Britská škola humoru pro pokročilé: U Konce světa

Britská škola humoru pro pokročilé: U Konce světa

Tisk

200filmKomediální autorské dvojici Simon Pegg – Edgar Wright se podařilo získat pro svůj film U Konce světa řadu hvězdných jmen, mimo jiné i Pierce Brosnana. Možná to nemluví samo za sebe, ale leccos to o nové britské komedii napovídá.

 

 

 

Jedno anglické přísloví shrnuje životní moudrost ostrovanů do nutnosti zachovat si chladnou hlavu a nohy v teple. A s tím asi nelze moc polemizovat. Vedle těch, které snímek U Konce světa zahřeje u srdce, by tedy podle všeho měl každého správného vyznavače britského humoru tento snímek příslovečně zahřát u nohou. Přinejmenším všechny ty, kteří jsou v této svébytné víře bytelně kováni nejen nadčasovými Monty Pythony, ale zejména seriály typu Červený trpaslík, Black Books či Spaced (pod kterým je dokonce podepsán stejný scenáristicko-režisérský tandem). Na zmar v této souvislosti nepřijde ani obeznámenost se ságou Doctor Who (v současnosti uváděnou Českou televizí pod názvem Pán času).

U Konce světa1

Jinak řečeno, jako každý dobrý britský produkt se i tento film vymyká běžným měřítkům. A když se něco vymyká měřítkům, je to prakticky nehodnotitelné, pročež prosím čtenáře o prominutí za nezcela úplné zhodnocení všech technických parametrů tohoto snímku. Na druhou stranu ale nelze popřít, že většina „nehodnotitelností“ bývá věcmi svého druhu úžasnými. A úžas je něco, co se tomuto snímku nedá upřít. 

Začíná to vcelku nenápadně. Úvodní sekvence snímku nás za zvuků adekvátní hudby nostalgicky přeladí do atmosféry počátku devadesátých let, těsně před rozpukem zlaté éry britpopu, aby na nás posléze v plné své šedi udeřila nemelodická současnost. Vystřízlivění, byť svým způsobem dočasné, zmírňují známé milé tváře, v čele s již zmiňovaným Simonem Peggem, mužem zapomenutelného jména, ale sotva zapomenutelného obličeje.

Vzápětí ke slovu přichází příběh, jejž lze slovy těžko vyjádřit. Kdyby totiž jeho podstata závisela jen na převyprávění, balancoval by kdesi na pomezí naprosté blbosti a blíže nespecifikovatelné pubertální naivity. To člověka nutí se sám sebe zeptat, jak definovat blbost. Blbě. Příběh mužů, jimž krize středního věku klepe na rameno, jak by se snad dal film U konce světa zjednodušeně (a nepříliš duchaplně) anotovat, ponechává divákovu hlavu v chladu – mozkové závity skutečně nikdo žhavit nemusí. To je mnohdy, přiznejme si, velmi příjemné, dokonce osvěžující. I když to nemusí být tím pravým šálkem čaje pro každého.

U konce svta2

Jenže podstata těch nejlepších věcí bývá často ukryta právě v blbosti, stačí zavzpomínat na mladá léta (i v tom vám ostatně snímek U Konce světa podá pomocnou ruku). A dobře promyšlenou blbost je třeba ocenit tím víc. Říká se, že některé věci jsou tak blbé, až to hraničí s genialitou. To už jste možná mnohokrát slyšeli, ale pokud jste to ještě neviděli na vlastní oči a chtěli byste, v tuto chvíli už pravděpodobně tušíte, na co zajít do kina.


