Jak se z mámy stane poutník?

Jak se z mámy stane poutník?

Tisk

z mamy poutnikem200V nakladatelství Esence vyšla kniha Z mámy poutníkem a podtitulem Moje cesta do Santiaga. Autorkou je herečka Kristýna Janáčková.

 

 

 

O cestě do Santiaga de Compostela toho už bylo napsáno mnoho a přibývá také lidí, kteří ji šli. Mně to úplně neláká, ale ráda si o tom od někoho poslechnu nebo přečtu, a proto jsem sáhla i po této knize.

Kristýna Janečková byla na cestě už v roce 2017 a knihu tak napsala před několika lety na základě svých deníků. Jak píše na začátku knihy, teprve nyní si ji našlo nakladatelství, které titul pomohlo přinést mezi čtenáře. Její společnicí byla Lucie, která ji k cestě vlastně přiměla, a i když jsou každá úplně jiná, tak si dokázaly navzájem být oporou.

Líbila se mi radost, kterou dokázala autorka prostřednictvím řádků přenášet na čtenáře a také dokázala moc pěkně popisovat atmosféru různých míst. Někdy mi přišlo, že měla opravdu smůlu, a to například na boty (tady jsem soucítila a vzpomínala, jak jsem si sama rozedřela paty na ukrajinských poloninách) nebo na plná ubytování a počasí. Ale to vše k tomu zřejmě patří. I když ze svého pohledu jsem si říkala, že já bych se asi více věnovala plánování.

„Jedenáct kilometrů do cíle. Za sebou jsme jich měly minimálně dvacet. A všechny kostely, které jsem chtěla navštívit, byly uzavřeny. Za to byla všude hojnost osamocených dětských hřišť, která v tom dešti vypadala tajemně jako ve filmu Záhada Blair Witch. Dnes jsem vůbec viděla či prožila hodně věcí, které mi připomínaly filmy nebo moje milovaná místa. Když jsem například míjela stádo ovcí, vzpomněla jsem si na rodné Valašsko. Když jsem stála u osamocené brány bez postranního plotu a dívala se na most v dáli, viděla jsem v něm zase Nuselský most v Praze.“ (str. 156)

Také jsem ocenila velké množství fotografií a krásné doprovodné ilustrace a prakticky hodnotím také závěrečné tipy na to, co si s sebou vzít pro tělo i duši a o čem je dobré vědět. Jinak mi však kniha přišla jako jedna z mnoha, přečetla jsem ji sice se zájmem, ale příliš toho ve mně nezanechala a působila na mě jen jako takový osobní deníček.

Kristýna Janečková se narodila 4. září 1981 ve Vsetíně. Vystudovala Vyšší odbornou školu herectví ve Zlíně. Sama se popisuje jako divadelní, seriálová a filmová herečka a také „intuitivní“ cestovatelka. Kromě tohoto titulu napsala společně s Lucií Biedermann Doležalovou knihu Svět je láska – Deník intuitivního cestovatele (Pragma, 2021) a sama pak S láskou, máma (Motto, 2022).

z mamy poutnikem

Z mámy poutníkem
Autor: Kristýna Janáčková
Žánr: beletrie, populárně-naučná, cestování
Nakladatelství: Esence (Euromedia Group)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 232
Hodnocení: 70 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/654503-z-mamy-poutnikem.html


 

PřihlášeníNEJ za měsíc

Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Praha + pobočka Dittrichova

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...


Literatura

Seznamte se s ÁDéHáDětem Kryštofem

Krystof ADHD 200V nakladatelství Emiment vyšla kniha Pavlíny Brzákové se zajímavým názvem Kryštof ÁDéHáDě. Jak tento titul napovídá, jedná se o příběh Kryštofa trpícího ADHD, který možná mnoha lidem otevře oči.

 

Divadlo

Divadelní svět 2012

divadelni-svet 2012 200Na začátku nového roku se hodnotí. Hodnotí se rok uplynulý, jeho činy, výsledky. Ohlédnutí zpátky může přinést zajímavá srovnání, poukázat na to nejdůležitější a navnadit do budoucnosti. I redakce divadla n...

Film

Chystá se nový český film PŘIŠLA V NOCI - černá komedie Jana Vejnara a Tomáše Pavlíčka

prisla v noci200Na sklonku loňského roku skončilo natáčení nového českého filmu Přišla v noci. Poslední klapka projektu, za kterým stojí autorské duo Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar, padla 25. listopadu. Černá komedie vypráví o páru třicátníků, jehož poklidný...