Alexandr Paul, fotograf: „Staronový lesk znovuobjevené výstavy“

Alexandr Paul, fotograf: „Staronový lesk znovuobjevené výstavy“

Tisk

Milovníci klasické fotografie mohou jásat. Topičův salón představuje expozici vybraných snímků z archívu Alexandra Paula. Černobílé, esteticky bohaté snímky představují detailní náhled na tvorbu jednoho z nejplodnějších československých fotografů 20. století.

 

Jméno Alexandra Paula je často skloňováno v souvislosti s žurnalistickou fotografií, a to ať již co se týče reportážních momentek anebo snímků se sportovní či divadelní tématikou. Naprostým unikátem jsou například jeho snímky zachycující dvojici známých českých komiků Voskovce a Wericha ze slavné éry Osvobozeného divadla anebo konec druhé světové války v Čimelicích.

Na počátku třicátých let pak spolu s Františkem Illkem a Pavlem Altschutzem založil fotografickou agenturu Press Photo Servis, která po konci druhé světové války již s novým názvem Illek a Paul zaměstnávala nemálo špičkových fotografů.

Souborná výstava Alexander Paul, fotograf, kterou představil Topičův salón, nám však ukazuje Paula především jako fotografa historické architektury. Sbírka fotografií Český barok, která tvoří hlavní dominantu expozice, evokuje fotografovu spolupráci s předními československými historiky umění.

alt

Návštěvníci mají možnost spatřit impozantní výstavu fotografií české barokní architektury v takřka stejném stavu, jako když se světu představila poprvé v roce 1969 ve výstavních prostorech Staroměstské radnice.

Kdo by se obával, že budou fotografie historických objektů působit staticky strnulým dojmem, bude příjemně překvapen. Na rozdíl od starší české uměleckohistorické fotografie charakteristické svou věcností a neutrální objektivitou se totiž Paulovy snímky mnohem více prokazují svou citlivostí pro detail a originální atmosférou jednotlivých fotografovaných objektů.
 
V případě fotografií Alexandra Paula totiž objekty barokních kostelů, zámků či knihoven ožívají za pomoci důmyslné světelné hry a ostrých kontrastů. To vše jim spolu s kompozicí, která podtrhuje tvarovou bohatost jednotlivých barokních staveb, dodává určitý nádech dynamiky a evokuje takřka soudobý charakter.  Zčásti k tomu přispívá i lehce netradiční zavěšení fotografií, které se nenacházejí pod ochranným sklem, ale jsou rozmístěny na závěsných deskách.

alt

Součástí expozice jsou také vybrané snímky z fotografického archívu Alexandra Paula, které zobrazují snímky, které pořizoval pro jednotlivé deníky či soukromé osoby na zakázku. Návštěvníci tu mohou najít například dokumentární fotografie zachycující prvorepublikové společenské dění, Prahu krátce po konci druhé světové války anebo portréty významných osobností. Mimo jiné se zde nachází například podobiznu Františka Křižíka či Emila Filly.

Výstavu Alexandr Paul, fotograf, mapující jen malou část kariéry tohoto významného fotografa, si můžete prohlédnout v prostorách pražského Topičova salónu do 17. srpna.

Zdroj foto: topicuvsalon.cz,  autor: Alexandr Paul

 


 

Přihlášení



Cesta ke hvězdám. Román o nezlomné vůli jít si za svým snem

Příjemné čtení, ženský román o velkých ambicích, dřině i cestě za svým snem je kniha nazvaná Cesta ke hvězdám od autorky Renée Rosen. Hlavní postava, bohatá Glorie Downingová, odchází z domova po krachu na burze a odsouzení otce za majetkové podvody. Zcela bez peněz a s pocitem, že vůbec nic neumí, si našla práci v kadeřnictví, kde myla lidem hlavy. A právě tam se seznámila s později slavnou a úspěšnou Estée Lauder, staly se z nich kamarádky a to všechno odstartovalo další životní kroky a úspěchy obou dívek. Kniha vypráví příběh známé zakladatelky slavné kosmetické značky.

Vymahačka. Thriller inspirován životním příběhem matky autora

Šedivá dýmající Ostrava, zelené Jeseníky. Na severní Moravě je v devadesátých letech minulého století nebezpečně rušno. Když si člověk moc nedělá hlavu se zákonem, může tu snadno přijít k pořádnému bohatství. Tak se hraje ve světě Anastázie a Hanky, dvou mladých dívek, které si nesou šrámy minulosti a potřebují rychlé peníze. Práce vymahaček jim je pomůže sehnat, ale taky je dokáže dostat do velkého maléru.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Nic Maeder (Gotthard): „Divné bylo vzbudit se a být ve všech novinách.“

gotthard nic maederŠvýcarská hard rocková kapela Gotthard téměř před dvěma lety přišla tragicky o zpěváka Stevea Lee. Dne 5.října 2010 zemřel ve Spojených státech. Steve zůstává nadále v srdcích a myšlenkách fano...

Komorní inscenace Chvilky překvapí moderním tónem i zralým herectvím

Komorní příběh v současných kulisách, obyčejní lidé a jejich problémy, v hlavní roli Natálie Tichánková – to jsou atributy prozatím poslední činoherní premiéry na velké scéně Moravského divadla Olomouc. Název nové inscenace zní Chvilky a premiérové uvedení na prkna (jež znamenají svět) proběhla v pátek 2. května.

Z archivu...

Čtěte také...

Olomoucký výtvarník Jaroslaw Sebastian Pastuszak vystavuje v Přerově Světlo v temnotě

svetlo v temnote 200Jarní obrazová výstava olejomaleb olomouckého výtvarníka a galeristy Jaroslawa Sebastiana Pastuszaka v Galerii města Přerova na Horním náměstí se nese v duchu světla, symbolizujícího věčnost, nehmotnost, božskou přítomnost, zjevení...


Divadlo

Tragédie Kapuletů a Monteků navléknutá do baletních střevíců

romeoajulie 200Kdo by neznal nejslavnější příběh všech dob, který pojednává o zamilované veronské dvojici, jejíž láska se kvůli nepřátelství dvou vlivných rodin dočkala tragického konce. Jen málokdo si už ale dokáže představit, že by tato tragédie mohla ...

Film

Vývoj francouzské kinematografie a především komedie

francouzsky film200Naprostým prvopočátkem francouzské kinematografie byl vynález kinematografu Louise Lumiera (1864–1948) Jeho filmy měly původní rys – byly to systematicky vytvářené „ožívající fotografie“. Lumi...