Deset zenových vteřin vám může změnit život
Kultura21.cz

Deset zenových vteřin vám může změnit život

deset zenovych vterin 200V nakladatelství Anag vyšla kniha Deset zenových vteřin s podtitulem Dvanáct zaklínadel pro hledání a nalézání smyslu, klidu a vnitřní síly.

 

Co v knize najdete?

V úvodu knihy se nachází vysvětlení metody kombinující východní principy založené na vědomém dýchání a všímavosti s principy západní pozitivní psychologie. Následují kapitoly zaměřené na jednotlivá zaklínadla a další rady, jako které zaklínadlo zvolit a jak s nimi pracovat. Další část knihy se pak zaměřuje na Sekvenci koncentrace a koncentraci obecně.

O jakou metodu jde?

Deset zenových vteřin vychází z velmi jednoduché metody. Ta je založena na jediném hlubokém nádechu a výdechu doplněném o konkrétní myšlenku. Takto snadno se člověk může zklidnit, zamyslet a také změnit.

Autor popisuje, že k používání zaklínadel neexistuje žádné dogma, závisí jen na hlubokém nádechu a výdechu, přičemž jde o cestu do vlastního nitra a zaměření se na určitou myšlenku. Se zaklínadly jde libovolně pracovat, kombinovat je, nebo se klidně zaměřit jen na jedno. Tento přístup se mi líbil a vyhovoval mi.

A co je těch 12 zaklínadel?

1. Úplně se zastavuji
2. Nic neočekávám
3. Pracuji na svých věcech
4. Důvěřuji svým zdrojům
5. Cítím, že mám podporu
6. Přijímám tento okamžik
7. Moje minulost pro mě není problém
8. Uděluji věcem smysl
9. Otevírám se radosti
10. Troufám si na tento úkol
11. Dělám konkrétní kroky
12. Vracím se s novou silou

Každé zaklínadlo je v knize stručně popsáno a následují rady, jak jej používat. Ty jsou podpořeny zkušenostmi reálných lidí, což hodnotím velmi kladně. Působilo to na mě opravdu praktickým dojmem a lépe jsem si práci se zaklínadly dokázala představit. A mnohdy mě zasáhly i doprovodné komentáře Erica Maisela jako například tento z konce kapitoly o zaklínadle Nic neočekávám: „Sněte, ale nic neočekávejte. Mějte touhy, ale nic neočekávejte. Doufejte, ale nic nečekávejte. Zbavte se potřeby kontrolovat a získejte skutečnou kontrolu.“ (str. 48)

Deset zenových vteřin je velmi srozumitelně napsaná kniha, ve které si každý může něco najít. Metoda je jednoduchá a nikomu nic nebrání ji vpustit do života. Mnohdy se to vážně může hodit.

O autorovi

Eric Maisel, Ph.D., je autorem více než padesáti knih, včetně The Magic of Sleep Thinking. Působí jako kouč kreativity zaměřený na podporu duševního zdraví v oblasti kritické psychologie a kritické psychiatrie. Přednáší po celém světě, zajišťuje semináře kreativního hlubinného psaní a přednáší na konferencích International Society for Ethical Psychology and Psychiatry.

Deset zenových vteřin
12 zaklínadel pro hledání a nalézání smyslu, klidu a vnitřní síly
Autor: Eric Maisel, Ph. D
Překlad: Petr Jochmann
Žánr: životní styl, zdraví, meditace
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2021
Počet stran: 224
Hodnocení: 80 %

https://www.anag.cz/deset-zenovych-vterin-dvanact-zaklinadel-pro-hledani-a-nalezani-smyslu-klidu-a-vnitrni-sily/pA91.5999/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

1st Choice: „Budeme hrát na tisíc dvě stě procent a navíc před domácím publikem!“

1st choice 200Těsně před festivalem Sunday Music Jam vám přinášíme rozhovor s bubeníkem kapely 1stChoice Janem Martinkem. V kapele se udály různé změny a frčí směle dál, tak si přečtěte, jak jim to jde a zajděte se podívat – 30. srpna do areálu Tiskárny n...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Myšlenky sebelásky, karty pro běžné výklady a inspiraci

myslenky sebelasky perexMyšlenky, které se nám honí hlavou ovládají to, jak reagujeme na vnější svět. Naše návyky v hlavě odrážejí návyky tam někde venku. Svět je takový, jaký myslíme. Nejlepším způsobem, jak zjistit, jestli je tomu tak,...


Literatura

Láska a světlo: Doreen Virtue se odvážila být jiná. Poprvé u nás

Laska a svetloTrvalo mi pár týdnů, než jsem si udělala na novou Doreen opravdu názor. Měla jsem ji ráda jako populární psycholožku, která sem tam něco zdobila andělskou tématikou. Její odklon ke křesťanství jsem nejprve pojala jako velký boom, poté p...

Divadlo

Escorial: Soumrak padá na královský hrad!
Image29. únor je magické datum. Je jednou za čtyři roky a přímo vybízí k výjimečným událostem. Jednou z nich rozhodně byla premiéra inscenace Escorial: Soumrak padá na královský hrad!, debutové představení divadla J...

Film

Babycall (Chůvička) aneb když už realitu od představ nerozeznáme

Babycall22 200V těchto lednových dnech jde do českých kin film „Babycall“, který v norsko-německo-švédské koprodukci natočil režisér Pål Sletaune. Získal za něj řadu ocenění a nominací – ceny Amanda Award, Gérardmer Award...