V Pradědově galerii najdeme největší betlém na světě
Banner

V Pradědově galerii najdeme největší betlém na světě

pradedova galerie 200Letošní léto se nese ve znamení rozvolňování proticovidových opatření. Návštěvníci se konečně mohou vydat do svých oblíbených míst, kam během nouzového stavu nemohli. Nejinak je tomu u Pradědovy galerie U Halouzků – otec a synové, jejíž vyřezávaný betlém v životní velikosti je považován za největší na světě. V Jiříkově u Rýmařova těsně v blízkosti hradu Sovinec se nachází rozlehlá expozice, která se pyšní výstavou obřích soch, betlémů, postav bájí a pověstí.

Zakladatelem galerie je umělecký řezbář Jiří Halouzka, který je držitelem 25 českých a světových rekordů. Jeho celoživotní dílo jej zařadilo do seznamu významných osobností oxfordské encyklopedie, získal ocenění Un-Foe-Prae v Římě. Při osobní audienci pana Jiřího Halouzky u papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu, na jeho letním sídle Gandolfo vznikl posléze na návrh papeže vyřezávaný betlém, v současnosti je to největší betlém na světě. Galerii slavnostně otevřel prezident Světové unie betlémářů se sídlem v Římě Vladimír Vaclík. 

pradedova galerie 1

Turisté mohou vidět dřevořezbu „Pradědovu říši“ (6m x 2,3m), sochu Praděda (výška 10,4m, váha 15 tun), dřevořezbu „Vyznání mé rodné zemi (36m x 2m) a další zajímavé exponáty. V expozicích jsou mluvící sochy, které představují jednotlivá díla v šesti světových jazycích. Mimo jiné zde nalezneme pozorovatelnu živých daňků, muflonů a divočáků. Děti si mohou pohrát v dětském ráji, povozit se na kolotočích a využít mnoho dalších atrakcí. Malí návštěvníci také uvítají sochy draků, dračí sluj, tajemnou komnatu a sovinecké čarodějnice, peklo s hodnými čerty anebo poslední vodníky v Čechách. Na své si přijdou obdivovatelé českých tradic a obyčejů. Je zde i muzeum betlémů moravských řezbářů. Celou expozici doplňuje poslední večeře, křížová cesta a Ježíškův domov. Pradědovu galerii obklopuje Pradědova zahrádka arboretum s 500 druhy keřů a rostlin, ekologické nádrže, vodopád, velké mlýnské kolo a kostel sv. Michaela Archanděla s létajícími anděly. 

pradedova galerie2

Výstava obřích soch je celoroční, je otevřena i ve svátky, 365 dní v roce. Všichni zájemci jsou zváni ve dnech 3.7. 2021-4.7. 2021 na Tradiční řezbářské setkání 2021, kdy se v galerii sejdou řezbáři a mistři svého řemesla z celé republiky, návštěvníci je tak mohou vidět přímo při práci.

Foto: Andrea Martínková

 


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Švihadlo: “Nacpat česká slova do reggae rytmů není jednoduché.”

svihadlo petr sturmaJak se u nás v dnešní době hraje reagge? Jak Češi reagují na Jamajčany? Kam spěje česká hudba? Nejen o tomhle jsme si povídali se zpěvákem a kytaristou skupiny Švihadlo, Petrem Šturmou.

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...


Literatura

Má se přání babičky splnit za každou cenu?

posledni-slova 200V nakladatelství Bookmedia vyšla po dlouhých čtyřech letech další kniha Lindy Greenové. Tato nese název Poslední slova a zaměřuje se na rodinná tajemství.

 

...

Divadlo

”Demokracie není právo do všeho mluvit, ale povinnost vědět, co mluvit,” říká Rudolf Jelínek

altJeden z nejznámějších českých herců všech věkových generací, Rudolf Jelínek, má za sebou neskutečnou filmovou a divadelní kariéru, bohaté zkušenosti s dabingem a lidé ho na ulici spíše než jménem oslovují jako majora Jiřího Hradce...

Film

Ženy v běhu pobaví i dojmou

ženy v běhu 1

Komedie mají v našich končinách dlouhou tradici. Bohužel v poslední době vychází celá řada špatných zástupců tohoto žánru, které se nebojím nazvat až za trapné. Naštěstí se čas od času objeví i snímek, který má naději...