Národní galerie: Návštěvnost v roce 2013 lámala rekordy

Národní galerie: Návštěvnost v roce 2013 lámala rekordy

Tisk

galerie perexNejnavštěvovanějším objektem Národní galerie v Praze byl v roce 2013 Veletržní palác. Tým  Sbírky moderního a současného umění spolupracoval na realizaci více než patnácti výstav a projektů; ty přilákaly do Veletržního paláce téměř 200 tisíc návštěvníků, což je zhruba o 30 000  více, než v roce předcházejícím.

 

 

 Tento příznivý trend bohužel zastavily povodně v červnu 2013. Návštěvnost v objektech Národní galerie v Praze byla poloviční. V případě Kláštera sv. Anežky České a Valdštejnské jízdárny i nižší. Objekty byla uzavřeny, což se podepsalo negativně na návštěvnosti výstav. Naopak paláce Národní galerie v Praze na Pražském hradě s expozicemi starého českého a zahraničního umění a výstavami Sbírky umění 19. století v loňském roce zaznamenaly nárůst návštěvníků. Šternberský, Salmovský a Schwarzenberský palác navštívilo 114 405 lidí, což je o třetinu více než v předloňském roce. Stálé expozice a výstavy pořádané Národní galerií v Praze ve vlastních objektech navštívilo v loňském roce celkem 386 272 návštěvníků.

galerie

Lektorská oddělení uspořádala téměř dva tisíce programů, kterých se zúčastnilo přes čtyřicet tisíc zájemců. Galerie spolupracovala na více než deseti výstavních projektech s domácími i zahraničními partnery.

Národní galerie uspěla v oblasti vědy a výzkumu. Celkovým počtem dvanácti grantů, řešených v letošním roce, se zařadila na přední místo mezi oborovými vědeckými institucemi. NG vydala v roce 2013 přes dvacet publikací, knih a katalogů.

K Roku české hudby 2014 galerie připravuje unikátní výstavu Vivat musica!, která představí, jak se v průběhu více než pěti století měnil vztah hudby a výtvarného umění. Na výstavě budou zastoupena díla J. V. Myslbeka, J. Mánesa, E. Filly, F. Kupky, G. Braquea či P. Picassa.

Podzim bude patřit ve Valdštejnské jízdárně rozsáhlému projektu Otevři zahradu rajskou.

Na závěr roku pak galerie připravuje výstavu s pracovním názvem Bratři Čapkové dětem ve Veletržním paláci. 

Ilustrační foto: autor

Zdroj: Národní galerie v Praze


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Do každé své písničky jsem dal kus sebe, říká německý hudebník Hellmut Sickel

Hellmut Sickel 200Nejdřív ho naše publikum poznalo coby baskytaristu populární německé skupiny Kreis, posléze jako prvního manžela Heleny Vondráčkové. Čas je proti nám, Sprint, Svou partu přátel ještě naštěstí mám - to jsou asi největší hity, které p...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Hvězdou španělského dne na festivalu Culturea byl jednoznačně Mitchel!

culturea 200Španělský den konající se v pátek 15. dubna do Zlína konečně zase přinesl sluníčko, tak nic nebránilo pořádně si užít nabitý den!

...

Literatura

Nepolepšitelné děti za sídla Ashton

as 200Chytře napsaná kniha pro děti, je plná legrace a bohatě prošpikovaná moudrými průpovídkami Agáty Swanburnové, zakladatelky penzionátu pro výchovu nadaných chudých dívek, s nichž se stávaly mladé, moudré, svědomité vychovatelky dětí z bohatých rodin, stejně j...

Divadlo

„Herec by měl mít intuici a potřebu něco sdělit“ říká Klára Cibulková

švandovo divadlo cibulkova (3)Krysy jsou všude! Tak by se dalo ve zkratce shrnout ústřední téma hry Krysař, v jehož ukázce, v rámci dne otevřených dveří ve Švandově divadle, ztvárnila roli krysího vymí...

Film

Nakladatelství Argo se představuje

argo-logoNakladatelství Argo nabízí knihy velice různorodé, vedle divácky atraktivního čtiva (kde nechybí ani comics) vydává i výsostně odborné publikace, které se týkají dějin – ať již zkoumají takříkajíc jejich každodennost, skryté tend...