Helena Vondráčková vystoupí jako Donna v muzikálovém hitu Mamma Mia!

Helena Vondráčková vystoupí jako Donna v muzikálovém hitu Mamma Mia!

Tisk

Vondrackova Donna perexVelká premiéra čeká v sobotu 21. listopadu Helenu Vondráčkovou. Poprvé vystoupí jako speciální hostující hvězda v muzikálu Mamma Mia!, který je uváděn ve velkém sále Kongresového centra Praha. Zpěvačka se představí v titulní úloze Donny, kterou ve filmové verzi světoznámého muzikálu ztvárnila americká herečka Meryl Streep. Podle české zpěvačky jde o vysněnou roli, na níž čekala.

 

 


V české verzi muzikálu Mamma Mia! Helena Vondráčková zazpívá hity skupiny ABBA jako Dancing Queen, Super, Trouper nebo The Winner Takes it All. Posledně zmíněnou skladbu, v české verzi nazvanou A ty se ptáš, co já, zpívá už řadu let. Tehdy, když ji natočila s českým textem Zdeňka Borovce, byla jen jednou z mála interpretek, které tuto skladbu mohly se svolením švédských hitmakerů natočit.

"Na postavu Donny jsem čekala," prohlásila s nadšením Helena Vondráčková, která náročnou roli zkoušela už od srpna. "Nastupuji do úspěšně rozjetého vlaku a všichni mi ochotně pomáhali. Donna se mi dobře učila, je to výborně napsaná postava a je pro mě splněným snem. Zpívá, tancuje, má několik vtipných dialogů, je to výborná příležitost" uzavírá Helena Vondráčková.

Vondrackova Donna1

Muzikál Mamma Mia! začátkem prosince oslaví rok na scéně a přivítá 200.000 diváka. Show patří k nejúspěšnějším titulům hudebních divadel na celém světě a dodnes ji vidělo 57 miliónů lidí. V české verzi zábavného příběhu s hity skupiny ABBA dále účinkují Alena Antalová, Adéla Gondíková, Jiří Langmajer, Leona Machálková, Daniela Šinkorová, Roman Vojtek, Pavel Vítek, Hana Křížková, Jaroslava Kretschmerová, Petr Kolář, Jitka Asterová, Olga Lounová, Michael Foret, Michaela Nosková a další.

„Velmi se těším, že se sbírka mých muzikálových rolí rozroste,” s radostí řekla Helena Vondráčková, která od počátku devadesátých let zazářila v několika muzikálových produkcích. Vedle Bídníků (Les Misérables) to byly ještě v Praze uváděné muzikály jako 451 stupňů Fahrenheita, Kočky (Cats), Mona Lisa a Baron Prášil, nebo v Bratislavě uváděný muzikálový evergreen Hello, Dolly!.

Vondrackova Donna3

Muzikálové herectví nebylo Vondráčkové cizí prakticky po celou dobu její kariéry. Už v šedesátých letech si zahrála a zazpívala titulní roli v hudební pohádce Šíleně smutná princezna, o deset let později měla hlavní ženskou postavu v hudební komedii Jen ho nechte, ať se bojí. Z dalších hudebních snímků se jednalo ještě o filmy Zpívající film a Romance za korunu, ale zahrála si třeba i ve "dvojce" Troškova Kameňáku.

O poznání více podobných příležitostí dostala v televizi, což dokládají například tituly Příliš krásná dívka, Letní romance nebo Po kolenou za Helenou, kde měla hlavní role.

Během padesátileté umělecké kariéry nazpívala desítky hitů, prodala milióny nahrávek a získala řadu domácích i mezinárodních ocenění. Mnohé její písničky naprosto zlidověly a jsou součástí kolekce nejoblíbenějších skladeb třech generací fanoušků. Svůj všestranný talent uplatnila nejen ve filmu a v muzikálu, ale také v řadě zábavných televizních show prakticky po celé Evropě. Díky výjimečnému pěveckému a pohybovému nadání, a také díky vytrvalé pracovitosti, se prosadila v zahraničí, kde se stala nejúspěšnější českou zpěvačkou všech dob.

Vondrackova Donna

Helena Vondráčková se sice narodila (24. června 1947) v Praze, ale dětství a mladí strávila ve východočeském městečku Slatiňany. Měla před maturitou, když v pražské Lucerně vyhrála soutěž Hledáme nové zpěváky. To se psal rok 1964, tehdy natočila své první nahrávky, byla mezi nimi i píseň Červená řeka. 

Její pěvecká kariéra začala v pražském divadle Rokoko, kam nastoupila v roce 1965. Právě tady se naučila základům jevištní abecedy. Měla štěstí na autorsko-produkční tým, díky němuž zpívala písně, z nichž se staly hity, což ji hned na začátku kariéry přivedlo k titulu Zlatý slavík 1965. Spolupracovala tenkrát s textaři, jakými byli Zdeněk Rytíř nebo Zdeněk Borovec, plejádu písní pro ni napsal Bohuslav Ondráček, ale uměla si také vybírat ze zahraniční produkce.

