Přehlídka netradičního filmu se bude konat 26. až 28. září v Mladé Boleslavi a nabídne balkánskou kinematografii. Na naše zvídavé otázky nám u této příležitosti odpověděl Jan Černík, supervizor a vedoucí produkce festivalu a hlavní dramaturg Jan Gál.
Povězte nám v úvodu, co je na letošní Přehlídce netradičního filmu speciální?
Jan Černík: V rámci programu se poprvé systematicky věnujeme zobrazování nahoty a sexuality v rámci konkrétní národní kinematografie. V minulosti jsme sice uvedli i množství dánských filmů, ale ty byli součástí jedné filmové série a spadali do jednoho období.
Proč jste se zaměřili zrovna na balkánskou kinematografii?
JČ: První impulz se objevil před pár lety, když jsem se doslechl, že Balkán je sexy. Navrhl jsem to dramaturgovi (Honzovi) a ten po bližším prozkoumání balkánské kinematografie souhlasil se zaměřením se na tuto národní kinematografii. Dalším impulzem byl text Zdeňka Hudce „Sex a politika: „levý freudismus“ v evropské kinematografii 70. let „ve kterém je zmiňován režisér Dušan Makavejev v souvislosti s psychoanalytickými a marxistickými teoriemi, takové spojení nás zaujalo a chtěli jsme Makavejeva představit v kontextu balkánské kinematografie.
Jan Gál (hlavní dramaturg): Nehledě na to, že bývalá Jugoslávie má svou ojedinělou historii. I přes svou neutrálnost, byla, stejně jako další státy východního bloku, socialistickou zemí a traumata (nejen) z komunistického režimu se poměrně často stávaly důležitými motivy balkánské kinematografie. V tomto ohledu se do jisté míry podobá právě té naší. Mimo to, což je pro PNF nejdůležitější, se v průběhu let výrazně proměňovalo i vnímání nahoty a prezentace sexuality v ní. Do konce 80. let byl sex zobrazován jako něco animálního a vulgárního, hnaného chamtivými cíly, a až s příchodem 90. let se toto skutečně prudérní přesvědčení vyvrátilo. Sexualita byla poprvé spojována s něhou – erotizována, a mnohem sofistikovaněji a systematičtěji bylo nakládáno také s nahotou. A právě tyto zajímavé rozdílnosti bychom rádi podrobněji představili našim divákům.
Jaký film byste návštěvníkům rozhodně doporučili a proč?
JČ: Určitě filmy Dušana Makavejeva a film Klip mladé režisérky Maji Miloš.
JG:Já bych zase doporučil hravý celovečerní debut režisérky Ireny Škorić 7 seX 7 a neprávem opomíjený, zapadlý klenot Lukova Jovana.
Co si myslíte, že návštěvníky nejvíce obohatí?
JČ: Zajímavá bude určitě přednáška Jana Hrdiny, který se bude věnovat levému freudismu. Obohacující je však i doprovodný program, v rámci kterého se každoročně snažíme představovat zajímavé mladé hudební projekty z celé České republiky.
Můžete prozradit něco bližšího o doprovodném programu? Co stojí za zmínku?
JČ: Určitě autorské čtení Daniela Ďurecha (James Cole - teprve druhé veřejné čtení), dále pak koncerty kapely Wolf Trap, což je projekt, který vzešel od jednoho z členů kapely Schwarzprior. Koncert Lightning Glove pak jsou kapelou, která ČR již do jisté míry přesahuje, což dokládá i to, že hned po koncertě v Mladé Boleslavi odjíždějí na turné po Rakousku, Maďarsku a Slovensku.
Setkali jste se při organizaci festivalu s nějakou zvláštností? S něčím, co vás překvapilo?
JČ: Od prvního ročníku jsme se obávali přístupu města k tématům nahoty a sexuality, ale město Mladá Boleslav nás vždy podpořilo a zdá se, že o přehlídku i nadále projevuje zájem. To nás každý rok velmi mile překvapí!
JG: Co se týče čtvrtého ročníku, velmi příjemně mě překvapila ochota a vstřícnost balkánských distributorů a režisérů, kteří nejen že se často sami od sebe rozvyprávěli o daném kontextu, ale nadšeně doporučovali i další tvůrce. Rozhodně jde o úplně jiný přístup, než s jakým jsme se setkali u zámořských a především japonských distributorů.
Přehlídka se už počtvrté koná v Mladé Boleslavi. Proč zrovna tam? Jaké jsou přednosti tohoto místa?
JČ: Jednak z Mladé Boleslavi pochází většina členů našeho občanského sdružení (Netradiční o.s.), jednak pak také proto, že má Mladá Boleslav dobrou polohu (blízko Prahy a Liberce), dobré zázemí, vstřícné vedení města a žádná přehlídka, která by chtěla oslovovat stejnou cílovou skupinu se tam nekonala.
Co je hlavním smyslem Přehlídky netradičního filmu?
JČ: Cílem je určitě osvěta, což každým rokem dokazuje snaha o objevný program. Snažíme se v Mladé Boleslavi také prezentovat zajímavé hudební projekty a zajímavé osobnosti. A samozřejmě přehlídku pořádáme, protože nás to baví.
Co byste vzkázali těm, kteří ještě váhají, zda PNF navštívit?
Není se čeho bát. Štěstí přece přeje odvážným! :-)
Ilustrační foto: fanpage Přehlídka netradičního filmu na Facebooku
< Předchozí | Další > |
---|