Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech

Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech

Tisk

chalup 200Stavební plány byly zkoumány zejména na úrovni šlechty nebo majetného měšťanstva, což byly vrstvy, které si mohly dovolit pořízení majestátní reprezentativní budovy či budov. Stavby vznikající na vesnici byly z toho hlediska opomíjeny, ostatně badatelé předpokládali, že žádné plány se nedochovaly, případně ani neexistovaly, protože rolnické usedlosti nenavrhovali architekti, ale rovnou je stavěli tamní zedničtí mistři. Teprve kniha Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech, kterou k vydání připravili Jiří Škabrada a Martin Ebel, vnáší nová zjištění. Je to první svazek v zamýšlené vícedílné sérii.

 

 

Z úvodních (bohužel příliš stručných) výkladových kapitol se dovíme, jak se vlastně vyvíjelo vesnické stavitelství, jaká se vyskytovala úřední rozhodnutí. Uvědomíme si, že na vesnici nestála jen hospodářství poddaných, ale také objekty související s vrchnostenskou správou, s velkostatky. Ostatně vrchnost mnohé stavby sama iniciovala - v jejích fondech se stavební plány nejčastěji nalézaly. A zajisté lze nalézt rozdíly mezi nákresy zkušeného panského stavitele na jedné straně a místního řemeslníka na straně druhé. Samotné provedení staveb však zpravidla bývalo velice svědomité a "neošizené".

Požadavek na dodání stavebních plánů na každou novostavbu se vynořuje v době josefínských reforem (tedy na sklonku 18. století) a souvisí se snahou dohlížet na stavební produkci, mimo jiné i vzhledem k požárnímu bezpečí - převážně dřevěné vesnice (a s doškovými střechami) často celé lehly popelem, pokud v nich začal řádit oheň. Proto se třeba vyžadovaly bezpodmínečně zděné komíny.

chalup 1

 

Roku 1816 vyšlo úřední nařízení, zakazující užití dřeva v blízkosti topeniště: "Každé nové obydelní stavení neboližto dům musí z kamene aneb cihel následovně před ohněm bezpečně vystaven, a bez zdejšího povolení přec od dřeva zhotovené stavení musí v roce a ve dnu zas odklizeno, a před ohněm bezpečně postaveno býti." Až do roku 1850 byla pro vesnici instancí, která schvalovala projekt a celé stavební řízení, pouze vrchnost. Poté tato povinnost přechází na okresní úřady a po roce 1868 na obce.

Na vesnici dlouho přetrvávala nedůvěra k vynucovaným novotám - lidé odmítali obytné zděné stavby, protože se v nich měl držet chlad a vlhkost, u zděných stodol se obávali špatného větrání, protože v původním dřevěném roubení se nacházela spousta větracích spár. Asi nejvýznamnější změnou, která v průběhu 19. století nastala, je proměna topeniště - dosavadní dole otevřené (tzv. dymníkové) komíny, do nichž volně stoupal kouř prostorem kuchyně (proto se nazývala "černou kuchyní") byly nahrazeny úzkými, dole uzavřenými komíny tahovými, napojenými na pec, kamna s "varnou" plochou z litinových plátů. Jaké byly nejdůležitější rysy vesnického domu? Má obdélníkovitý půdorys s alespoň trojdílným členěním obytného prostoru a vyznačuje se vstupem v podélně stěně.

chalup 2

 

Co kniha obsahuje? Můžeme si prohlédnout stovky pečlivě vytištěných dobových plánů. Připojené vysvětlivky osvětlují nejen charakter stavby, ale také do češtiny překládají zpravidla německy psané údaje na plánech. Nejstarší zveřejněný plán pochází z počátku 18. století a zachycuje projekt domu pro panského ovčáka. Většina dokladů ovšem pochází z 19. století a jejich výběr pokrývá nejrůznější české lokality, zejména jižní a západní Čechy, dokládá i nejrůznější umělecká směrování, najmě tzv. "selské baroko". Lze litovat jedině toho, že k nákresům nejsou, až na jedinou výjimku, připojeny nákresy či fotografie dotyčných staveb, samozřejmě pokud se vůbec dochovaly - jak domy, tak obrazový materiál.


Jiří Škabrada, Martin Ebel:
Chalupy v Čechách na historických stavebních plánech /1

Vydalo nakladatelství Argo, Praha 2014. 272 strany.

Hodnocení: 90%

Foto: kniha

www.argo.cz/knihy/190876/chalupy-v-cechach-na-historickych-stavebnich-planech/

( 4 hlasů )


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Hana Hindráková přináší další napínavý příběh z exotického prostředí

hindrakova perexSe spisovatelkou Hanou Hindrákovou už jsme na našich stránkách hovořili v září loňského roku. Nyní se znovu setkáváme u příležitosti vydání její další knihy s názvem Dobrovolnice, který se odehrává v Keni....

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

České kronikářství má dlouholetou tradici aneb jak to bylo doopravdy

KronikaCeskaHajek perexV českých, moravských, slezských i lužickosrbských zemích mělo takzvané písmáctví významnou tradici. I proto naši historii ovlivňovali kroniky a zejména kronikáři. Bohužel, dnes má řada o...

Z archivu...


Literatura

Inspirujte své děti pomocí příběhů výjimečných osobností

pribehy-pro-kluky-kteri-se-neboji-byt-vyjimecni 200Ve vydavatelství Presco Group vydali další knihu pro děti pod značkou Ella a Max, tentokrát Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční obsahující 100 portrétů je...

Divadlo

Tragédie člověka, který neuměl říct NE

netrpelivost-srdce perexPoručík Anton Hofmiller (Petr Matyáš Cibulka) má jednu vlastnost, která mu občas nesmírně komplikuje život: neumí říkat ne. Když se spřátelí s nádhernou Ilonou (Romana Widenková), zdá se, že našel své štěstí.

<...

Film

Život v extrému. Do kin míří celovečerní dokument Karlos o gladiátorovi Vémolovi

Karlos - TEASER PLAKÁT

Dvojice režisérů Michal Samir a Šimon Šafránek právě dokončuje celovečerní dokument o jednom z fenoménů dneška Karlosovi Vémolovi. Film s výmluvným názvem Karlos má ambici odhalit, jaký...