Francouzské filmy ovládnou plátna kin

Francouzské filmy ovládnou plátna kin

Tisk

FFF perexLetos již po pětadvacáté se koná FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU – bude uspořádán ve dnech 24. až 30. listopadu a kromě Prahy zavítá i do dalších měst: do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové či Ostravy. Návštěvníci si mohou vybírat z více než půlstovky titulů, mezi kterými nalezneme jak díla veskrze současná, tak letitá, která se již zařadila mezi klasický odkaz, byť na plátně je spatříme málokdy. Nyní se tedy naskytne příležitost vychutnat si kolektivní zážitek při jejich sledování v kině.

 


Oslovují klasická díla silněji než ta současná?
Začnu obhlídkou starších položek. Organizátoři přichystali retrospektivu význačného režiséra Françoise Truffauta (1932-1984), která přiblíží jak proslulý debut Nikdo mě nemá rád (1959), považovaný za jedno ze zakladatelských děl francouzské nové vlny, tak jeho pozdější snímky (Jules a Jim, Ukradené polibky, Poslední metro, Konečně neděle!). Tento tvůrce, původně nesmlouvavý kritik, kterému dokonce zakázali vstup na canneský festival, nezaujal ani tak novátorskými, byť někdy toliko provokujícími vypravěčskými postupy (jak se přihodilo jeho vrstevníku Godardovi) jako spíše polidštěním zpracovávaných intimních příběhů a schopností jimi oslovit, aniž by se musel uchylovat k citově vyděračským konvencím.

FFF hitchcock-truffaut-cover

Truffaut měnil témata i žánrové uchopení, zabýval se dospíváním i hledáním opravdové lásky, pronikl do okupační mentality a prokázal, že si osvojil pravidla napínavých vražednických šarád, jak je poznal u Alfreda Hitchcocka. S ním ostatně připravil obsáhlou, dodnes ceněnou knihu rozmluv, které jsou vyznáním nejen obdivu, ale také pochyb a výtek, Truffaut se bez ostychu ptal i na záležitosti sporné a rozporné. Stále přítomnou předností, jak ji dokládá i předváděný vzorek filmů, je sebejistá vypravěčská dovednost, ale zejména péče, jakou věnoval herecké složce – ostatně sám získal s herectvím cenné zkušenosti, když hrál ve filmech jak svých, tak jiných režisérů. (Jenže tuto část tvorby tentokrát bohužel nespatříme.)

FFF

Truffautovy filmy nejsou jedinými připomínkami dřívějška. Promítány budou i další snímky, ale tentokrát to budou tak říkajíc „kusovky“, zastupující vlastně rozměr legendy, k němž postupem let dospěly. I po dvaceti letech určitě potěší Jeunetova stále půvabná naivistická komedie Amélie z Montmartru (2001), ale ne každá ceněná legenda je takto divácky vstřícná a laskavá. Resnaisovo podobenství Loni v Marienbadu (1961) přináší stylizovanou, obtížně dešifrovatelnou výpověď o nejistotě lidského vnímání, ale s odstupem času přece jen vadí jistá kašírovanost. A konečně více než tříhodinové Rivettovo prolínání reality a fantazie ve filmu Célina a Julie si vyjely na lodi (1974), který zanedlouho vstoupí do obnovené premiéry, také vyžaduje značnou diváckou odolnost. Spatříme rovněž osmnáct umělecky i divácky úspěšných filmů, které v několika posledních letech vtrhly - zpravidla s menším než větším ohlasem - do zdejších kin (např. Co jsme komu udělali, Žaluji!, Portrét dívky v plamenech, Život Adèle, Notre-Dame v plamenech, Dva světy aj.).

Co spatříme v českých kinech?
Jako přitažlivější sekce se nejspíš osvědčí předpremiéry děl chystaných v nejbližších měsících do tuzemských kin. Obávám se sice, že povětšinou nepřežijí jednu sezónu, nemluvě o tom, že bychom na ně vděčně vzpomínali ještě po několika desetiletích, ale přesto je nelze pominout. Animovaný snímek Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo přiblíží poetiku slavné literární předlohy skrze rozpohybované Sempého kresby, které výchozí literární verzi provázely. Navždy mladí líčí bouřlivé 80. roky na hereckém učilišti Les Amandiers v Nanterre. Mimořádně sugestivní drama Blízko ukazuje, jak křehké je přátelství dvou dospívajících chlapců, vystavené výsměšným poznámkám spolužáků. A notně hořká komedie Nová hračka postihuje odvrácenou tvář západního blahobytu, kde si lze za peníze pořídit cokoli – třeba i živého člověka coby hračku pro rozmazlené děcko. Pokud vám takový námět připadá známý, nemýlíte se: před bezmála půlstoletím ve stejné roli exceloval nečekaně zvážnělý komik Pierre Richard.

