Filmový muzikál „Bídníci“ aneb kdy(ž) se lůzou staneme?!
Banner

Filmový muzikál „Bídníci“ aneb kdy(ž) se lůzou staneme?!

Tisk

bidnici 200Do nového roku 2013 vstupujeme do českých kin s novými muzikálovými „Bídníky“, kteří přicházejí z Velké Británie v režii Toma Hoopera (oscarového tvůrce filmu „Králova řeč“). Victor Hugo ve své době jistě netušil, co svým legendárním příběhem odsouzeného galejníka Jeana Valjeana, který jistě všichni známe, způsobí. Z „Bídníků“se například stal největší muzikálový fenomén současnosti. Za 28 let své existence se muzikál „Bídníci“ hrál ve 42 zemích, ve 21 jazykových mutacích a vidělo jej přes 60 milionů spokojených diváků.

Slavný příběh „Bídníci“ se odehrává ve Francii na začátku 19. století. Příběh o lásce, víře, vášni, pomstě odpuštění, obětování a vykoupení – podává nadčasový důkaz o nesmrtelnosti lidského ducha. V hlavních rolích zříme přední světové hvězdy a také uslyšíme slavné písně - včetně „I dreamed a dream“, „Bring him home“, „One day more“, nebo „On my own“.

„Hudba vyjadřuje to, co nelze vyjádřit slovy, a přesto nemůže zůstat nevyřčené.“
Victor Hugo

Zloděj zůstane vždy zlodějem

Bývalého galejníka Jeana Valjeana propustí na podmínku a ten netuší, že ho bude věčně pronásledovat posedlý inspektor Javert podle své zásady: „zloděj zůstane vždy zlodějem“, protože Valjean pravidla podmínečného propuštění zase jednu porušil. Jenže Valjeanovi se daří unikat, začne žít pod změněnou identitou, stane se ctihodným občanem a dokonce starostou, jenže ani tehdy není před slídivým Javertem v bezpečí. Po smrti tovární dělnice Fantine se ze soucitu a pocitu své viny ujme její dcerky Cosette. Společně s ní pak před Zákonem utíká do anonymity francouzské metropole. Tam na ně po pár letech relativního klidu čeká kromě Javerta i další nebezpečí – ulice bobtnající revolucí, kterou připravují mladí kluci. Marius se při letmém setkání zamiluje do dospívající Cosette a ta jeho city opětuje. Kvůli své dceři a jejímu štěstí se Valjean rozhodne riskovat, dokonce se vydá na barikády v předvečer rozhodujícího souboje mezi revolucionáři a armádou, aby z předem prohrané bitvy těžce raněného Mariuse zachránil. Navíc se odehraje mezi Valjeanem a Javertem souboj.

“Victor Hugo psal o přežití lidského ducha a vykoupení. Vytvořil naprosto dokonalé charaktery, které žijí v každém národě a v každé generaci.“ Cameron Mackintosh

bidnici 5


A) Bídníci… Les Misérables… Victor Hugo…

Věhlasný román Victora Huga „Bídníci“nás provází po celý život a už 20 let dokonce v jevištní podobě. Český pojem „bídníci“ je vžitý, úderný a jasný. I když… „bídníkem“ je v češtině ten, kdo má přídech něčeho nekalého, něčeho špatného, takříkajíc zevnitř ze svého rozhodnutí. Je to v něm a jiný nebude! Tihle „bídníci“ ale tací nejsou. Spíš by odpovídali termínu „lidé v mizérii“. Ano, kradou, porušují zákony, překračují pravidla daná pro danou dobu. Ale kým? Společností. A ta samá společnost jim zjevně není schopna, či spíše ochotna vytvořit podmínky k tomu, aby zákony mohli dodržovat. Jde, v případě aktérů muzikálu, o zoufalé lidi, kteří v zoufalé situaci dělají zoufalé kroky. Důvodem může být malé dítě, které potřebuje živit, nemocný příbuzný, který potřebuje ulevit v utrpení, zraněný a zbědovaný, který potřebuje ošetření. A to je o něčem jiném, než napovídá pojem „bídníci“, ale „lidé v mizérii“ by nám tak libozvučně nezněli. A mizerové, to už by bylo úplně o něčem jiném.