Jako naše první, tehdy ještě československá, zpěvačka povýšila statické zpívání u mikrofonu na hodnotnou podívanou, při které tančila, stepovala a uplatnila hru na klavír či conga. Svůj pěvecko-herecko-taneční talent rozvíjela v již zmíněném Rokoku (1965 - 1968), potom v triu Golden Kids (1968 - 1970), kdy začala - po písních typu Pátá, Mám ráda cestu lesní, Cink cink nebo Chytila jsem na pasece motýlka - zpívat poněkud rozmanitější repertoár (Růže kvetou dál, Přejdi Jordán, Zpěv náš vezdejší).

Vondrackova Donna2

Náročný repertoár nabídla už na svém prvním studiovém albu Ostrov Heleny Vondráčkové (1970), jež předznamenalo její sólovou kariéru. A ta je obdivuhodná, protože kvalitních alb, která točila ať už doma nebo v zahraničí, je nepřeberně. Na řadu let se stala naší nejexportnější zpěvačkou, slavící úspěchy nejen v německém teritoriu, Polsku nebo v zemích bývalého Sovětského svazu, ale také v Japonsku, Kanadě nebo Jižní Americe.

K výrazným bodům kariéry patří i vavříny ze světových festivalů stejně jako filmy, v nichž se objevila. V 70. letech koketovala i s jazzem, k čemuž ji dovedl její tehdejší kapelník Luděk Švábenský. S Martinem Kratochvílem zase natočila pop-jazz-rockové album Paprsky (1978). V 80. letech, kdy pro ni komponoval Vítězslav Hádl nebo její první manžel Hellmut Sickel, měla za zády nejdřív Orchestr Gustava Broma, potom kapelu Bacily. Její repertoár byl vždy žánrově rozmanitý - třeba s Orchestrem Karla Vlacha natočila dodnes zajímavé album Helena zpívá Ježka (1987).

Vondrackova 5

90. léta byla nejen ve znamení projektu Golden Kids Comeback, ale také muzikálu Bídníci nebo "muzikálové" Broadway Album. Album Vodopád (2000) sice přineslo změnu stylu, ale díky němu Helena Vondráčková posbírala snad všechny možné ceny včetně dvou Andělů či zlatých a platinových desek. V roce 2000 si s Karlem Gottem zazpívala v newyorské koncertní síni Carnegie Hall, přičemž jejich druhý společný koncert v tomto proslulém sále proběhl po pěti letech... Kdo z dalších českých pop interpretů toho dosáhl? To už byl jejím manažerem její současný muž Martin Michal.

Nic se nezměnilo ani v poslední době, kdy zpěvačka jezdí s kapelou Charlie Band a plní sály, stále má početné publikum. Agilní je rovněž ve vydávání desek a natáčení nových písniček, které pro ni píší mladí autoři. Velkou příležitostí se pro ni na sklonku roku 2015 stává právě její Donna v muzikálovém hitu Mamma Mia! - po padesáti letech umělecké kariéry je to další příležitost, jak předvést své kvality opět pěkně naplno.


Foto produkce Mamma Mia!
www.facebook.com/MammaMiamuzikal/?fref=ts

 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavlína Brzáková: Jaké to je být „zapisovatelkou“ Jaroslava Duška

Pavlina Brzakova 200Pavlína Brzáková je velmi zkušená, zcestovalá a nezvykle vystudovaná etnoložka. Šéfredaktorka časopisu Regenerace a dáma s hlubokou znalostí kultur sibiřských kočovných pastevců.  Osud tomu chtěl, že jí redaktorsky a spisovatelsk...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Zažijte filmový maraton s Velkou knihou herců první republiky

Kniha hercu perexKdyž bylo mojí dceři asi 6 let, chodila mi před každým nedělním vysíláním filmů pro pamětníky hlásit: „Mami, už budou dávat ten tvůj černobílej“. Je pravdou, že jsem se na to vždycky těšila. Jak na samotný film, tak na to její upozo...


Literatura

František Kvíz: Houbařův sen

houbar200Je málo knih, které když si přečtete, dýchnou na vás stylem tak starobylým, že často budete vzpomínat na knihy svého dětství, nejlépe ty, které jste podědili po babičce. Možná je to tím, že František Kvíz zvolil téma magické a pohádkové – převyprávěn...

Divadlo

Městské divadlo Zlín a Slovácké divadlo se propojí přehlídkou „Zaráz“

Zaraz200Šest inscenací z nejnovějšího repertoáru Městského divadla Zlín a Slováckého divadla Uherského Hradiště - to je Zaráz, přehlídka divadel Zlínského kraje. Ve třech dnech uvidí aktuální tituly divadelní kritici, studenti divadelních škol a další divadelní n...

Film

Moderní romance Minulé životy dojme české diváky už v červenci

Minule zivoty200Debutující americká režisérka korejského původu Celine Song ohromila se svým debutem Minulé životy diváky na festivalech Sundance i Berlinale. Její citlivá moderní romance se teď díky distribuční společnosti Aerofilms podívá i do českých ...