Zlozvyk je delikátní i hrůzný příběh o transdívce, kterou nebudete chtít opustit až do konce
Banner

Zlozvyk je delikátní i hrůzný příběh o transdívce, kterou nebudete chtít opustit až do konce

Tisk

Portero Zlozvyk titulPZlozvyk je velmi osobní výpovědí ženy, která se narodila do mužského těla, vyrůstá a dospívá v Madridu 80. a 90. let. Není to však jen transgender příběh, ale také příběh o španělské společnosti, která ukazuje své temné stránky. Okrajově je to o sociálních a politických změnách, o hledání různých identit, o extrémní chudobě.

Moderní rytířský román bez rytířů a s melancholickou notou

Zlozvyk má velmi originální zpracování a při čtení vás nejednou napadne, že něco takového jste četli výjimečně a možná ještě nikdy. Román je psán výpravným stylem, zažíváme s trans dívkou dobrodružné cesty napříč Madridem. Práce s jazykem je tu na královské úrovni, všechny ty vymazlené metafory dávkované tak akorát, aby okouzlily v daný moment a doznívaly pak následně v dalších spojitostech. Je tu přímo hmatatelná atmosféra napříč lety, jak se proměňuje svět a s ním i toto hlavní město. Jedná se o velmi vrstevnatý příběh, který na sebe kupí postupně všechny hříchy zakázaného i zkaženého ovoce své doby.

Ale nemusíte se bát, žádní rytíři tu nejsou. Jde spíše o určitý feeling a atmosféru knihy. Hlavní postava trans dívky totiž bojuje proti síle, kterou nemůže porazit (všudypřítomné předsudky a odsouzení) a zároveň nemůže jinak žít, cítit a přeorientovat tvůj vnitřní pocit, že tohle je špatně, její tělo je špatně a nemůže jej vyměnit za ženské. Zkouší sice mužské tělo zamaskovat a přetvořit do nějaké snesitelnější podoby, ale opět naráží na násilí a předsudky. Je to totiž nekončící boj, který nemůže vyléčit nic jiného než společenské přijetí ženského genderu a změnou pohlaví.

Zlozvyk je společenský román i mytologický příběh

Zlozvyk je román, v němž ekonomická a společenská třída usměrňují téměř vše, co se děje, ale je to také svým způsobem mytologický příběh. Alana Portero svým vyprávěním vytváří portréty osob, které alegoricky připodobňuje k starořeckým bohům a mýtickým postavám. Nedělá to však nijak strojeně či formálně, naopak tyto specifické popisy přidávají románu neskutečný život a hravost. Což pak jen ukazuje hlavní hrdinku jako důvtipnou osobu s hlubokým vnitřním světem. Prostřednictvím takového vyprávění se dějové hrůzy mísí s krásou empatie.

Zlovkyk nám ukazuje nejenom pozůstatky frankistického režimu, ale také 80. léta, kdy se roztáčely ozubená kola kapitalismu a v 90. letech už neoliberalismus drtil dělnickou třídu chudobou, úpadkem a násilím. Volná ruka trhu spolu s tím vším donesla i heroinovou krizi, která zničila celou jednu španělskou generaci. Transdívka nám vypráví, jaké to bylo vyrůstat v čtvrti na okraji Madridu (dnes jsou to vyloučené lokality), kde chybí jakákoliv infrastruktura. Násilí a brutalita je tu na denním pořádku – všudypřítomné násilí na ženách, o němž se veřejně mlčí a přihlíží se mu, ale i násilí při jakékoliv genderové či identitární odlišnosti, která se tu často trestá smrtí. Zlozvyk výborně ukazuje princip fungování machistické kultury, v níž bují šovinismus a sexismus.