FFF Mikulasovy patalie

Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo

V politickém dramatu Svět včerejška zvažuje dosavadní prezidentka, která již plánovala svůj odchod z politiky, své další kroky, když se vynoří reálná hrozba, že v prezidentských volbách zvítězí krajní pravice. Poselství je jednoznačné: člověk se musí obětovat i svá předsevzetí, aby prosadil vítězství pokrokářského Dobra. Podotýkám, že obdobnou zápletku řešil rovněž Michel Houellebecq v románu Podvolení, který popisuje následky toho, když „demokratičtí“ politici raději umožní nevratnou nadvládu islamistů, než aby připustili vítězství zlořečených politických rivalů. Jenže toto varovné dílo se filmového zpracování sotva dočká. Zklidnění rozrušených myslí snad zjedná poutavý přírodopisný dokument Srdce dubu, který si všímá složitého propletence rostlinného i živočišného života spojeného s jedním věkovitým stromem.

Má smysl soutěžit?
Aby si kdejaká přehlídka dodala na vážnosti, označí se za soutěžní. Odmítá vzít na vědomí směšnou zbytečnost takového počínání. Ale budiž: ani popisovaná akce není výjimkou. Šestero filmů, které ani ve Francii nevzbudily větší pozornost, do soutěže vybrali novináři z médií, která s Festivalem francouzského filmu mají co do činění (Český rozhlas, Česká televize, Reflex, Právo).

FFF Nikdo me nema rad

Nikdo mě nemá rád

Zařazené snímky se odehrávají v přítomnosti či nedávné minulosti, do vzdálenějších časů je umístěn jen přepis Balzacova románu Evženie Grandetová. Tvůrci řeší osobní trable hrdinů (třeba dopad teroristického útoku na psychiku přeživších ve filmu Znovu Paříž), v rámci „politické korektnosti“ si všímají pokusu ututlat tragické následky policejní zvůli v Našich bratřích, aniž by dosáhli údernosti takového Costy-Gavrase a jeho společenských, případně politických dramat, která se dotýkala ožehavých látek dávno předtím, že se to stalo módním požadavkem. Dovolím si prorokovat, že v této sekci sotva vykvete nějaký chef d’œuvre, na který bychom vděčně vzpomínali i po mnoha desetiletích.

Festival francouzského filmu (24.-30.11.2022)

FFF logo

25. Festival francouzského filmu - Filmy (festivalff.cz)
25. Festival francouzského filmu - Program (festivalff.cz)

Foto: Festival francouzského filmu

( 0 hlasů ) 


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Nový bubeník Stratovarius: “Začal jsem mlátit hrnci a pánvemi, když mi bylo sedm.”


rolf pilve stratovariusNa konci června se ve finské kapele Stratovarius změnilo obsazení a baviče Jörga Michaela vystřídal mladičký Rolf Pilve. Tento šestadvacetiletý student konzervatoře není v hudbě ...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

Musí se do práce, i kdyby se nechtělo!

200filmFilm Já to tedy beru, šéfe…! reaguje na tehdejší podnikovou a ekonomickou stabilitu v Československu. Pracovních míst bylo mnohem více než práceschopných a kdyby nebylo zaměstnání ze zákona povinné, museli by se lidi k činnosti přemlouvat.

...

Literatura

Předala jí své dítě. A pak skočila

Na pokraji sil perexMorgan to v životě nemá snadné. Její manžel okradl téměř všechny jejich přátele prostřednictvím svého investičního fondu a poté spáchal sebevraždu. I když Morgan o jeho podvodech nevěděla, všichni si myslí, že lže, a ob...

Divadlo

Vánoční festival v divadlech Rokoko a ABC

vanocni festival divadlo rokoko abcDruhý ročník originálního jednodenního divadelního festivalu se uskuteční v sobotu 8. prosince. Podtitul vánoční skutečně přinese zážitky týkající se největších svátků v roce. Divadelní hry, doprovodný program a...

Film

Bella a Sebastián 2: Dobrodružství pokračuje

Bella a Sebastian 2 - PLAKAT.mp4Už jako malá holka jsem znala příběh malého chlapce Sebastiána a jeho psí kamarádky Belly. Bella měla namále. Musela se skrývat, neboť obyvatelé malé vesničky Saint Martin v savojských Alpách si o...