3. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)
Banner

3. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

Tisk

BMC perex3Březen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům písmenek, okupoval internet, dnes je zván měsícem čtenářů. Máme z toho radost a tak nás napadlo, zeptat se několika zajímavých lidí, kteří mají co do činění s knihami, jací jsou čtenáři a co budou v březnu sami dělat.   

 

 

Odpověděli nám na těchto pět otázek: 

Březen – měsíc čtenářů – co vás napadne jako první, při vyslovení tohoto sloganu?
Jaký jste čtenář/čtenářka, knihomil nebo knihomol - vybíráte si pečlivě nebo zhltnete naprosto všechno?
Která knížka bude pro vás v březnu tou hlavní?
Doporučíte nám nějaké pěkné čtení, které by nám nemělo uniknout?
Chystáte se navštívit nějakou čtenářskou akci – besedu, autorské čtení, křest nebo sám/sama něco takového organizujete? 

Dnes na otázky, zpracované PhDr. Janou Semelkovou, odpovídají Luděk V. Wellner, Jaromír František Palme alias Fumas, Janina Svobodová, Jan Krůta a Ilona Fryčová.

Luděk V. Wellner, stavební inženýr a spisovatel
Že by stal březen měsícem knihy za dávných časů proto, že se prodlužoval den a bylo déle světlo na čtení? Nebo že s rašením jara vykvetlo i více dobrých knížek? Nevím, myslím, že pro milovníka četby je každý měsíc v roce měsícem čtenářů, snad kromě předvánoční části prosince, kdy se uklízí, peče, shání dárky, dohání poslední resty, šturmuje v práci, apod. a na chvilku četby v klidu není čas. Ale čtenář si i tak najde možnost utrhnout alespoň pár řádků, třeba v tramvaji ve visu a na jedné noze. 
Určitě nezhltnu vše, spíše jen to, co mi chutná. Tedy pěkný román, nejlépe historický, nebo nějakou historickou faktografii. Ale třeba i životopis George Harrisona nebo Staroegyptské náboženství od Jiřího Janáka. Občas je hezké i namátkou otevřít něco už mnohokrát přečtené, třeba Tolkienův Silmarillion. 
Měla by to být ta, na které pracuji, a doufám, že bude hlavní tak dlouho, dokud ji nedokončím. Ale na přečtení mi na stole čeká pěkná „cihla“ Civilizace a dějiny, další skvělá kniha kolektivu badatelů okolo profesora egyptologie M. Bárty.
Dovolil bych si neskromně doporučit svou knihu Právo azylu, která by shodou okolností měla, jak pevně doufám, během ledna 2014 vyjít v novém, upraveném vydání, a která volně navazuje na můj přechozí historický román Poslední z faraonovy družiny s odstupem cca 1000 let. 
Zatím nevím, podle možností, co se bude pořádat. V roce 2012 jsem dělal několik besed v knihovnách na téma Egypt mezi Alexandrem Velikým a Kleopatrou, a na to bych zase rád případně navázal.

anketaWellner1anketaWelner







Jaromír František Palme alias Fumas - kreslíř, ilustrátor, příležitostný spisovatel a písničkář 
Upřímně řečeno první co mě napadlo je, že se někdo spletl, protože mám březen pořád zafixovaný jako měsíc knihy a taky, že za kamna vlezem. Ale souhlasím. Čtenářů bychom si měli všichni, nejen my, kteří se živíme jakoukoli prací s knihou, vážit a cenit neboť... No, a to by bylo na celý článek. Já osobně bych březen asi nejraději označil jako měsíc čtenářů knih a bylo by to... Oni jsou totiž také čtenáři bulvárních novin, hloupých magazínů, čtenáři návodů a příbalových letáků... A nakonec i ten kdo si přečte cedulku „Zákaz vstupu na trávník“ se stává na chvíli čtenářem. 
No, tak něco mezi. Vybírám si, ale pořád mám něco rozečteného. Doma se probírám hromadami knih, které si donesla žena, či děti: „Je to dobrý tohleto? Mám si to přečíst?“ 
Tak to ještě nevím. Březen je za šest neděl.  4/ Jan Zábrana - Povídky, Marka Míková - Mrakodrapy, SdCh - Nouzové Imitatio Christi, Vladimír Merta - Mimo čas (i když, ještě jsem nečetl, chystám se to koupit), Krzysztof Zanussi - Struktura krystalu (tu asi jedině odněkud z knihovny, já ji mám z antikvariátu) jo a poslední knihu Tomáše Halíka - Žít s tajemstvím. No a z komiksu jsem teď četl 130: Hodní, zlí a oškliví, druhou část trilogie kreslíře Nikkarina, tak tu mohu taky doporučit. 
7. března bych měl mít autorské čtení v knihovně v Poličce, a když to dobře dopadne, tak tam večer ještě zahrajeme s kapelou Původní Bureš. Autorská čtení občas dělám a rád přijedu kamkoliv. Tedy skoro kamkoliv...