„Dvacet pět let chodil světem sám, nebyl otcem, milencem, manželem ani přítelem.“
Victor Hugo

bidnici 6
B) „Ať Lid znovu zazpívá“ (Alain Boublil a Claude-Michel Schoenberg)

Děj považujeme za chronicky známý a jímavý. Jako vždy oko nezůstane suché a i pánové jistě kradí setřou slzu dojetí. Hudba je také naposlouchaná snad všemi generacemi. Troufám si říci, že na rozdíl muzikálových pecek z dílny Loyd Webera (Cats, Evita, Fantom opery, Ježíš), není kompozice pana Claude-Michela Schönberga zas až tak v jednotlivých partech transparentní. Neodcházíme z kina s melodií v hlavě, ale na rozdíl od evidentních hitů hudbu vnímáme jako celek. Kompaktní, hutný a veskrze nosný. Přesně koresponduje s dějem i atmosférou, a i když si pasáže nebroukáme ještě v tramvaji či autobuse, máme v hlavě příjemno a „dobře naladěno“.

C) O milencích - Cosette a Marius

Dospívající Cosette doplácí na to, co je dáno autorům i hercům, sněžně bílá role se špatně píše, skládá i hraje. Ano, Amanda Seyfried je samozřejmě okouzlující, subtilní, životem nedotčená, poprvé zamilovaná, ale málo zajímavá. Své drama si odehraje její dětská představitelka, a na neporušený kvítek zbývá tak trochu role naivky. Její protihráč, mladý naivní snílek, co dělá s kamarády revoluci, je na tom lépe. Eddie Redmayne a jeho Marius je přece jen plastičtější figura a jeho ztřeštěnost je v intencích jeho věku a doby, a prostředí, ve kterém tu jejich – bohužel pouze salonní - revoluci chystají. Dokonce se mu dá věřit to okouzlení při spatření Cosette. Láska na první pohled existuje a v jeho věku a v jejich době nesporně častěji než dnes. A tak člověk sice na jeho nevyzrálostí kroutí hlavou, ale při vzpomínkách na své mládí a na prvky romantiky, která ho tu a tam potrefila, se mu zas tak nediví.

„Děsivý pár, tihle Thénardierovi. Sňatek mazanosti a zuřivosti.“ Victor Hugo

bidnici 12

D) Thénardierovi

Dvojku šejdířů a hajzlíků (Thénardierovi) takříkajích z profese, převálcoval v jednotku jednoznačně Sacha Baron Cohen. Jeho nechtěnou obětí se stala i jeho partnerka, vynikající Britka, Helena Bohnan Carterová, která před lety, v subtilnějším looku, zasvítila mimo jiné jako Ofélie v přeslavném Zeffrelliho Hamletovi. Cohen je tu zase jiný, než ho známe, z jeho projektů (Borat, Brüno či Diktátor), ale přece v jádru svůj. Tvůrci měli šťastnou ruku a geniální nápad obsadit do role toho exota právě jeho. Zdánlivě jenom excentrický komik je komikem skvělým, protože ti skvělí komici uhrají stejně dobře vážnou roli, a přesto si v ní ponechají vlastní podstatu. Vzpomeňme jen na skvělou hereckou roli Miloše Kopeckého, který v Dietlově televizní inscenaci hrál právě Viktora Huga, autora „Bídníků“. Byl Kopecký komik, nebo dramatický herec?