U Konce světa (The World's End)

Velká Británie, 2013, 109
Min
žánr: komedie; přístupno od 12 let

Česká premiéra: 24. 10. 2013

Režie: Edgar Wright

Scénář: Simon Pegg, Edgar Wright

Kamera: Bill Pope

Střih: Paul Machliss

Hudba: Steven Price
Hraji: Simon Pegg, Nick Frost, Paddy Considine, Martin Freeman, Eddie Marsan, Rosamund Pike, Pierce Brosnan 



Hodnocení: 80 %
 

Oficiální text distributora:


Kamarádství na život a na smrt, nakažlivý humor, nadměrná spotřeba alkoholu, problematičtí hrdinové, pěstní výměny názorů a nečekaně výbušná překvapení – to jsou poznávací znamení společné práce komediální dvojky Edgar Wright a Simon Pegg. Pomocí těchto prostředků nás úspěšně odbourali v komediích Soumrak mrtvých a Jednotka příliš rychlého nasazení. Do třetice vás zvou na film, jenž se jmenuje podle hospody s poměrně zlověstným názvem – U Konce světa. Tahle putyka, stojící v ospalém městečku Newton Haven, je zajímavá snad jen tím, že má být cílem velmi odvážného pivního maratónu pětice kamarádů. Ti se ho pokusili „doběhnout“ už před lety, ale tehdy na ně bylo tempo 12 piv – 12 hospod – 1 noc příliš zběsilé. Pak je osud zavál na všechny strany, než se Gary (Simon Pegg), který v životě nic nedokázal, rozhodl, že dokáže dokončit alespoň legendární tah po hospodách v Newton Haven. Přemluví ostatní kumpány (Nick Frost, Paddy Considine, Martin Freeman, Eddie Marsan) a společně se po letech vydají domů, aby se stali nesmrtelnými. Jenže Newton Haven je nevítá zrovna s otevřenou náručí. Stačí prvních pár piv a několik velmi bizarních příhod, aby si uvědomili, že v tomhle městě něco nebo někdo smrdí. Najednou nebojují jen o úspěšné strávení dalšího piva, ale i o vlastní krky. Cesta do hospody U Konce světa se zdá být najednou mnohem náročnější, než čekali. Jenže vy byste to vzdali, kdybyste si měli naplnit sen z mládí? A jen tak mimoděk přitom zachránili celé lidstvo? Podle režiséra Edgara Wrighta lze příběh filmu shrnout jako záznam jedné hodně nepovedené pánské jízdy. „Nádherně ukazuje to, co je nám Britům velmi blízké – schopnost čelit sebevětší kalamitě s kamennou tváří a typickým suchým humorem,“ dodává.


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Na našich vystoupeních hrajeme průřez celé naší tvorby, říká Vladan Vavruša

gaia foto perexPop-rocková kapela GAIA má už leccos za sebou, hlavně řadu vystoupení, nepřehlédnutelné úspěchy v regionu a narůstající původní tvorbu. Zatímco v září proběhl v Otrokovicích křest CD Druhá múza, kde jako zpěvačka debutuje Bára Havelková, ...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Annabelle vrací úder

anna200Film Annabelle (2014) je dost zvláštní klasický horor plný detektivního pátrání a překvapivých lekavých scén. Nikdy nekončící boj dobra se zlem začíná tentokrát u nastávajících rodičů John a Mia.

...

Literatura

Rozhodni se! Jak ve správný čas najít správné řešení

rozh 200Nejen pro všechny nerozhodné lidi je určena kniha Rozhodni se! Jak se správný čas najít správné řešení, která láká už jen příjemně zeleným přebalem s hracími kostkami. Jejími autory jsou bratři Chip a Dan Heathovi, ...

Divadlo

Nechte se očkovat Shakespearem a léto bude fajn!

shakespeare boure 200Užijte si léto ve společnosti anglického divadelního génia a těch největších českých hereckých hvězd. Předprodej Letních shakespearovských slavností startuje 4. května 2021 na www.shakespeare.cz a v síti Ticketmaster. Generáln...

Film

Člověk a jeho symboly

logo-portalŠvýcarský psychiatr a psychoterapeut Carl Gustav Jung (1875-1961) patří vedle staršího rakouského kolegy Sigmunda Freuda (1856-1939) k nejznámějším osobnostem, které i laické veřejnosti přiblížily taje (pod)vědomí, nevědomí a...