Portrét dívky v plamenech: Utajená vášeň z 18. století

Portrét dívky v plamenech: Utajená vášeň z 18. století

Tisk

divkavplamenechV kinech právě nyní můžete zhlédnout francouzské romantické drama o lásce dvou dívek na mořském pobřeží v roce 1760. Film je o touze po svobodě, ale i o umění přijmout svůj osud. Dějem od začátku prostupuje báj o Orfeovi a Eurydice. Komorní drama je estetické a vkusné. Má ryze ženský charakter a také svou ženskou režisérku - Céline Sciammaovou.

Talentovaná malířka Marianne (Noémie Merlant) přijíždí do panského domu na opuštěném ostrově namalovat svatební portrét dívky Héloise (Adèle Haenel). Ta se má po svém návratu z kláštera provdat do Milána a odstěhovat se tam i spolu se svou matkou, která se na ostrově nudí. Héloise však svůj osud přijmout odmítá. Odmítá také nechat se malovat. Proto je Marianne nucena na portrétu pracovat tajně. Obě dívky se při procházkách na nádherném mořském pobřeží postupně sbližují. Vzniká důvěra, náklonnost, intimita a láska.

Očekávat můžete komorní drama plné implicitních emocí, vášně bublající pod povrchem, ryze ženských témat a opravdu silných záběrů. Drama se zdánlivě prostými, avšak hlubokými dialogy, otázkami, jež zůstávají viset ve vzduchu, drama s působivou atmosférou, skvělým výběrem hudby a výbornou psychologií postav. Stačí jen vnímat všemi smysly a dokonale si vychutnávat každý dlouhý záběr, v němž může dojít k interní katarzi. Film je tichý a zaměřený na detaily, nelze nevnímat zvuky vrzání podlahy nebo tahů štětce na plátně.

Ve filmu nečekejte mužské postavy. Muži stojí v pozadí. Není to film o nich a pro ně, přesto jim doporučuji jej shlédnout pro lepší pochopení ženského světa. Film režírovala žena, která si sama napsala i scénář. Tato poměrně mladá francouzská režisérka debutovala filmem Akvabely (2007).

Z filmu Portrét dívky v plamenech jsou cítit ryze ženské způsoby, jsou v něm ženská témata, včetně mateřství, potratu, ženské soudržnosti, ženského léčitelského umění, ženského údělu. Troufám si tvrdit, že film je velmi feministický. Je v něm hodně vody jakožto symbolu ženské energie, vnímavosti, citlivosti, silných a hlubokých emocí, které nemohou být explicitně vyjádřeny. Obě hrdinky se několikrát ponořily pod hladinu, ať už z nutnosti (Marianne na začátku filmu) či potřeby se osvobodit (Héloise) - uplavat svému osudu. Oheň představuje vášeň a vůli. I tento živel ve filmu dominuje. Nechybí ale ani vzduch - poryvy silného větru na pobřeží. Tak silného, že dívky musí nosit šátek přes ústa. Větru, který zavání svobodou, jež je tak moc nedosažitelná. A země - pevnina ostrova, který obě dívky izoluje od okolního světa a ohraničuje jejich lásku, která je v realitě pouze dočasná - v jejich srdcích však navždy.

Režisérka Céline Sciamma byla oceněna na letošním festivalu v Cannes za svůj scénář a obě představitelky hlavních rolí, Noémie Merlant a Adèle Haenel jsou za své výkony nominovány na Evropskou filmovou cenu.

Portrét-dívky-v-plamenech-foto-Artcam

Drama / Romantický

Francie, 2019, 120 min

Režie: Céline Sciamma
Scénář: Céline Sciamma
Kamera: Claire Mathon
Hudba: Jean-Baptiste de Laubier
Hrají: Adèle Haenel, Noemie Merlant, Valeria Golino, Luàna Bajrami, Armande Boulanger

Hodnocení: 100 %

divkavplamenech

Foto: Artcam


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Ředitel Klášterních hudebních slavností: „Již se nebojím.“

Roman Janku 200Rozhovor s Romanem Janků, ředitelem hudebního festivalu, který neúnavně pořádá v srdci Jeseníků již 15 let. Letos má od 27. června do 13. září na programu symbolických 15 koncertů. Vystoupí mimo jiné světová harfistka a patronka festivalu...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Cesty pánů Hanzelky a Zikmunda po světě

hanzelkazikmund perexV dobách, kdy československé televizní vysílání bylo teprve v plenkách a kdy informace o dění ve světě dostával divák především prostřednictvím filmu (a to jak díky cestopisným dokumentům, tak týdeníkům, uváděným před celovečer...


Divadlo

Když kamarádi už nejsou, co bývali

fuk 200Divadlo pod Palmovkou opět hraje po rekonstrukci ve svých prostorech. Jednou z premiér aktuální sezóny je i hra nizozemské autorky Marie Goos, která poukazuje na to, že časy a lidi se mění, i když byli skálopevně přesvěd...

Film

Poslední James Bond v podání Daniela Craiga porazil doposud nejúspěšnější filmy tohoto roku

bond 200Návštěvnost kin díky fanouškům Jamese Bonda láme rekordy. Od premiéry dlouho očekáváného akčního snímku Není čas zemřít uplynulo teprve pár dní a za první víkend si Daniela Craiga v roli agenta 007 nenechalo ujít 126 018 lidí, což dělá z tohoto snímku ...