E) Éponine

I když oficiální materiály skoro pomíjejí Samanthu Barks hrající Éponine s vosím pasem, není to postava vedlejší. Plnokrevná krásná holka, která dokládá, že láska, i marná, člověka promění. Vychovaná šejdířskými adoptivními rodiči se stane kladnou postavou, která by klidně ze zášti, „ když ne já, tak žádná“, mohla zničit finále filmu. Neudělá to, stává se obětí, zachraňuje Mariuse, předmět své marné lásky a alespoň na mžik spočine v jeho milované náruči. Jejich duet patří k nejkrásnějším a nic na tom nemění fakt, že o Éponine tu vlastně nejde. Patří k osudovým postavám antických tragedií, či Shakesperaových dramat a představitelka to zvládla v plné parádě.

bidnici 10

F) Fatální Fantine - žena doby fekální

Fantine je žena fatální doby fekální. Krásná Anne Hathaway, se svou labutí šíjí, působí od prvního záběru jako světice mezi Dantovým peklem. Nedotčená, čistá i v bahně, kam ji mocní světa a jejich dílny vehnaly. Matka bojující do posledního dechu o to jediné, co jí zbylo z jejího velikého snu. Ano je osudová. Kolem, ač vlastně bez ní, se to vše děje. Ona oslovuje hlavního hrdinu tak, že mění a riskuje všechno a ona si ho také po zásluze odvede (oba přejdou do místa věčného odpočinutí a spočinutí). Láska bez sexu, bez projevů velkého zamilování, ale láska na celý život. Nádherná příležitost, nádherné party a skvěle vybraná osobnost.

G) Javert – gladiátor

Zde jako policajt co nosí uniformu francouzské represivní moci. Ne, tím nechci říci, že hraje stejně. Ne, tím říkám, že tenhle chlap je chlapem, ať se ocitne na kterékoli straně barikády. A v „Bídnících“ to platí doslova. Javert Russela Croweho byl další skvělý tah. Klaďák, co srazil do kolen každého (obrazně i doslova) v jeho Gladiátorovi, se teď se stejným nasazením ocitá na straně Zákona. Nezná slitování, je za to placen a přísahal na to. Nezná mávnutí rukou, je tu od toho, aby nepolevil při plnění svých služebních povinností, i sám Valjean to uzná. Ano, Javert je čestný soupeř, je férový chlap, co nenajímá poskoky, aby za něj dělali špinavou práci, ale jde do toho vždy sám. Jde mezi ty na barikádách, protože je to jeho povinnost a vzdor svému vnitřnímu světu, a proto také s krásným gestem odevzdává svoji „krvavou“ medaili zastřelenému klučinovi (Gavroche), hrdinovi poslední barikády. Javert se projeví jako chlap i na závěr. Nemůže jinak, než tak, jak svoje dilema vyřeší. Klobouk dolů. Před Javertem a před moudrostí Victora Huga.

H) Jean Valjean - krasavec, superman, spasitel, guru?!

Hrdinu s životem poznameným obličejem, Jeana Valjeana, hraje charismatický australský herec Hugh Jackman (má za sebou pár Xmenů, film Van Helsing, ale také slavný muzikál Oklahoma). Jako Valjean si našel smysl života - dovést „svou“ malou Cosette do bezpečí. Možná i proto příběh začíná tím, že Valjean a další vlečou ztroskotaný koráb do bezpečí přístavu. Končí zase tím, že Valjean dovlekl Cosette do bezpečí „přístavu“ - lásky. Obojí bylo asi tak stejně těžké a oboje ho stejně vyčerpalo. Na počátku získává, dostává svobodu, na konci však už je vysílený, ale spokojený. Dokonalý oblouk děje je tak logicky od počátku překlenut ke konci nesmrtelného příběhu.

bidnici 2

Od A) do H) sepsal Richard Koníček

„Vybavte si jakoukoliv scénu a pokaždé najdete něco tajemného, úžasného, děsivého nebo natolik úžasného, že na to do smrti nezapomenete.“ Anne Hathaway

Zajímá nás to?!

