Po stopách lidojeda

Po stopách lidojeda

Tisk

Po stopách lidojedaZkušený kulturní antropolog a etnolog Tomáš Boukal již dříve ve svých dílech předvedl precizní práci a velký zájem o zvyklosti různých národností a kmenů. Kniha Po stopách lidojeda, kterou vydalo nakladatelství Dauphin, se zabývá mýty indiánů Severní Ameriky a Sibiře a hledá případné genetické souvislosti.

Oceňuji velkou propracovat a odbornost knihy, ale uvítala bych jiný formát. Líbí se mi, že autor zpracoval toto téma velmi precizně a uchvacují mě jeho znalosti a důslednost, s jakou knihu napsal. V knížce jsou také mapy a spousta vysvětlivek. Nechybí mnoho poutavých příběhů a opravdu zajímavých informací. Mě kulturní antropologie vždy fascinovala, ale je pravda, že se soustředím na jiná témata. Je třeba si uvědomit, že už v titulku knihy autor nastiňuje, že bude psát o lidojedech a na to jsem jaksi pozapomněla…

Věřím však, že někoho jiného knížka nadchne, stejně jako další oceňované monografie tohoto autora, který svým odborným výzkumům zasvětil svůj život a které přinášejí zajímavé poznatky o životě a kultuře jiných národů. Je to kus jiného světa, který prostřednictvím této knihy můžeme poznat, možná i pochopit... 

O autorovi:

PhDr. Tomáš Boukal, Ph.D. (*1946)

Dlouhodobě se zabývá výzkumem transformace vztahů prostředí a původních obyvatel (Rusko, Kanada), spojených s využíváním přírodních zdrojů politicky majoritní společností. Vystudoval etnologii a dlouhodobě se zabývá původním obyvatelstvem Severu. Především vztahem lovců, rybářů a sběračů tajgy s životním prostředím, který se promítá nejen do způsobu života a obživy, ale také do jejich duchovní kultury a náboženství. Podnikl řadu cest mezi původní obyvatelstvo Sibiře a severní Kanady. Několik let žil na Altaji (jižní Sibiř. Je autorem několika odborných monografií a článků: např. Torava (Dauphin, 2003), Ekologická antropologie (Univerzita Pardubice, 2013), Cesta lesem (Univerzita Pardubice, 2018), ale také beletrie: Hřbitov nevěst (MF, 2018). Zabývá se také etnickou i autorskou hudbou a malířstvím se severskou inspirací.

Ukázka z knihy:

Jak vznikla Země

Nevelká země. Jen dům stojí. Dlouho nebo krátce žili. Měli bílého krkavce. Dlouho nebo krátce žil, stal se úplně černým. Vyhnali ho, někde jedl člověka ten bílý krkavec – ochránce. Dlouze nebo krátce byli, byli staří. Tak žili. Doma děd spí a za dveřmi Ekva topka. Dlouho spal, krátce spal. „Copak spíš?“ Vyšel ven. Porodila syna. Jak vyšel, syn se proměnil v kachnu – Luli. „Proč jsi vyšel?“ ptá se ho žena. „Já jsem porodila syna, ty jsi vyhlédl a proměnil se v Luliho.“ Co dělat. Luli u nich doma nějaký čas pobyl. Jednou jim povídá: „Nu což, otče, matko. My na takové zemi nemůžeme žít. Pokusím se zem získat.“

„Jak ji získáš?“

„Potřebujeme velkou zemi. Zemi takovou, aby se na ní různá zvířata objevila. Proč bych měl já Luli sám žít?“

Vydal se na cestu. Šel. Dlouho nebo krátce šel. Vyhlíží ho, až jim oči slzí. Luliho však nevidí. Najednou Luli seskočil na zem. „Tady je naše země.“ Postavil se vedle domu. Jednou plivnul, podruhé, potřetí vyplivl. Povídá: „Otče, matko, zavřete oči. Přikryjte se a spěte. Nedívejte se.“ Dlouho nebo krátce spali, probudili se. Dívají se kolem. Kraj země v nedohlednu. Radují se, smějí. „Kdepak je Luli?“

„Pročpak se tak rozhlížíte, koho hledáte? Na zemi žijeme!“ Ohlédnuli se, tam stojí chlapec, jejich syn. Zaradovali se. Líbali ho. Objevil se opět jako člověk. Byl Luli, ale stal se člověkem. Líbali ho a žili společně. Konec jsem zapomněl. On potom šel ještě hledat lidi. To je vše.

(vyprávěl Pjotr G. Kurikov, pelymští Mansové)

Uvedené vyprávění jsem zapsal v zimě 2000/01 v lesích severozápadní Sibiře. Vyprávěl mi ho slepý mansijský stařík. Mansové jsou jednou z původních skupin obyvatelstva této oblasti. Část jich stále žije způsobem života jejich předků. Loví zvěř a ryby, sbírá lesní plodiny.

