Herec Lukáš Janota slaví významné životní jubileum

Herec Lukáš Janota slaví významné životní jubileum

Tisk

Lukas Janota200Ve středu 4. října 2023 oslavil své 40. narozeniny dlouholetá herecká opora muzikálového souboru Městského divadla Brno Lukáš Janota.

 

 

Narodil se ve Zlíně a s herectvím se poprvé setkal už jako školák v dětských rolích ve filmu i televizi. Debutoval v roce 1994 jako Ivoš ve filmu Potkal jsem ho v ZOO, zahrál si také v televizním seriálu Medvědi nic nevědí (1994) a navázal rolí Pepíka Machačky v rodinné filmové komedii Artuš, Merlin a Prchlíci (1995).

Vystudoval hru na klarinet a saxofon na Hudební konzervatoři v Kroměříži a po maturitě odešel do Brna na Janáčkovu akademii múzických umění, kde absolvoval obor muzikálové herectví. Následně 1. prosince 2009 nastoupil do angažmá v Městském divadle Brno, jehož nepostradatelnou součástí je dodnes.

Je pravidelně obsazován do rolí muzikálových i činoherních, z těch nejvýraznějších za dobu jeho působení na prknech MdB zmiňme titulní roli v rockovém muzikálu Mozart! (2009), Morice v jazzrockovém muzikálu Probuzení jara (2009), zbrklého naivu Seymoura v hororové muzikálové komedii Kvítek z horrroru (2011), tajemné Zvíře v muzikálové pohádce Kráska a zvíře (2011), dále přichází Don Sancho v tragikomedii Cid (2012), Horatio v komedii Tři v tom (2012), Eddie v magickém muzikálu Pokrevní bratři (2012), Hippolytos v básnickém dramatu Faidra (2012), titulní postava v romantickém historickém muzikálu Zorro (2013), nezaměstnaný ocelář Malcolm McGregor v muzikálové komedii Donaha! (2013), bláznivý Jimmy v muzikálu Flashdance (2013), úředník newyorské pojišťovny Chuck Baxter půjčující svůj byt v komediálním muzikálu Sliby chyby (2014), titulní role ho neminula ani na činoherním poli, a to sice v romantickém dramatu Princ Homburský (2014), následuje úsměvný troll Nemotorus v rodinném fantasy muzikálu Let snů LILI (2015), titulní postava věhlasného genetika v rozpustilé operetce Mendel aneb Vzpoura hrášků (2015), Edgar v Shakespearově tragédii Král Lear (2015), telegrafista Harold Bride v osudovém muzikálu TITANIC (2016), titulní postava proslulého pistolníka v hudební komedii Limonádový Joe (2016), starostlivý bratr Charlieho Chaplina Sydney v životopisném muzikálu Chaplin (2017), legendární tajný agent James B. v bláznivé féerii Bítls (2017), Joey v disco muzikálu Horečka sobotní noci (2018), Sir Galahad v bláznivé muzikálové komedii Monty Python’s Spamalot (2018), Benjamin Coffin III. v rockové opeře RENT (2018), loďař Adrian Sanderson ve Stingově muzikálovém hitu Poslední loď (2019), svůj muzikantský talent zúročil mimo jiné coby mladý klavírista Ruden Fénix ve fantasy muzikálu Ráj (2020), diváky okouzlil také jako tajuplný, válkou poznamenaný Doktor Otternschlag v elegantně excentrickém muzikálu Grand Hotel (2020) či coby záhadný pán na panství Thornfield Hall Edward Fairfax Rochester v nedávno odderniérovaném romantickém muzikálu Jane Eyrová (2021) a k potěše publika si náležitě užíval své výstupy v postavách Leoše Janáčka v historické fresce Napoleon aneb Alchymie štěstí (2021) a Schikanedera v balábile Krokodýl ze Svratky aneb Mozart v Brně (2023).

lukas janota1

Kromě působení na domovské scéně hostuje i v pražském Hudebním divadle Karlín v titulní roli muzikálu Legenda jménem Holmes (2018) a v příštích dnech se zde své premiéry dočká i muzikál Anděl Páně (2023), kde se představí coby Hrabě.

Na svém kontě má Lukáš Janota i dvě širší nominace na Cenu Thálie, a to sice za roli pečujícího Dana v komorním muzikálu NE/NORMÁLNÍ (2022) a za roli dobrodružné příběhy milujícího obchodního cestujícího Edwarda Blooma v mystickém muzikálu Velká ryba (Big Fish), který je právě v těchto dnech na programu Hudební scény MdB.

lukas janota

Kromě tohoto kusu můžete Lukáše v současné době vidět například jako bavorského vévodu Štěpána v legendárním českém muzikálu Noc na Karlštejně (2014), v nesmrtelné české komedii s písničkami Světáci (2021) diváky dějem provází coby vtipný glosátor Muž v bílém a s velikou radostí si užívá roli omezeného Pana Wormwooda v kouzelném rodinném muzikálu Matilda (2023).

Od listopadu se na něj můžete těšit v titulní roli oslnivého Jaye Gatsbyho v činoherní dramatizaci slavného románu Velký Gatsby (2023), pro niž kromě hlavní herecké úlohy vytváří i hudbu.

Vedle herectví se totiž Lukáš Janota věnuje také komponování hudby a zvukové produkci. Je stále i aktivním hudebníkem, ale v poslední době jej zaměstnává hlavně studiová a divadelní tvorba. Jeho tvůrčí záběr je široký – do dnešního dne se stal autorem hudby pro několik divadelních her, televizních seriálů, rozhlasových spotů, počítačových her i mobilních aplikací a natočil také několik audioknih. Přímo pro Městské divadlo Brno složil hudbu k činoherním inscenacím Podivný případ se psem (2013), Santiniho jazyk (2019), Bella Figura (2021), Eliška/Rejčka (2022) a nejnověji se k nim přidá právě připravovaný titul Velký Gatsby, jenž bude uveden v české premiéře 4. a 5. listopadu 2023 na Činoherní scéně MdB.

Zdroj foto: Mětské divadlo Brno


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál: Zámek Vizovice

Vizovice 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Celebrity

Celebrity 200Představení Celebrity je spíše než hrou hořkou výpovědí o stavu dnešní doby, a to nejen života celebrit, chcete-li slavných osobností, ale i našich životů a toho, co vše jsme schopni obětovat v zájmu naší důležitosti.


Literatura

Klučičí knížky pro začátečníky – Dráček Mráček a Bubáček

altDaniela Krolupperová má tři dcery. Předpokládala bych, že bude psát hlavně holčičí příběhy. Přesto se hlavně v poslední době v její bibliografii víc objevují jako hrdinové kluci. Pro nejmenší čtenáře-začátečníky vydala vloni knížku

Divadlo

RockOpera Praha natáčí videoklip s Evou Urbanovou a Kamilem Střihavkou

rop eva kamil 200Spojení RockOpery Praha a Evy Urbanové dostane nové obrysy. Holešovické divadlo totiž chystá nový videoklip k očekávané premiéře opery Trója, v níž se operní pěvkyně chopí role bohyně lovu Artemis. Klip vznikne ke skladbě Přísahej a t...

Film

HBO GO přináší třetí řadu Temného případu!

TP TP perexHBO GO aktuálně napíná diváky Temného případu. První dva díly třetí série rozhodně dobře nalákaly a čekáme na další. Znovu je úspěch dán výběrem bezvýhradně charismatických herců v roli detektivů, kteří se v každé sérii dostávají divákovi pod k...