- Hugh Jackman dobrovolně prošel běžným castingem, aby měl jistotu, že na roli skutečně má

- Dalšími adeptkami, jejichž obsazení do role Fantine tvůrci zvažovali, byly také Amy Adams, Jessica Biel, Marion Cotillard, Kate Winslet a Rebecca Hall

- Než byl do role Thénardiera obsazen Sacha Baron Cohen, tvůrci zvažovali také obsazení Geoffreyho Rushe

- Helena Bonham Carter a Sacha Baron Cohen, kteří ve filmu ztvárnili manželský pár, již s muzikálem zkušenost mají. Oba si společně zahráli ve filmu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

- Do role Cosette byla mimo Amandy zvažovaná i Taylor Swift nebo Emmy Watson

- Anne Hathaway kvůli roli shodila své vlasy a musela za velice krátkou dobu zhubnout deset kilogramů, aby její ztvárnění role chudé dívky působilo autentičtěji. Ostříhané vlasy pak byly použity ve scéně, kdy je její postava prodává

- Anne Hathaway na konkurzu tak „zaválela“, že nechala celou porotu v slzách

- V malé, ale důležité roli kněze se objevil původní muzikálový představitel Jeana Valjeana z londýnského West Endu, který v roli vystupoval více jak 25 let, Colm Wilkinson. Roli Éponine pak ztvárnila jeho muzikálová kolegyně Samantha Barks, která v původním vystoupení na West Endu také v době uvedení filmu působila, a to přímo v roli Éponine

- O roli Éponine se ucházely Hayden Panettiere, Scarlett Johansson, Lea Michele, Emily Browning, Lucy Hale a Evan Rachel Wood. Poté byla údajně obsazena Taylor Swift, nakonec však postavu ztvárnila Samantha Barks

- Hugh Jackman podstatně ztratil na váze a dlouho se neholil kvůli scéně, kde představoval vězně. Byla to první točená scéna. Hned po jejím úspěšném nafilmování se mu dostalo patřičné péče, aby mohl pokračovat v roli bohatého muže

- Na úplně prvním konkurzu v Jackmanově životě k divadelní hře “Kráska a zvíře“ zpíval tento herec skladbu "Stars". Porota mu údajně řekla, aby píseň zapomněl, protože v Bídnících, odkud skladba pochází, nikdy hrát nebude

- Natáčení filmu probíhalo Paříži, Portsmouthu, Winchesteru a ve studiích Pinewood v Británii, konkrétně ve zbrusu nové The Richard Attenborough Stage, které je s plochou 2 787m² jedním z největších studií v Evropě a dokončeno bylo pouze několik týdnů před samotným natáčením

- Hudbu k filmu nahrál v Londýně sedmdesátičlenný orchestr, Claude-Michel Schönberg dokonce napsal několik nových hudebních čísel

- Film měl mít premiéru již 8. prosince 2012, ale byla posunuta na 25. prosince 2012, aby snímek nemusel soupeřit s filmem Hobit: Neočekávaná cesta (2012), který byl uveden začátkem prosince 2012

- Zpěv byl natáčen neobvyklou metodou, kdy zvuk byl místo předtáčení ve studiu zaznamenáván přímo na place v době natáčení, protože tvůrci věřili, že to film učiní věrohodnějším, skutečnějším a syrovým

- Někteří členové štábu byli „na place“ často také oblékáni do kostýmů, a to z důvodu, že by se náhodou mohli objevit v záběru, což se u mnoha filmů stává

bidnici 1

Naturalisticky či divadelně?!

Díky hudbě a hercům se nenudíme, i když Fantine tu dostala jen roli vedlejší. Zato Jean Valjean do toho dává všechno a Javert hraje odpudivce přímo dokonalého. Vizuálně opulentní ztvárnění režiséra Toma Hoopera filmu přidává filmu „Bídníci“nový rozměr, protože na "naturalistické" ztvárnění světa „Bídníků“ si ještě nikdo předtím netroufl. Proto jsem netrpělivě očekávala na i zde výbornou scénu v pařížských stokách, která mi v paměti uvízla již po zhlédnutí filmu z roku 1958 s Jeanem Gabinem. Domnívám se však, že některé výjevy občas sklouzávají na divadelní jeviště, i když nás to při sledování filmu vůbec neruší. Ne vždy herci zcela přirozeně procházejí dějištěm, kdy je sleduje kamera, a pak už se neděje nic. Zpomalujeme tak děj a potlačujeme dramatičnost filmu. Při sledování působivého záběru na tvář Fantiny, zpívající svou píseň „I Dreamed a dream“, zcela rozjitřeni sledujeme píseň i tvář zoufající exmilenky. Toto pěvecké číslo bez postsynchronu a jediného střihu na filmovém plátně dokonale klaplo, u ostatních postav působí ale už rutinně. Přesto Hooper zrežíroval dílo, jež se na slavném příběhu Victora Huga pouze nepřiživuje.