I přesto z celého Zlozvyku čiší, jak dívka své rodné město miluje. Prochází jeho zákoutími a tím i čtenáře provází nejenom svým vztahem k němu, ale prostřednictvím samotného města ukazuje i sebe sama. Madrid je pro ni vězením, ale i útočištěm, záleží jen, v jaké části se nachází a jakými lidmi z čtvrtí je obklopena. Madrid tak neukazuje jen svou chudobu a násilí, ale také osvobození od nátlaku. Jsou to dva radikálně odlišné světy, v nichž chudoba a frustrace tvoří násilí a naopak obří bohatství plodí lhostejnost. Transívka těmito ambivalentními světy prochází a hledá si své lidské místo, ale i genderovou identitu. Neustále nosí masku chlapce a z očekávaného chlapeckého chování přežívá prostřednictvím maskování. Kniha je psána velmi silnou první osobou. Přenáší na nás drsnost situací, ale také emocionalitu a něhu.

„My trans holky vyrůstáme všechny samy“

Je to portrét o dětství a dospívání transdívky, která prožívá nekonečnou samotu. Neustále je tu hrozba násilí a smrti, kterému jsou vystaveni všichni ti, kteří nezapadají do binárních kategorií, do heterosexuality. Všichni ti teplouši, trans a nebinární bytosti jsou každodenně terorizováni za svou existenci. Po mnoho let tak transdívka vede dvojí život. Je někým, kdo nerozumí svému tělu a nesnáší jej, až v noci se může alespoň částečně proměnit v toho, kým chce být. Nicméně tento radikálně ambivalentní život ji odcizuje světu i sobě čím dál víc, a rozkládá se na epizody úzkosti a deprese. Zlozvyk je výbornou ukázkou, jaké je to být trans osobou a to nejenom kdysi, ale i dnes.

„Zmalovat se a několik víkendů v měsíci jako poloviční buzík, kroutit zadkem a klapat podpatkama, to neznamená být ženou, je to jen únik, náplast, povrchnost. Jasně, udělá to svý, na chvíli tě to osvobodí a pro tebe to má cenu života, já to vím a respektuju to, sama jsem to tak dělala, ale to je jen taková pouťová atrakce. Žena, kterou nosíš uvnitř, ta skutečná, je dál uvězněná v malý místnosti a zadusí se tam. A až ta se zadusí, tak končíš buzíku, končíš. To druhý je na nic, ten v košili a s hlubokým hlasem nemá uvnitř žádnou duši, je to jen chodící mrtvola.“

Portero Zlozvyk titul

Zlozvyk
Autorka: Alana Portero
Překlad: Radovan Beneš
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2024
Počet stran: 232
Hodnocení: 300%

https://eprostor.com/kniha/zlozvyk


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Bez vášně je život šedý a nudný

Martina Adamcová - Tina Adams - foto Dorota BylicaPřiznává, že patří k těm šťastlivcům, kteří vždy věděli, co chtějí v životě dělat a nakonec se jí to podařilo a dokázala se prosadit i v dalek...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Čtěte také...

Festival pro děti a jejich rodiče VyšeHrátky se začátkem září vrací na pražský Vyšehrad

vysehratky 200Po loňském 20. ročníku se v termínu od 5. do 8. září 2024 opět uskuteční tradiční festival pro děti a jejich rodiče VyšeHrátky. Každoroční akce pořádaná DAMÚZOU proběhne jako vždy v prostorách Knížecí a královské akropole poblíž budovy Starého...


Divadlo

Laskonky v Divadle Na Maninách o osudových láskách i zklamáních

laskonky perexLaskonky. Představení na námět spisovatelky Báry Nesvadbové zařadilo do svého programu pražské Divadlo Na Maninách. Premiéra se uskutečnila v pátek 30. listopadu.

 

...

Film

Kultura a totalita IV – Každodennost

Kultura -kino PEREXEditoři Ivan Klimeš a Jan Wiendl v několika posledních letech zahájili vydávání volné řady sborníků, souhrnně nazvaných KULTURA A TOTALITA. Už byly vydány svazky věnované válce, národu a revoluci, nyní v pořadí čtvrtá část je zas...