soukup

souk 200Režisérem televizního pořadu Zpívá celá rodina je Petr Soukup, který už natočil celou řadů pořadů i videoklipů a léta spolupracuje i se zahraniční scénou. Jako producent získal prestižní ceny jako Anděl nebo Český lev, což jen dokládá jeho um, záběr a ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

„Děti si tancem osvojí koordinaci těla, získají fyzickou kondici, učí se pracovat ve skupině, a hlavně nesedí doma u počítače nebo televize.“

mezinarodni centrum tance 200Přečtěte si rozhovor s Kristýnou Kronovetrovou, jednatelkou a vedoucí produkce Mezinárodního centra tance a Tanečního centra Praha. Zjistíte v něm, jak se dostala do tanečního světa, v čem tkví výhody tance a n...


Literatura

Mrazivé echo

mrazive echo 200Nakladatelství Kalibr vydalo v listopadu psychologický thriller Mrazivé echo britské autorky C. J. Carverové. Dokázali byste svěřit svůj život do rukou nejlepšího přítele z dětství?

...

Divadlo

Na road-movie? Jedině se slušným člověkem!

slusny-clovek200Jízda životem, i tak bychom mohli nazvat novou inscenaci Švandova divadla. Martina Krátká napsala a zrežírovala novou hru pro smíchovské divadlo na motivy novely Karla Čapka Obyčejný život. Nachystejte si jízdenky, revizor vašeho ž...

Film

Každé filmování je velké dobrodružství, říká herec a šansoniér Jiří Bartoň

jiri barton 200Nejen na zámku Libochovice, ale také v Praze a na dalších místech v Česku vznikal během léta německý historický film Ottilie von Faber-Castell. V jedné z rolí se objeví také Jiří Bartoň. Jde o velkoryse pojatý televizní projekt, který pro...