Ve Zlíně vytváří Prostor Zlín s Krajskou galerií výtvarného umění

Ve Zlíně vytváří Prostor Zlín s Krajskou galerií výtvarného umění

Tisk

prostor zlin200Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně při příležitosti 700 let Zlína připravila přehlídku současného umění ve veřejném prostoru, trienále Prostor Zlín 2022. Oslovila čtyři umělce, Annu Hulačovou, Tomáše Moravce, Pavlu Scerankovou a Tima, jejichž instalace jsou po dobu dvou měsíců k vidění v prostorách Zlína. Nyní plánuje studentům středních a základních škol ale i široké veřejnosti přiblížit současné umění prostřednictvím projektu Vytváříme Prostor Zlín, který zapojuje lektory, herce, hudebníky a tanečníky.

 

Přehlídku současného umění ve veřejném prostoru, trienále Prostor Zlín 2022, organizuje Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně už od raných 90. let. Každý z autorů letošního trienále pracuje s veřejným prostorem jiným způsobem, od figurální sochy, přes objekty, instalace po street art. Pro zájemce, kteří by se rádi dozvěděli více o jednotlivých instalacích, se v úterý 1. listopadu v 17 hodin bude konat komentovaná procházka s kurátorem.

Jiný způsob, jak intrepretovat současné umění školám a veřejnosti, nabídne Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně multižánrovým projektem kreativního učení Vytváříme Prostor Zlín, se kterým uspěla ve výzvě Národního plánu obnovy. „Program Vytváříme Prostor Zlín se zaměřuje na vnímaní uměleckých kontextů. Pomocí aktivit lektorů a umělců z různých oborů jako je hudba, tanec nebo divadlo chceme studentům zprostředkovat současné umění ve veřejném prostoru, ale i zlínskou architekturu,“ vysvětlil ředitel galerie Václav Mílek. „Propojovat různá umění mezi sebou přináší v dnešní době nejen možnost nahlížet na umění samotné z různých úhlů pohledu - tudíž vytvářet komplexnější obrázek o tématu, sdělnosti výstavy, ale také samo sebou láká širší kulturní obec, k tomu či onomu umění samotnému. Mezioborový přístup umožnuje nejen lepší porozumění vybraným artefaktům, ale zároveň pomáhá propojit různé sociální bubliny a interpretační stereotypy.“

prostor zlin1

Lektoři galerie vytvořili pro školy animační programy s pracovními listy, které obsahují výtvarné, kreslené, psané úkoly o uměleckých realizacích v centru města Zlína, které zde vznikly a zůstaly v průběhu let konání trienále. Dále pak připravují program s herci a hudebníky. V pondělí 24. října se bude konat u sochy Anny Hulačové před budovou 22 hudební pásmo s poezií a šansonem Duše uprostřed cihel v podání Heleny Čermákové s hudebním doprovodem Julie Vajdákové. „V posluchačích umocní základní otázky a vyvolá v nich uvědomění duševní stánky svého já, jež se ukazuje v umění, poznání, uvědomění vlastního bytí,“ vysvětluje edukátor Petr Nýdrle.

V pondělí 7. listopadu se pak u instalace Pavly Scerankové na svitovské bráně uskuteční venkovní jevištní koláž Paprsek času (režie: Jan Janča), která propojí architekturu a výtvarné umění s uměním divadelním a tanečním. Herci (Radovan Král, Petra Králová, Petr Nýdrle a další) spolu s tanečníky (choreografie: Hana Geržová) za hudebního doprovodu Libora Macháčka ztvární průřez dobou od založení Baťových závodů po současnost. O multimediální přesah se postarají studenti Creative Hill College. „Vytváříme nový způsob jak mluvit o historii města a jeho obyvatel,“ dodává režišér Jan Janča.

„Akce se bude odehrávat vždy ve dvou časech – dopoledne v 10 hodin, čase, který vyhovuje především školám a pak v 17 hodin, tak aby se mohla programu účastnit i široká veřejnost. Jak už vychází z charakteru přehlídky, tak i tyto programy se konají na veřejném místě, přímo u děl, která v rámci letošního trienále vznikly. Náhodní kolemjdoucí se tak stanou také diváky,“ doplňuje organizační informace ředitel galerie.

prostor zlin2

Projekt kreativního učení Zlínského kraje Vytváříme Prostor Zlín se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie v rámci Národního plánu obnovy na období 2021–2026.

„Oceňuji nejenom skutečnost, že se Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně snaží oslovit nový okruh diváků tím, že výtvarné umění propojí s divadlem, poezii, tancem a podobně, ale i skutečnost, že se kreativita vedení instituce přesunula rovněž do ekonomické stránky. Galerie na tento projekt získala téměř 270 tis. Kč z Národního plánu obnovy ve výzvě Kreativního učení,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství.

Zdroj foto: Archiv KGVU

Více informací na www.galeriezlin.cz


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

V civilu nemám na obličeji ráda jakékoliv nánosy make-upu, říká herečka Bohdana Pavlíková

bohdana200Udělat rozhovor s Bohdanou Pavlíkovou je vždycky radost. Fascinuje mě totiž nejen jako tvárná herečka, ale líbí se mi, jak je přímá, na nic si nehraje a má smysl pro humor. A i když jsem měl původně záměr si popovídat o její poslední divadelní premié...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

ALJO BERAN - Z mého života

beran vystava perexČas prověřuje umění a to bez rozdílu, jestli vzniklo před tisíci, nebo padesáti lety. Tato skutečnost patří k jednomu z jeho půvabů. Čas je zde relativní. Umělecké dílo tak mluví k divákům své současnosti, tedy k těm, pro které byl...


Literatura

Máme svobodu věřit čemu chceme

Malá paměťMalá paměť, to je nejnovější literární dílo známého spisovatele, dramatika a také humoristy Benjamina Kurase, které autor napsal během svého jarní karanténou způsobeného „uvěznění“ v Praze. Nejedná se o...

Divadlo

Malované na skle ve Zlíně krásně namalovali

malovane-na-skle 200Podzimní večer 20. listopadu se v Městském divadle Zlín nesl ve slavnostním duchu. Jednak šlo o 51. reprízu představení Malované na skle, které získalo cenu Aplaus za nejlepší inscenaci 69. sezony a její představitel byl nomi...

Film

Oui, šéfe! ... Práci šéfkuchaře nepodceňujme!

oui, sefe! daniel cohemNenáročná francouzská komedie „Oui, šéfe“ svým názvem příliš nesděluje. O co vůbec jde? Jenom z plakátu usoudíme, že asi půjde o gastronomi. Ano, seznámíme se sice se slavným šéfkuchařem Alexandrem Lagardem ...