Vernisáž výstavy JINÁKRAJINA, toť mozaika českých polí, luk, lesů, sadů,...

Vernisáž výstavy JINÁKRAJINA, toť mozaika českých polí, luk, lesů, sadů,...

Tisk

jina krajinaČeská kulturní krajina, toť mozaika polí, luk, lesů, sadů, protkána sítěmi polních cest, stezek, po kterých v dobách dávno minulých kráčeli zemědělci na svá políčka, ale i poutníci. Stín jim během jejich putování poskytovaly nejen aleje, ale i solitérní stromy, jimž nezřídka dělal společnost nějaký ten svatý na kříži, boží muka či kaplička. Co s českou krajinou udělala kolektivizace a intenzifikace zemědělství, netřeba rozvádět. O to víc je třeba si opečovávat nadšence, kteří s vervou a úsilím snaží ať již přírodní, nebo kulturní prvky do krajiny navracet a pečují o ně.

Nadšenci, kteří investují svou energii do zvelebování krajiny v katastrech obcí Šarovy, Lhota, Salaš a Bohuslavice u Zlína, vytvořili občanské sdružení Jiná krajina, jmenovitě to jsou Jan Ambrůz, jeho syn Kryštof Ambrůz a studentka Jana Ambrůze Pavla Kačírková. V neděli 2. září představili ve foyer zlínského Městského divadla prostřednictvím fotografií svůj dlouhodobý projekt KŘÍŽE CESTY SOCHY KRAJINA LIDÉ, v jehož rámci se snaží realizovat aktivity vedoucí ke zvelebování krajiny. Jak již název projektu a profesní zaměření členů sdružení napovídá, jedná se  především o umísťování soch a dřevěných objektů do extravilánu obcí. Nejen fotografie, ale také dřevěné objekty Jana Ambrůze a Pavly Kačírkové oživily horní foyer zlínského divadla.

jina krajina

Drobné sakrální stavby byly dříve běžnou součástí české krajiny. Proto na mě fotografie křížové cesty Pavly Kačírkové dýchly vůni časů dávno zašlých. Nic křížům na jejich nepodbízivé kráse neubralo ani relativně moderní provedení.  Taktéž kaple zaujme svou jednoduchostí, ač právě tato jednoduchost, náznakovost, nemusí být staromilci vítána. Kapličky však bývaly vždy místem zastavení, rozjímání o věcech nadpozemských, jednoduchost staveb tak neodvádí pozornost, která může být plně upnuta k duchovním věcem. Také ostatní umělecko-krajinotvorné prvky nepostrádají nápaditost a  hravost. Troufám si tvrdit, že umístěny ve volné krajině spoluvytvářejí genia loci místa. Jako materiál bylo zvoleno převážně dřevo a kámen, tudíž něco, co není v krajině cizí, nepřirozené.

jina krajina

Vysazování stromů je další aktivitou občanského sdružení. Budiž jejím členům připočteno k chvále, že se jedná o druhy v naší krajině původní, i když ne už zcela běžné, a to hrušně, jeřáby, třešně nebo lípy. Stejně tak i fakt, že se nejedná o bezmyšlenkovité, náhodné sázení, ale o znovuvytvoření součásti cest a pěšin tak, jak je znali naši předkové.

jina krajina

Největší radost mi ovšem udělal fakt, že se vyskytují lidé, kteří mají cit pro krajinu, není jim lhostejná, váží si jí. A především mají sílu na věčný boj s lidskou pohodlností, individualismem, nezájmem většiny lidí o okolí a především lidskou hloupostí. Nevzdávají se po prvním, druhém a klidně i třetím neúspěchu. Co lze jiného cítit, než pocit zmaru, když přijde úřední lejstro s pokynem vytahat již zasazené lípy?

Až do 22. září mají zájemci možnost se seznámit s aktivitami občanského sdružení JINÁKRAJINA. Přestože je foyer divadla s výhledem na rušnou městskou ulici prostředím ne příliš inspirativním a vhodným k rozjímání o krásách venkovské krajiny, tak vystavené fotografie touhu se do krajiny vydat určitě podnítí.

jina krajina

JINÁKRAJINA - Pavla Kačírková, Jan Ambrůz, Kryštof Ambrůz
Datum a místo konání: 2. – 22. září 2012, foyer Městského divadla ve Zlíně
Pořadatel: občanské sdružení JINÁKRAJINA
Hodnocení: 99 %


Zdroj foto: Petr Jurča


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Kamenický Šenov

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Krajská galerie představí dílo pozapomenutého českého krajináře Jana Honsy

honsa200Výstava „Jan Honsa (1876 – 1937) - Samotář se srdcem venkovana“ je pokračováním cyklu, ve kterém Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představuje významné osobnosti české výtvarné scény přelomu 19. a 20. století. Jak podtitul výstavy napovídá malíř a...


Divadlo

Mystický muzikál mytických rozměrů

Velka ryba 200„Můj otec mluvil po celý život o tom, že opustí své rodné městečko a vydá se do velkého města, protože nechce být velkou rybou v malém rybníku.“ Takto mluvil americký jižanský spisovatel Daniel Wallace o svém vlastním otci, který se stal tak...

Film

Daria – sledujeme skutečnost nebo sen?

Daria perexKdyž filmaři vyplodí něco příliš spletitého, pochybného nebo magorovitého, zahalí to do snu. To přece není skutečnost, to byla pouhá noční můra, chtějí naznačit. Takto byl před více než stoletím poničen německý expresionistický film Kabinet dokto...