Zlín Film festival, sekce Dny dánské kinematografie: Otevřená srdce

Zlín Film festival, sekce Dny dánské kinematografie: Otevřená srdce

Tisk

otevrena srdce200Zlínský filmový festival je primárně orientován na filmy pro dětského a dospívajícího diváka, zkrátka však nepřicházejí ani diváci, kteří již dětským a teenagerovským střevíčkům odrostli. Krom soutěžních sekcí hraných a animovaných filmů pro děti a mládež filmový program doplňují informativní sekce. Jednou z nich je i ta, představující jednu z národních kinematografií. Volba letos padla na Dánsko. Zlínské filmové publikum se tak mohlo seznámit s kinematografií, která vypouští do světa díla velmi zdařilá.

 

Cecilie a Joachim, mladý zamilovaný pár, nemohou se dočkat, až si řeknou před oltářem ano. Marie a Niels, pár středního věku, šťastně sezdáni, jen občas jim připraví horké chvilky jejich pubertální dcera Stine, dva mladší synové bez problémů. Toto je rozestavění figurek na počátku hry, kterou zamotá autonehoda, kdy Marie srazí Joachima. Následky jsou fatální, Joachim zůstává ochrnutý od krku dolů. Jako ten příslovečný domeček z karet se zhroutí život nejen jemu, ale i jeho snoubence Cecilii, která je nucena čelit Joachimovým projevům zoufalství. Podporu nachází u Nielse, postupem času se tato podpora přehoupne do sexuálního a milostného vztahu. Tak jako rozjeté Mariino auto smetlo Joachima, tak rozjetý vlak emocí a vášně mezi Cecilií a Nielsem smete pilíře jejich předchozích životů.

Vztahy postav připomínají spletenec, kde vše souvisí se vším, čin jednoho ovlivní někoho dalšího. Ve spleti vyhrocených vztahů, kde by první mohl odsoudit druhého a druhý třetího, si nikdo nemá co vyčítat, vinni jsou něčím svým způsobem všichni. Ač filmové archivy přetékají snímky s podobnou zápletkou, divák nejspíš nedojde k závěru, že už něco stejně nebo alespoň hodně podobně zpracovaného viděl. Vděčit za to může snad hlubší sondě do propletence vztahů, která se nezasekne u povrchu.

Pokud divák získá hned v úvodních scénách pocit, že ho do příběhu vcucává mohutný vír, tak to nebude přehnanou cítlivostí. Protože ta vlna emocí se nakonec vytvaruje do vířícího trychtýře a strhává vše, tedy spíše každého, kdo sedí před plátnem. Emoční náboj je však prost prvoplánového stroje na slzy u citlivějších diváků. Veškeré emoční vypětí divák hercům sežere i s navijákem. Okleštěné technické možnosti tvůrců, kteří se rozhodli natáčet podle pravidel Dogmatu, tak přenášejí docela podstatnou část odpovědnosti za úspěch na bedra herců. Jejich výkony musí být to, co diváka strhne, zaujme, právě na hereckých výkonech docela podstatně stojí a padá úspěch filmu. Tým provádějící výběr herců měl mimořádně šťastnou ruku, neboť se ve filmu neobjevuje ani jeden, který by byl výrazně pod úrovní svých velmi dobrých kolegů.

otevrena srdce2

Snad právě pravidla manifestu Dogma, jichž se při natáčení Susanne Bier držela, jsou důvodem, proč výsledné dílo působí syrově, ale právě touto syrovostí diváka dostane. Reálnost obrazů, míst a také zvuků charakteristická pro „dogmatické“ filmy zdaleka překonává sebelepší postprodukční úpravy. Jediný speciální efekt, který Susanne Bier použila k vyjádření přání a tužeb hrdinů, bylo použití rozostřených záběrů, které jako by natáčela značně nejistá, třesoucí se ruka. V době, kdy se skoro žádný film neobejde bez speciálních efektů, se musí režisér, kameraman i herci sakra snažit, aby uspěli v konkurenci filmů se speciálními efekty, týmu, který pracoval na Otevřených srdcích, se to povedlo na výbornou.

Dánskou kinematografii lze přirovnat k diamantovému dolu, ze kterého čas od času vypadne méně či více vybroušený kámen, ale skoro nikdy nejde o bezcenný šutřík. Otevřená srdce bych sice nepřirovnala k dokonale vybroušenému diamantu, nicméně svou cenu, která převyšuje většinu výplodů kinematografie, má. Dogmatici prostě umí.

otevrena srdce1

Název filmu/název filmu v originále: Otevřená srdce/Elsker dig for evigt
Žánr: drama/romantický
Původ: Dánsko
Rok: 2002
Režie: Susanne Bier
Scénář: Anders Thomas Jensen
Hrají: Mads Mikkelsen, Sonja Richter, Nikolaj Lie Kaas, Paprika Steen, Niels Olsen, Ulf Pilgaard, Ida Dwinger, Philip Zandén
Kamera: Morten Soborg
Hudba: Jesper Winge Leisner, Ivory
Střih: Pernille Bech Christensen, Thomas Krag
Produkce: Zentropa Entertainments4
Stopáž: 113 minut
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: OutNow! Image Gallery


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor Barbora Mochowa: Chci dosáhnout hutnějšího zvuku

BarboraMochowa-2aBarbora Mochowa upoutává posluchače svých koncertů éterickým hlasem a zasněnými písničkami, které se pohybují na pomezí populární a vážné hudby. Na koncertech se doprovází na klavír, někdy ji doplňují hudebníci ze smyčcového U...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Polednice a dnešní doba

poled200Jak mohla vzniknout děsuplná pověst o zalknutých dětech, jak ji působivě zpracoval Karel Jaromír Erben v Kytici? V jejím filmovém ztvárnění, pořízeném před patnácti léty F.A.Brabcem, si onu pod plachetkou osobu, o berličce a s hnáty křivými, zahrál Bol...


Literatura

Busny jsou ZPĚT!

Busny Zpet 200Čas od vydání Busny TAM rychle utekl a už je tady její pokračování s názvem Busny ZPĚT s podtitulem Vracíme se z Afriky.

 

...

Divadlo

Mystifikační balábile s velkým orchestrem

Krokodyl ze Svratky200Wolfgang Amadeus Mozart, asi nejnespornější génius evropské hudby. Pro mnohé dokonce symbol geniality jako takové, tolik úchvatné hudby stihl za pouhých pětatřicet let svého života vytvořit. Ze všech oslavných citátů na té...

Film

Oui, šéfe! ... Práci šéfkuchaře nepodceňujme!

oui, sefe! daniel cohemNenáročná francouzská komedie „Oui, šéfe“ svým názvem příliš nesděluje. O co vůbec jde? Jenom z plakátu usoudíme, že asi půjde o gastronomi. Ano, seznámíme se sice se slavným šéfkuchařem Alexandrem Lagardem ...