Nejprodávanější únorové literární novinky

Nejprodávanější únorové literární novinky

Tisk

dobrovsky 200Únor je vždy silným startem jarní literární sezóny. KNIHY DOBROVSKÝ pro vás vybrali tři z nejprodávanějších knižních novinek za tento měsíc. Řeč bude o světové literatuře, spisovatelské hororové hvězdě i o opravdu drsné manga sérii.

 

 

První příčku nejprodávanějších únorových knižních novinek obsadila americká autorka Taylor Jenkins Reid s novým románem Sedm manželů Evelyn Hugo. To po úspěchu jejích předchozích knih Daisy Jones & The Six (2020, Kontrast Vintage) a Malibu v plamenech (2022, Kontrast Vintage), není žádným překvapením.

Taylor Jenkins Reid patří mezi světovou literární špičku, její romány dlouhodobě vítězí v Goodreads Choice Award, anketě největší celosvětové čtenářské databáze. Knižní novinka Sedm manželů Evelyn Hugo je zatím nejlépe a nejhojněji hodnoceným románem autorky. Není tedy divu, že čeští čtenáři se na její překlad tolik těšili. Ještě před vydáním si svůj výtisk předobjednalo několik tisíc čtenářů, další pak vzali knihkupectví útokem hned po vydání 8. února.

Sedm manželů Evelyn Hugo je románem vyprávějícím příběh hollywoodské herecké legendy, jež se na sklonku života rozhodne odhalit své největší životní tajemství. Mistrně zpracovaný příběh nabitý emocemi a milostnými dramaty zasahuje i do témat, která v současné době hýbou společností, a získává tak na hloubce a zajímavosti.

Knihkupci jsou si jisti, že Sedm manželů Evelyn Hugo je tím nejlepším světovým románem, který mohou během letošní jarní literární sezóny čtenářům nabídnout. A zájem čtenářů a reálné výše prodejů to jenom potvrzují.

Sedm manželů Evelyn Hugo, Taylor Jenkins Reid (vydání 8. 2. 2023, Kontrast Vintage)

Stárnoucí ikona Evelyn Hugo je konečně připravená povědět světu pravdu o svém životě. Když ale ke spolupráci na interview přizve zcela neznámou Monique Grantovou, překvapí tím naprosto všechny, a nejvíc samotnou Monique.

Mladá novinářka pak v pracovně přepychového manhattanského bytu fascinovaně poslouchá Evelynin životní příběh, který začíná v padesátých letech příjezdem do Los Angeles a vrcholí koncem let osmdesátých rozhodnutím od filmu nadobro odejít. Během vyprávění o životě plném bezohledné ctižádosti a hereččiných sedmi manželstvích začíná postupně vycházet najevo, že životy obou žen jsou osudným způsobem propojeny.

dobrovsky sedm manzelu evelyn

I obsazení druhého stupínku na pomyslné bedně vítězů žebříčku nejprodávanějších knih v České republice nepřekvapí. Australská spisovatelka Darcy Coates přezdívaná „královna hororu“ uzavírá svou napínavou čtyřdílnou sérii novinkou Ticho ve tmě.

Darcy Coates se u českých čtenářů zapsala zejména svou knižní sérií Strašidelné domy, ve které v českém překladu vyšlo už osm duchařských románů a devátý se připravuje na letošní duben.

Ticho ve tmě je čtvrtým a závěrečným dílem autorčiny druhé série s názvem Černá zima. Ta kromě hororových prvků obsahuje nelítostný boj o přežití na Zemi zachvácené děsivým virem. Na fenomenální závěr napínavého postapokalyptického příběhu se těší mnoho českých čtenářů, a právě ti se 1. února konečně dočkali.

Ticho ve tmě, Darcy Coates (vydání 1. 2. 2023, Fobos)

Studený a drsný svět kolem Clare a Dorrana se stále mění. Každý další den ho stále více a více pokřivuje a posouvá ty, kteří přežili, blíže k vyhynutí. Tentokrát v něm však poprvé svitla naděje.