Muzikál se povedl a stojí za to ho vidět a slyšet a prožít. Po desáté, po dvacáté, znovu a znovu. A to posoudíme sami… ne?! Pro ty, kdo nemají rádi zpěv po dobu celého filmu, to může být nuda, ale pro milovníky hudby, muzikálů a „Bídníků“ to bude jeden z hitů nejen roku 2013!

bidnici plakat

Románem „Bídníci“ od Victora Huga se inspirovali:
rok 1934 – Francie – film (Harry Baur), 305 minut (ve třech dílech)
rok 1935 – USA – film (Fredric March), 108 minut
rok 1958 - Francie - NDR – Itálie film (Jean Gabin), 217 min
rok 1978 – Velká Británie - TV film (Richard Jordan), 150 minut
rok 1982 – Francie – TV film (Denis Lavant, Lino Ventura), 4 x 50 minut
rok 1998 – USA - seriálová verze (Liam Neeson, Uma Thruman), 134 minut
rok 2000 - Francie- Itálie- Španělsko- Německo - TV seriál (Gérard Depardieu, John Malkovich)
rok 2012 - muzikálový film (Hugh Jackman), Velká Británie, 157 minut

Bídníci / Les Misérables
Velká Británie, Universal Studios 2012
Stopáž: 157 min
Režie: Tom Hooper
Hrají:
Hugh Jackman ..... Jean Valjean [44]
Anne Hathaway ..... Fantine [30]
Sacha Baron Cohen .... monsieur Thenardier [41]
Helena Bonham Carter . ..madame Thénardier [46]
Russell Crowe ..... inspektor Javert [48]
Eddie Redmayne ..... Marius [30]
Aaron Tveit ..... Enjolras
Amanda Seyfried ..... Cosette [27]
Samantha Barks ..... Éponine [22]
Isabelle Allen (mladá Cosette), Wilkinson Colm, Marc Pickering, Patrick Godfrey, Bertie Carvel, Killian Donnelly

Distributor v ČR: Bontonfilm
Film barevný, české titulky
Jazyková verze: anglická
Přístupno: od 12 let

Žánr: drama - romantický muzikál
Hodnocení: 90 %
Premiéra: 3. ledna 2013

www.lesmiserablesfilm.com

Zdroj foto: Bontonfilm


 

Přihlášení



Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

PERCIVAL SCHUTTENBACH: „Nemusíme znít tvrdě jen proto, že to diktuje folk metal“

percival 200Na festivalu Made of Metal, který se o druhém srpnovém víkendu koná u Hodonína, se mimo jiné představí polští představitelé folk metalu Percival Schuttenbach. My jsme oslovili hlavu skupiny Mikolaje Rybackiho a položili mu několik otázek, z nichž...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

Kryštof Hádek a Kristina Svarinská znovu spolu. První záběry z komedie „Lítá v tom“

TEASER PLAKÁT - Lítá v tomKryštof Hádek a Kristina Svarinská se po společném působení v seriálu Volha znovu sejdou. Tentokrát na filmovém plátně v hlavních rolích nové filmové komedii režiséra Tomáše Diani...


Divadlo

Lidé bez vlastností ožijí v podání činoherců z JAMU

lide bez vlastnosti 200Dvě slavná prozaická díla Roberta Musila propojili inscenátoři z Divadelní fakulty JAMU v novém titulu Lidé bez vlastností, jehož premiéru uvede 24. února brněnské Studio Marta. Inscenace je volnou adaptací Musilovy románové p...

Film

Když musí tvrďák do školky

policajt ze skolky200Film Policajt ze školky (1990) ve své době ukázal, že i typicky akční hrdina jako Arnold Schwarzenegger musí jednou za život řešit problém, který má většina z nás. I královny musí chodit na zá...