Pjotr Gavrilovič Kurikov, který mi příběh vyprávěl, byl natolik zajímavou postavou, že bych ho rád představil blíže. I když mu v době, kdy mi příběh vyprávěl, bylo pouze 55 let, tvrdé životní podmínky se na něm už výrazně podepsaly. Při nešťastných nehodách přišel postupně o obě oči. Přesto zůstával neuvěřitelně aktivní. Do ekonomiky rodiny svého mladšího bratra, v jehož rodině žil, se zapojoval výrazným způsobem. Přes svůj handicap pomáhal při rybolovu, vyráběl řadu předmětů včetně hudebních nástrojů a lovecké výbavy. Absence zraku zřejmě podpořila také jeho zájem o ústně předávané příběhy. Znal řadu mýtů, pohádek, ale také velice oblíbených hádanek. Byl také jedním z posledních nositelů duchovního světa starého mansijského náboženství. Znal jeho obřady, vyráběl a skvěle hrál na hudební nástroj sánkultap, který byl součástí mansijských rituálů. Hra na tento nástroj přivolávala jejich duchy a božstva.

big po-stopach-lidojeda-bkR-516009

Název: Po stopách lidojeda
Autor: Tomáš Boukal
Nakladatelství: Dauphin
Rok vydání: 2023
Počet stran: 304

https://www.dauphin.cz/book_978-80-7645-416-3.html


 

Přihlášení



Antarktida. Nejlepší povídky z pera Claire Keeganové

Oceňovaná autorka a královna povídek Claire Keeganová si drží i u našich čtenářů čestné místo a velký zájem, bývá velmi čtená a oblíbená. Její povídky v různých souborech vydává nakladatelství Prostor. Tentokrát nabízí obsáhlejší publikaci nazvanou Antarktida, v níž najdete hned patnáct povídek Claire Keeganové a já si myslím, že by tato knížka rozhodně neměla chybět ve vaší knihovně.

Doba kamenná neskončila kvůli nedostatku kamenů. Ale co doba ropná?

Už více než 150 let používá lidstvo ropu. Už více než 150 let určuje ropa hodnotu půdy a definuje mezinárodní vztahy. A stejnou dobu trvá život May (Marie Anna Myšičková). May je žena, která žije na chudé farmě v Anglii. S rodinou svého manžela moc nevychází a touží po jiném, lepším životě nejen pro sebe, ale i pro dítě, které čeká.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Načítám nejnovější video z playlistu...

Rozhovor

O výstavách v Asii i exotickém jídle s Tomášem Řízkem

rizek deti perexVýtvarník Tomáš Řízek se vloni na podzim téměř odstěhoval do Asie. Vystavoval tam své obrazy a ilustrace, podnikl několik výtvarných dílen a přenášek. Tak jsme se ho zeptali, jak jeho asijské putování dopadlo. 

Je mi skvěle

Chceš vědět, jak se cítit skvěle? Tahle knížka plná zábavy, básniček, otázek k zamyšlení, pokusů, her, vychytávek a vtipných obrázků ti ukáže, co dělat, když ti není úplně hej. Odpoví na otázky, jak vést zdravé vztahy, mít silné tělo, kterému budeš rozumět, a dobré návyky, jak pěstovat silnou vůli, odolnost, cílevědomost. Pomůže ti hledat smysl života. Zjisti, co všechno se v tobě odehrává.

Čtěte také...

Rachel Feder: JANE AUSTEN, literární sex symboly a MONSTRA, jež nás naučila milovat

mytus-pana-darcyhoPPan Darcy jako okouzlující milovník, po kterém všechny ženy ve skrytu duše touží? Literární vědkyně Rachel Federerová se značnou dávkou humoru a s použitím příměrů z moderní doby zkoumá nesrovnalosti mezi románovým hrdinou a skutečn...


Divadlo

U Bezručů odstartovalo zkoušení Šikmého kostela

sikmy kostel200V březnu začaly v Divadle Petra Bezruče zkoušky Šikmého kostela. Světovou premiéru divadelní inscenace podle románu Karin Lednické, který se mimo jiné stal absolutním vítězem v anketě Kniha roku 2020, uvede divadlo 22. dubna 2022. Adaptaci r...

Film

Temný rytíř povstal: Legenda končí

Že jsem musela jít na nejočekávanější film letošního roku, na nový americký film „Temný rytíř povstal“, předem mě mrazilo v zádech. Moc tyto akční sci-fi pohádky nemusím. Zejména když vznikly na základě archivních komiksů. Ale nakone...