Mnoho let se válel na gauči a hulil jak indiánská stařena. Řekl dost a jako jediný Čech amatér se zúčastní extrémního triatlonového závodu v Chile

Mnoho let se válel na gauči a hulil jak indiánská stařena. Řekl dost a jako jediný Čech amatér se zúčastní extrémního triatlonového závodu v Chile

Tisk

patagonman 200Patagonman v Puerto Chacabuco v Chile, jeden z nejtěžších extrémních triatlonových závodů na světě. Na jeho trasu, která zahrnuje 3,8 kilometrů v plavání, 180 kilometrů na kole a 42 kilometrů v běhu, vyrazí také Vladimír Hrabec. Padesátník ze Slovácka, bývalý hospodský, který před lety ani netušil, že nějaký triatlon existuje. Dneska už má za sebou také extrémní závod na Sahaře a jeho sen - závodit v drsné chilské přírodě - mu pomáhají splnit jeho fanoušci prostřednictvím crowdfundingového portálu Hithit.

„Je to cirka 7 let, co som sa válal na gauči, hulil jak žňová hlídka, žral samé ... , měl jateční váhu 120 kilo a najednúc si řekl: „Tož takto to dál nejde, Ladine. Si jak prasa a mosíš sa nějako hýbat, jinak brzo zkapeš!“ No u toho jakože hýbání som objevil lásku jménem triatlon a zalůbil som sa až tak, že sa stala mojim životním partnerom a obrátila mi to mé žití hore čapama,“ vysvětluje Vladimír, který se tak začal učit plavat, jezdit na kole i běhat. Dneska už trénuje šestkrát týdně, bez ohledu na to, jestli prší nebo mrzne.

Bývalý hospodský tak patří mezi ty, kteří potvrzují to, co tvrdí řada mentálních koučů a sportovních odborníků: vítězství je v hlavě. Nezáleží na tom, jestli vám je dvacet, třicet nebo šedesát, pokud se rozhodnete, můžete cokoliv - třeba zúčastnit se extrémního závodu na Sahaře, kde mimo jiné Vladimír plaval v devítistupňové vodě či běžel několik hodin pouští.

Na Vladimíra teď čeká další výzva, a to Patagonman. Už jenom se na něj dostat ale není jen tak. Nemůžete se na něj přihlásit jako na jiné závody, musíte mít štěstí, že vás vylosují. Z 3000 zájemců se tak Vladimír ocitl mezi 80 šťastlivci, kteří se mohou na start závodu na začátku prosince postavit.

patagonman1

„Samotný závod taky není zrovna lambáda. V noci si jen tak hépneš z trajekta do ledového ózera a plaveš 3800 metrů, když neztratíš orientaci, ke břehu. No, a pak sedneš na bicykla a v té drsné panenské přírodě zdoláváš po cestách i necestách 180 km, které mají přes 2500 výškových metrů a tohle vše zakončíš maratonem v patagonských horách, kde běžíš jak magor prvních 30 km jen a jen do kopca. Nikde ani živáčka, jen ty, support, supi a dravá zvěř,“ popisuje Vladimír.

Vydat se na druhou stranu světa není nijak levná záležitost, a tak Vladimír žádá o pomoc své fanoušky. Ti mu cílovou částku poslali během několika dní. Vladimír se proto rozhodl, že z částky, kterou vybere nad rámec požadovaných peněz, věnuje 10 procent na projekt Jedna se počítá brněnské organizace Dnes pomáhám, z.s., který pomáhá mít lepší život zdravotně postiženým dětem. Jeho crowdfundingový projekt „Z extrému do extrému! Aneb pošli postaršího šohaja do Chile“ běží až do půlky října. Mezi odměnami si mohou lidé vybrat třeba pohlednici z Patagonie, ale i možnost jet s ním do Chile.

patagonman2

Více informací: https://www.hithit.com/cs/project/11349/z-extremu-do-extremu-aneb-posli-postarsiho-sohaja-do-chile


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner


Literatura

Komiksový průvodce Prahou pro děti (?)

veverka a myska v praze obalka - perexNakladatelství Albatros nedávno vydalo komiks s názvem Veverka a Myška v Praze. Jedná se o naučnou publikaci, jejímž cílem je seznámit děti s pražsko...

Divadlo

Zničující a krutá láska na Větrné Hůrce

Vetrna hurka perexKdyž Kateřina a Heathcliff společně vyrůstali, slíbili si na svobodných úpětích Větrné Hůrky věčnou lásku. I když byl Heathcliff jen nalezenec, kterého do domu přivedl Kateřinin otec, aby se o něj postaral, Kateřina v tom nevid...

Film

Thrillerová Carrie z roku 1976 má co říci i dnes

200filmNovela Carrie má pro kariéru mistra literárního hororu Stephena Kinga zcela zásadní význam. Díky jejímu komerčnímu úspěchu mohl rezignovat na učitelské řemeslo a začít se plně věnovat psaní, což se později ukázalo jako vynikající volba. Vzhledem ke zmiňov...