Clare a Dorran se rozhodli vrátit domů do Winterbourne Hall. Bude to náročná, ale životně důležitá cesta. Lidstvo potřebuje více bezpečných útočišť – oblastí, kde si jejich obyvatelé dokážou vypěstovat vlastní potraviny, aniž by na sebe přitahovali pozornost Vyzáblých – a staré rodinné sídlo uprostřed hlubokých lesů k tomu nabízí ideální příležitost. Jejich bývalý domov už ale není oním útočištěm, k němž se upínali. Stala se z něj nebezpečná past, kterou někdo pečlivě nachystal právě jim, a nyní už jen číhá, až se do ní chytnou.

dobrovsky Ticho ve tme - obalka

Třetí pozici obsadila v žebříčku romantická komedie Hypotéza lásky (2023, Ikar) a čtvrté místo pak okupuje herec Matthew Perry s autobiografií Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih (2022, Bourdon). Tyto žánry nejsou, co se týče oblíbenosti u českých čtenářů, žádným překvapením.

Hned pátá příčka je ale oproti tomu opravdu raritou. Jedná se totiž o začátek nové manga série Brutal: Zpověď detektiva z oddělení vražd. Za temný příběhem stojí japonský spisovatel Kei Koga. Vypráví skrze ilustrace Ryou Izawa o policistovi, jenž se rozhodl vzít spravedlnost do svých vlastních krvavých rukou.

Hlavní postava této mangy žije dva životy, které by nemohly být rozdílnější. Na jedné straně bystrý detektiv oddělení vražd, který si jde tvrdě za svým a je v patách nejhrůznějším zločincům. Na druhé straně sériový vrah lačnící po krvi.

V zahraničí se jedná o skvěle hodnocenou manga sérii, takže zájem českých milovníků komiksů a mangy knihkupectví očekávala. Podobnost s televizní detektivní hvězdou Dextrem ale přilákala i čtenáře, kteří kouzlo japonské mangy teprve objevují.

Příběh detektiva je rozdělen do čtyř knih. Gate přinese fanouškům každý měsíc nový díl.

Název této mangy, tedy Brutal, je naprosto trefný, příběh opravdu obsahuje explicitní scény plné krve, násilí a velmi brutální sexuální scény. I proto je knihkupci doporučen pro čtenáře starší 18 let.

Brutal: Zpověď detektiva z oddělení vražd 1, autor Kei Koga, ilustrátor Ryou Izawa (vydání 8. 2. 2023, Gate)

Hiroki Dan je muž, který žije dva různé životy. První z nich je život úspěšného detektiva z oddělení vražd. Okolí mu předpovídá oslnivou kariéru, částečně i proto, že je synem bývalého policejního ředitele. Jeho druhý život je ale mnohem temnější a hrozivější. Je to život sériového vraha, jenž nad těmi nejhoršími zločinci, kterým se podařilo vyhnout ruce spravedlnosti, vynáší trest smrti… ten nejstrašnější, jaký jen dokáže vymyslet.

Brutal je temný příběh o policistovi, který se rozhodl vzít spravedlnost do svých vlastních krvavých rukou.

dobrovsky brutal

Více informací: www.knihydobrovsky.cz


 

PřihlášeníVznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Literatura

O hvězdném přátelství, které nemohlo dopadnout dobře

vsechny hvezdy na nebi perexBex, Jenni a Ellory jsou nejlepší kamarádky, které nespojuje nic, kromě náklonnosti a obdivu k Ret, čtvrté člence jejich téměř nerozlučné skupiny. Ret je jako slunce a ostatní dívky jsou jako planety, kter...

Divadlo

Divadelní loď Tajemství

Před dvanácti lety na břehu Vltavy zakotvila nevídaná loď. Loď s oponou, s divadelními prkny a programem pro malé i velké. Na boku s velkým nápisem Tajemství, s podtitulem Bratří Formanů si křižuje dvě největší české řeky, kotví...

Film

Protiválečný, depresivní a emočně nabitý Lovec jelenů na DVD

lovec perexPři vyhlašování Oscarů za rok 1978 absolutně triumfovalo psychologické drama Lovec jelenů reagující na americký syndrom vietnamské války, které získalo hned pět sošek, včetně těch za nejlepší film a režii. I po šestatřiceti letech ...