Nakladatelství Epocha prostřednictvím Josefa Hympla přináší zpověď Jany Nečasové (dříve Nagyové), která čtenáře provádí celým jejím životem. Jde o příběh o pravdě, ctižádosti, realitě všedních dní a také politice, takže se můžete dozvědět něco o tom, jak to v naší republice chodí.
Kniha nese název Nečas Jany Nagyové a má podtitul Otevřená zpověď o poměru s premiérem, aféře Nagygate a o vazbě. Je členěna na kapitoly, které jsou koncipovány tak, že čtenáře nejprve uvedou do situace, popíší obecně známou realitu a následuje rozhovor autora knihy s Janou Nečasovou. Tento styl je velmi praktický, protože čtenář tak ví, o co jde a dále se jen dozvídá nepřekroucenou pravdu a má tak možnost porovnávání.
Kniha by zřejmě nevznikla nebýt kauzy Nagygate, která vypukla v červnu roku 2013. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasáhl na několik politiků a úředníků kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Kromě Jany Nagyové zatkli policisté poslance Ivana Fuksu, Petra Tluchoře a dále Ondreje Páleníka, Romana Bočka, Milana Kovandu a Lubomíra Poula. S kauzou spojení dva podnikatelé, Ivo Rittig a Roman Janoušek. Případ není stále uzavřen, a proto sama Nečasová v závěru knihy připouští další díl knihy, kde by měla možnost říci mnohem více.
Ačkoliv jde o zpověď, podle mého názoru se v knize nenachází žádné překvapivé odhalení, které by člověka posadilo na zadek. Překvapivé a nepříliš pozitivní čtení je o tom, jak to opravdu chodí na různých úřadech nebo v zákulisí politiky, ale všechno je to jen o lidech. Ani novináři nejsou nijak pochváleni, ale to je pochopitelné. Při popisu razie a jednání policistů je člověku až zle.
Je pozitivní, že čtenáři jsou předkládána fakta a nejsou mu vnucovány nějaké názory nebo přesvědčení, aby Janu Nečasovou adoroval nebo se přidával se na její stranu. I když tedy není jasné, jak vše přesně bylo (nikde není napsané „ano, jsem vinna“), musí každý člověk uznat, že to neměla vždy lehké. V knize se ukazuje jako bojovnice, která si šla za svým, musela tvrdě pracovat a bít se za své a také jako matkou, jež pro děti chce to nejlepší, chce je chránit a má o ně starost.
Respekt si zaslouží autor knihy novinář Josef Hympl. Ten musel strávit spousty času nastudováním mnoha informací ze života Jany Nečasové a také z oblasti politiky. Projevil talent svým pokládáním otázek a také musel mít velkou trpělivost a projevovat míru sebekritiky, když se zrovna zeptal na něco, co nebyla přímo pravda.
Nečas Jany Nagyové je čtivou knihou, obsahuje zajímavé informace o jednom životním příběhu, ale to je tak vše. Chybí zde nějaká přidaná hodnota, která by čtenáře donutila přečíst si ji ještě jednou.
Josef Hympl se narodil v roce 1974, vystudoval chemickou průmyslovku a později Vyšší odbornou školu publicistiky v Praze. Začínal v metropolitní příloze MFDnes, prošel redakcemi různých deníků a poté zakotvil v časopisu Týden. Jeho zaměřením je politika a momentálně píše do týdeníku Téma.
Název: Nečas Jany Nagyové
Autor: Josef Hympl
Žánr: otevřená zpověď
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2014
Počet stran: 144 plus obrazová příloha
Hodnocení: 65 %
( 0 hlasů )
< Předchozí | Další > |
---|