anketaPalme

Janina Svobodová, knihovnice Jiráskovy knihovny Klučov 
Stále se mi „před oči cpe“ slogan Březen – měsíc knihy, tak jak ho mám zažitý od dětství, ale logo už si nepamatuji. 
Jsem knihomil a nečtu všechno. Vybírám si - nemám ráda horory ani krvavé příběhy. 
Tak to ještě nevím. Podle toho co se objeví na trhu nebo co mi kdo doporučí, si budu dále vybírat. 
V poslední době se mi líbily knihy: Aleš Prager: Mezi tím, Ludvík Bedřich: Pohádky pro otce a matky, Radko Pytlík: Pražské kuriozity, Simon Mawer: Skleněný pokoj, Jonas Jonason: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel a další knihy – je to těžké, co vybrat? 
Letos je Rok Bohumila Hrabala a ten je našim čtenářům i dalším lidem z Klučova velmi blízký. Nedaleko Klučova je Kersko, do Nymburka to máme kousek, proto jsem zvolila besedu právě o Hrabalovi. V sobotu 1. 3. 2014 pořádám za knihovnu akci Literární setkání k 100. výročí narození Bohumila Hrabala. Pozvala jsem odborníky „na Hrabala“ pány Řehounka a Richtermoce, kteří Mistra Hrabala znali osobně a věřím, že Literární setkání bude mít úspěch. Srdečně zvu milovníky Hrabala do Klučova a možná se dozvíme i to co ještě nevíme.

anketaSvobodova

Jan Krůta, spisovatel, textař 
Měsíc čtenářů by měl trvat 365 dní. 
Knihomol se časem mění na knihomila. Stíhám číst jen odbornou literaturu, případně literaturu, kterou potřebuji k vlastnímu psaní. Čtení jen tak pro radost je vzácný okamžik, který si užívám svátečně. 
Knížka pohádek, kterou právě dopisuji. Bude se jmenovat Povídání na psí stráni. 
Mám právě v rukou novou knihu nakladatelství Albatros 2x101 knih pro děti a mládež. Tam je tipů 202! :-) 
Na besedy jezdím rád. Občas mě zvou knihovny, školy nebo čtenáři mých knih, kteří besedy nebo debatní večery organizují.

anketaKruta

Ilona Fryčová, Praha, spisovatelka
Že by bylo krásné vlézt si za kamna s knihou, v mém případě s notebookem, neboť mám zrakovou vadu; knihy čtu- poslouchám z počítače, nebo přehrávače MP4. 
Jsem knihomil. Vybírám si 
Bible (Jeruzalémský překlad). Možná si přečtu některou ze severských detektivek od autora Jo Nesboa. 
Zaujala mne Indiánská kniha od A. V. Friče. Když nebudu moc skromná a pokorná, mohu doporučit svou historickou novelu Poslední ples, pro děti od 10 let pak Varování a pro nejmenší Velké uši a dlouhé nohy, příběh o přátelství mezi žirafkou a sloníkem. 
Chystám se pokračovat v autorských čteních po pražských školách s knihou Varování, v Albatrosu bych měla pokřtít Velké uši a dlouhé nohy, které vyjdou v únoru.

anketaFrycova

Sledujte další díly našeho seriálu, věnovaného Březnu - měsíci čtenářů. Další odpovědi od mnoha inspirativních osobností máme ještě v zásobě a budou vycházet dále v průběhu celého března!

BMC 2014

Zdroj foto: archiv nebo webové stránky respondentů

( 0 hlasů )

 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Markéta Baňková: Do fiktivních světů se ponořuji na dlouho – od začátku do konce!

malickost200Těšila jsem se na rozhovor s touto českou autorkou, především s otázkou, do jakéhože stavu vědomí se dostává při svém psaní. Protože tohle je opravdu talent, ať si o Maličkosti myslíte, co chcete. Má talent se dostat do čiré fantazie, vést př...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

9. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

9 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...


Divadlo

Divadelní Rock for People

Letošní, 18. ročník Rock for People byl beze sporu výjimečný po všech stránkách a jen tak někdo na něj nezapomene. Jedním z těch unikátů byla i rozsáhlá divadelní scéna s bohatým programem. Na některých festivalech se čas od času najde prostor ...

Film

Filmy pod taktovkou orchestru FOK

 

fok 200Filmexport si (nejen) pro fanoušky české filmové klasiky u příležitosti 80. výročí založení Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK přichystal výběr 29 písní, které nahrával právě zmíněný orchestr. Na DVD můžete najít snad tu nejznámější ...